Αναπαραγωγή Η καναρα μου γεννησε 6 αυγα ασπορα

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
Γεια σας παιδια η καναρα μου γεννησε 6 αυγα ασπορα.υτην πρωτη γεννα εκανε 5 και ειχαν σπορο τα 4 σημερα της αδιασα την φωλια και της εβαλα τον αρσενικο που ηταν με τα μικρα..λετε επειδη μολις γεννησε το πρωτο αυγο της εφηγα τον αρσενικο λετε γι αυτο να ηταν ασπορα την εβαλα να κανει φωλια αλλη μια γεννα και φταννεια θα τα χωρισω για πτερροιια μολις κανουν και τα δυο μου ζευγαρια 3 γεννες εχω δυο ζευγαρια απ το ενα εβγαλα 3 και τ αλλο δυο... αυτη η γεννα θα ειναι καλυτερη επειδη επερνα τα αυγα για αυτη που ηταν ασπορα την δευτερη φωρα περιμενω απ εσας να μου πειτε...
 
Για να καταλαβω.. Την πρωτη γεννα εκανε 5, με 4 ενσπορα.
Την δευτερη γεννα εκανε 6 τα οποια ηταν ολα ασπορα.
Τωρα εισαι στην τριτη; Ειναι πρωι. Βοηθησε με λιγο δεν λειτουργω..
 
λετε επειδη μολις γεννησε το πρωτο αυγο της εφηγα τον αρσενικο λετε γι αυτο να ηταν ασπορα
Δεν πρέπει να φταίει αυτό... καθόλου μάλιστα...
Θα έφταιγε αν κάποια από αυτά ήταν γόνιμα και τα υπόλοιπα όχι...
Όμως για καλύτερη διαχείριση θα πρέπει να χωρίζουμε τον αρσενικό και τα μικρά από το θηλυκό (με χώρισμα) μετά το τέταρτο αυγό. Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να γίνει αυτό νωρίτερα.
Έχει συζητηθεί κι πάλι αυτό το θέμα με πιο πρόσφατο... Πρωτη γεννα ενσπορα, δευτερη ασπορα. Γιατι;
Εκεί μπορούμε να διαβάσουμε και κάποιες από τις πιθανές αιτίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ναι μυρο καλα τα καταλαβες δεν πειραζει μια χαρα λειτουργεις τωρα προσπαθει βα κανει φωλια
 
Οπως σου παρεθεσε και ο κ. Γιαννης απο πανω, διαβασε το νημα και δες τυχον ομοιοτητες με το δικο σου θεμα.

Επρεπε να ψαχτεις γιατι απο τη δευτερη ειναι ολα ασπορα. Πιθανον καπου βιαστηκες εσυ, ή τα πουλια σου. Ριξε μια ματια και οτι επιπλεον αποριες εχεις, εδω ειμαστε.
 
Ναι αλλα δεν μας λες, τελικα ισχυει κατι απο τα γραφομενα του κ. Γιαννη εδω; Το να εβαλες φωλια και νημα δεν λεει τιποτα αν τα πουλια δεν θελουν, ή δεν ειναι η ωρα τους.
 
και η θυληκια καθετε μεσα σε φωλια που ειναι αδεια μαλλον πρωσπαθει να κανει νεα φωλια για να κανουν αυγα παλι στην τριτη γεννα θα ειναι η τελευτεα εχω δυο ζευγαρια 2 γεννες 5 πουλια ειμαι πρωταρης φετος πηρα αν βγαλω ακομη 5 θα ειμαι ευχαριστημενως

απλος εφηγα τον αρσενικο γρηγορα εκανα λαθος τα χωρισα γρηγορα...
 
Αν μπορεις να χρησιμοποιεις και κανενα κομμα, ή τελεια, γιατι με 3 σειρες προταση μερικες φορες σε χανω...

Αν καθεται πολλες μερες σε αδεια φωλια χωρις να κανει αυγα, μηπως πρεπει να ενισχυσεις λιγο το ασβεστιο της;
 
Σουπιοκοκκαλο. Οστρακα σπασμενα. Σφιχτοβρασμενο αυγουλακι, με το τσοφλι εννοειται. Σουσαμι. Σε καποιες περιπτωσεις μετα το πρωτο αυγο για ενισχυση δινεις υδατοδιαλυτο στο νερο.
 
Γνώμη μου είναι πως δε φταίει η έλλειψη ασβεστίου σε περιπτώσεις μη ωοτοκίας του πρώτου τουλάχιστον αυγού...
Τα πουλιά δε γεννούν είτε γιατί δεν είναι ορμονικά έτοιμα είτε γιατί έχουν θέματα υγείας... και η χορήγηση extra ασβεστίου σ' αυτές τις περιπτώσεις μόνο κακό μπορεί να κάνει.
Έλλειψη ασβεστίου θα παρουσιαστεί μόνο μετά από το πρώτο - δεύτερο αυγό... Σπάνια παρουσιάζεται νωρίτερα... και εξαιρετικά σπάνια εξ αρχής.
 
Δεν γνωριζα οτι τα φαινομενα δυστοκιας λογω ελλειψης ασβεστιου εμφανιζονται μετα απο το πρωτο αυγο. Θεωρουσα οτι μπορει να τα δυσκολευει απο την αρχη.
 
Δεν γνωριζα οτι τα φαινομενα δυστοκιας λογω ελλειψης ασβεστιου εμφανιζονται μετα απο το πρωτο αυγο. Θεωρουσα οτι μπορει να τα δυσκολευει απο την αρχη.
Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι... στις περιπτώσεις που κάποιο πουλί δεν είχε το χρόνο να ηρεμήσει μεταξύ δύο ωοτοκιών (πολύ κοντά χρονικά η μία από την άλλη) ίσως να έχει θέματα ελλείψεων ασβεστίου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν καθεται πολλες μερες σε αδεια φωλια χωρις να κανει αυγα, μηπως πρεπει να ενισχυσεις λιγο το ασβεστιο της;
Σουπιοκοκκαλο. Οστρακα σπασμενα. Σφιχτοβρασμενο αυγουλακι, με το τσοφλι εννοειται. Σουσαμι. Σε καποιες περιπτωσεις μετα το πρωτο αυγο για ενισχυση δινεις υδατοδιαλυτο στο νερο.
Κορίιιιτσι μου εσύ! ❤️️️️
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top