Αναπαραγωγή Το καναρινι μου γεννησε, τι πρεπει να κανω τωρα;

Καταρχήν σε τι συνθήκες έχεις τα καναρίνια σου; Διατροφική προετοιμασία τους έχεις κάνει;

Αν τα έχεις έξω με τόσο ζέστη και αυτή την εποχή το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πετάξεις τα αυγά και να βάλεις ένα πλαστικό να κλωσήσει για λίγες μέρες και μετά να την αφήσεις να περάσει πτερόροια.. Και του χρόνου πάλι με διατροφική προετοιμασία ξαναδοκιμάζεις!

Βάλε στο κλουβί σαπιοκόκκαλο, δώσε αυγό μαζί με το τσόφλι και αν αποφασίσεις να κάνεις μια σπιτική αυγοτροφή ξύσε μέσα και αρκετή ποσότητα σαπιοκόκκαλου. Αυτό κάντο αύριο ώστε να αποφύγεις πιθανή δυστοκία...
 
Της έβαλες ασβέστιο, τσόφλι και σαπιοκοκκαλο που σου είπα;
 
τους εβαλα αυγοτροφη, αλλα νομιζο τελικα εχει γεννησι και το δευτερο και μαλλον το εχει σκεπασει και δεν φαινεται καλα...
 
γεννησε και το 3ο σμρ!

Γεννησε και το 3ο αυγο σημερα απο τωρα μετραω 14 μερες; Και μια ερωτηση ακομα... Πρεπει να χωρησω το αρσενικο.
 
Θάνο που τα έχεις τα πουλάκια; Μέσα ή έξω; Πες μας αν θες λίγο σε τι συνθήκες τα έχεις...
 
Τα έχεις μέσα αλλά τι θερμοκρασία έχει. Γιατί κι γω μέσα τα έχω αλλά η θερμοκρασία είναι 27-30 βαθμούς θερμοκρασία ακατάλληλη για αναπαραγωγή! Επίσης πόσες ώρες είναι ξύπνια τα πουλάκια; Τα βλέπει καθόλου ο ήλιος;
 
Πάντως εγώ διαφωνώ στο να προχωρήσει σε γέννα είτε είναι η πρώτη για φέτος είτε η τρίτη. Έχουμε αρχές Ιουλίου και εμένα ήδη έχουν μπει μερικά καναρίνια μου στην πτερόροια. Αυτά μέχρι να απογαλακτιστούν τα μικρά οι γονείς θα έχουν μπει για τα καλά στην πτερόροια και θα καταπονηθούν πάρα πολύ! Άσε που θα πάει πίσω όλος ο βιολογικός τους κύκλος! Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει Θάνο;

Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να πετάξει τα αυγά και να βάλει 2-3 ψεύτικα, να αφήσει την κανάρα να κλωσήσει για 5-6 μέρες και μετά να βγάλει φωλιά και νήμα και να χωρίσει το ζευγάρι ώστε να περάσουν πτερόροια υγιή και ξεκούραστα. Και τον Φλεβάρη πάλι εδώ είμαστε με διατροφική προετοιμασία, με άπλετο χρόνο μπροστά μας, χωρίς βιασύνες να δοκιμάσει να τα ζευγαρώσει!
 
Είναι η χαρά του προτάρη Αλίκη μου...η λαχτάρανα δεις τα δικά σου πουλάκια στο κλαρί.
Διαφορετικά θα πρέπει να περιμένει 9 μήνες.
 
Ναι Νίκο το καταλαβαίνω να έχει χαρά και να θέλει να τα ζευγαρώσει και εγώ έτσι έκανα πριν 7 χρόνια αλλά τότε δεν είχα κάποιον να μου πει πως δεν κάνει και ότι πρέπει να περιμένω και γι αυτό δεν έβλεπα πουλάκια τόσα χρόνια! Εγώ φιλικά το λέω και για να έχει επιτυχία η αναπαραγωγή και για τα ίδια τα πουλάκια... Σε λιγότερο από 9 μήνες θα ξεκινήσει την προετοιμασία και θα τα ζευγαρώσει όταν πρέπει και όταν είναι η εποχής τους. Τουλάχιστον αυτό θα ήταν το καλύτερο για τα πουλιά για πάρα πολλούς λόγους! Δε ξέρω τι θα κάνει τελικά ο Θάνος αλλά νομίζω πως πρέπει να τον συμβουλεύσουμε για το σωστό...
 
Back
Top