Αναπαραγωγή Η καναρα φτιαχνει τη φωλια και την ξαναχαλαει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyriako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyriako

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
116
Πόλη
Πτολεμαΐδα
εδω και τρεις μερες η καναρα φτιαχνει φωλια και ο καναρος ειναι στο χωρισμα μωλις φτιαξει λιγο την ξαναχαλαει η ιδια ξερει καποιος γιατι;
 
βγαλε το χωρισμα και αστη να κανει φωλια με τον αρσενικο στο ιδιο κλουβι και κοιταξε μηπως εχεις παρασιτα στη φωλια για καλο και για κακο.
 
η μπορει να μην ειναι ετοιμη και απλα παιζει με την φωλια. Εγω πιστευω αν την βλεπεις και ειναι πυρωμενη βαλτα μαζι και δεσ και για παρασιτα
 
εβγαλα το χωρισμα και βατευτηκαν αμεσως 4 φωρες αλλα απο φωλια ακομα τιποτα 😕
 
ε αφου βατευτηκαν ολα καλα. Τη φωλια την φτιαχνουν και μεσα σε 2-3 ωρες οταν νιωσει οτι ειναι ετοιμη να γεννησει.
 
δεσ εσι γιατι ειναι σιγουρα.. Την τρωνε και δεν μπορει να στρωση την φωλια, συγουρα σου λεω το εχω και παθει κ εγω σδ φορεσ
 
σημερα εκανε το τριτο. Απο την μερα που εκανε αυγο δεν τα εχω δει να βατευονται ειναι φυσιολογικο;
 
και καθολου να μην ξαναβατευτουν δεν εχεις προβλημα. Αρκει να εχει γινει πριν τη γεννηση του 1ου αυγου.
 
ok πιστευω να εχουν σπορο. Περιμενε μερικες μερες να κανει το τελευταιο αυγο και μετα απο 7 μερες κανε ωοσκοπηση και αναλογως πρατεις.
 
Κυριακο μου προσεχε μην σου μεινει το κουσουρι του ματακια😛(αστειευομαι φυσικα)
Μην αγχωνεσαι τοσο αφου τα ειδες και καναν και αυγο ελπιζω και πιστευω ολα καλα!
Η δικια μας η δουλεια ειναι να τους κανουμε σωστη προετοιμασια, να τους παρεχουμε οτι χρειαζονται και να κανουμε κι εναν ελεγχο σε φασεις.. Καλο ειναι να μην τα ενοχλουμε ολη την ωρα..
Να φανταστεις οτι τα γκλοστερ μου δεν τα ειδα ουτε 1 φορα να βατευονται και ηδη εχω 2μικρα...
Θελουν ησυχια κι οχι πολλες μετακινησεις(αν γινεται και καθολου)
Και μετα απο 7-8 μερες καντους μια ωοσκοπηση να δουμε αν εχει εμβρυα.. 😉
 
Back
Top