Γενικά Η καρδερίνα μου είναι εκτροφής;

ΑΒΑΤΟΝ

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2012
Μηνύματα
1.549
Πόλη
Αθήνα
Μόλις αγόρασα μία καρδερίνα... Μπλα μπλα μπλα... Κλπ

Εχει δαχτυλίδι το πουλάκι που πήρες; ... Μπλα μπλα μπλα.

==========================

Ετσι ξεκινάνε πάρα πολλά post από πολλά μέλη του Φόρουμ.

Που θέλω να καταλήξω...

Τι μπορεί να είναι αυτό που μας δείχνει ότι το πουλί που βλέπουμε είναι εκτροφής;

Το δαχτυλίδι;

Η συμπεριφορά του πουλιού;

Η τιμή;

Η αξιοπιστία του πωλητή;

Τι άραγε;
 
Άμα δώσεις απάντηση στο τι αραγε, ίσως και να βγάλεις άκρη. Γιατί πχ δεν έχει δαχτυλίδι διότι δεν το δεχόταν το θηλυκό, γιατί είναι άγριο αλλά δαχτυλιδωμενο διότι είναι ο χαρακτήρας του. Η τιμή γιατί μπορεί να πέσεις στον χομπιστα-εκτροφεα(όπως μερικοί - μερικοί) και να πάρεις το πουλάκι σε χαμηλή τιμή. Η αξιοπιστία ισως... Αλλά η απάντηση κρύβεται στο τι αραγε...
 
Το Α ΚΑΙ ΤΟ Ω για μενα ειναι η αξιοπιστια του εκτροφεα! Απο εκει και περα χωρις να ειναι απολυτο η ηρεμια του καθε πουλιου παιζει τον ρολο της!
 
Το δαχτυλίδι;

Τα ράσα κάνουν τον παπά;

Για μένα η έννοια του δαχτυλιδιού δεν υπάρχει. Το δαχτυλίδι το βάζουμε μόνο για να βάζουμε ταυτότητα στα πουλιά και να μην τα μπερδεύουμε.
Εύκολα πλέον μπορεί κάποιος να πάρει ένα πουλί της φύσης απογαλακτισμένο και όχι από φωλιά και να του βάλει δαχτυλίδι κλειστού τύπου... Ναι καλά ακούσατε.
Με γυμνό μάτι δεν φαίνεται τίποτα.

Η συμπεριφορά του πουλιού;

Σημαντικός παράγοντας.

Αλλά...

Υπάρχουν πουλιά πιασμένα (φωλίσια) που ταίζονται στο χέρι.

Η συμπεριφορά τους είναι καλύτερη από καναρίνια.

Η αξιοπιστία του πωλητή;

Εδώ είναι μία καλή απάντηση...

Να παίρνουμε πουλιά από ανθρώπους που γνωρίζουμε προσωπικά και αποδεδειγμένα έχουν πουλιά εκτροφής.


Και δω έχουμε μία καλύτερη απάντηση.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γρηγόρη (gregog7)
 
για μένα καθαρά η αξιοπιστία του πωλητή, αν είναι ας μου επιτραπεί η έκφραση ταλιροφονιάς θα βρει χίλιους δύο τρόπους να βαπτίσει "εκτροφής" πουλί που δεν είναι για να οικονομήσει!
 
Το δαχτυλίδι;
Τα ράσα κάνουν τον παπά;

Για μένα η έννοια του δαχτυλιδιού δεν υπάρχει. Το δαχτυλίδι το βάζουμε μόνο για να βάζουμε ταυτότητα στα πουλιά και να μην τα μπερδεύουμε.
Εύκολα πλέον μπορεί κάποιος να πάρει ένα πουλί της φύσης απογαλακτισμένο και όχι από φωλιά και να του βάλει δαχτυλίδι κλειστού τύπου... Ναι καλά ακούσατε.
Με γυμνό μάτι δεν φαίνεται τίποτα.

πρώτα πρώτα αυτό δε το γνώριζα!
όμως εγώ που θέλω να αποκτήσω ένα ζευγαράκι ή έστω ένα πουλί πως θα ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να είναι το πουλί πραγματικής εκτροφής αν δε γνωρίζω τον εκτροφέα προσωπικά κ μόνο απο το τηλέφωνο; Βέβαια εδω θα απαντήσω στο ερώτημα μου οτι μπορεί να μου έρθει στο νησί καμαρωτώ καμαρωτώ κ δαχτυλιδωμένο κ να χτυπιέται στα κάγκελα!
Οπότε;
 
1. Η συμπεριφορά και η εικόνα του πουλιού.
2. Τα πόδια
3. Το δαχτυλίδι (καλώς η κακώς)
4. Ο εκτροφέας και ο χώρος εκτροφής του
5. Οι συστάσεις, πληροφορίες για τον εκτροφέα
6. Η τιμή
..σε όποια σειρά θέλει ο καθένας. Εγώ θα έβαζα 1ο το 4, 2ο το 5 .
 
"οσο αναφορά τα πόδια Νίκο... Ούτε αυτό ισχύει.

Αν πάρεις από την φύση ένα πουλί που ΔΕΝ έχει βαφτεί ακόμα σε λίγες μέρες τα πόδια του είναι κάτασπρα.
 
Άποψη μου δεν υπάρχει κριτήριο αναγνώρισης, αν είναι η καρδερίνα εκτροφής, πολύ απλά όπως είπε ο Βασίλης φωλισια πουλιά βγαλμένα με σύριγγα η μία καλή παραμανα, ο χώρος δεν παίζει ρόλο μπορεί όποιος δηποτε γνωστός κ μη ν έχει καρδερίνα εκτροφης λες κ ένα ψέμα για την τιμή κ είσαι <κύριος>
 
"οσο αναφορά τα πόδια Νίκο... Ούτε αυτό ισχύει.

Αν πάρεις από την φύση ένα πουλί που ΔΕΝ έχει βαφτεί ακόμα σε λίγες μέρες τα πόδια του είναι κάτασπρα.
Όλα σχετικά είναι. Απλά αν συνηγορούν πολλοί παράγοντες μαζί, είσαι κάπως πιο σίγουρος.
 
Απλά για την ιστορία.. Πέρυσι στο Reggio πήρε βραβείο φωλιάρικο πουλί με δαχτυλίδι.. Έλληνα ''εκτροφέα''.
Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, ο διαχωρισμός είναι ενίοτε δύσκολος και για όσους ''ξέρουν''.
 
Κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τίποτε... και τίποτε δεν αποτελεί απόλυτο πιεστήριο της κατάστασης του πτηνού.
Η άγρια συμπεριφορά του πουλιού όμως δεν είναι δείγμα καμιά κατάστασης... Αν βγήκε για παράδειγμα από κλούβα θα είναι ήμερο;
Εκείνο που για μένα αρκεί... είναι να ξέρω ... Να έχω τη διαβεβαίωση... Πως είναι εκτροφής. Η συνείδησή μου θα είναι απόλυτα ήρεμη.
Αν τώρα βέβαια εγώ, έχω φροντίσει να γνωρίζω τον εκτροφέα και να μάθω την εκτροφική διαδρομή του θα βγάλω πολλά συμπεράσματα.
Συνεπώς ψάξιμο για τον κατάλληλο άνθρωπο. Κι αυτό δε γίνεται βιαστικά αλλά με υπομονή και σύνεση...
 
οποιος θέλει να αποκτήσει μια καρδερίνα εκτροφής ένας τρόπος είναι. Aπό τώρα βρίσκεις κάποιον εκτροφέα χομπίστα και του λες, κύριε βασίλη και κάθε βασίλη θέλω να αγοράσω μια καρδερίνα αλλα όχι τώρα την εποχή που η θηλυκιά σου θα κάτσει στα αβγά στείλε μου μια φωτό η ένα βιντεάκι με την πορεία εξέλιξης.Aυτό μόνο μου αρκεί και ας τα βάλεις και σε παραμάνα.
 
οποιος θέλει να αποκτήσει μια καρδερίνα εκτροφής ένας τρόπος είναι. Aπό τώρα βρίσκεις κάποιον εκτροφέα χομπίστα και του λες, κύριε βασίλη και κάθε βασίλη θέλω να αγοράσω μια καρδερίνα αλλα όχι τώρα την εποχή που η θηλυκιά σου θα κάτσει στα αβγά στείλε μου μια φωτό η ένα βιντεάκι με την πορεία εξέλιξης.Aυτό μόνο μου αρκεί και ας τα βάλεις και σε παραμάνα.

Nα πας εκεί Γιάννη και να δεις τα πουλιά και τις θηλυκες στις φωλιές.
 
... ΟΚ τα κριτήρια είναι αυτά που γράψατε αλλά...
Βασίλη (ΑΒΑΤΟΝ) εσύ απ ότι έχω καταλάβει ξέρεις και μιλάς με διάφορους που ασχολούνται ή προσπαθούν να σταθεροποιήσουν εκτροφή...
Για πες, πόσα γαρδέλια πουλήθηκαν φέτος από τους εκτροφείς που εσύ γνωρίζεις;
Που είναι αυτά τα εκτροφεία ή οι χομπίστες που έχουν γαρδέλια για πούλημα;
Όταν κάποιος καταφέρει να βγάλει 5 ή 10 πουλιά θα τα πάει στο πετσοπ για πούλημα ή θα τα πουλήσει ο ίδιος;
Θα πούλαγε κάποιος χομπίστας ένα "πολύτιμο" θηλυκό γαρδέλι για 50Ε ;
Τα πράγματα είναι νομίζω απλά, δεν υπάρχουν πουλιά εκτροφής.
Τα πουλιά εκτροφής στην καλύτερη περίπτωση ανταλλάσονται ή χαρίζονται σε φίλους.

Για να πούμε τα πράγματα απλά επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλά αβατάρ με γαρδέλια και συμπεραίνω ότι θα υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι... Το ξαναγράφω, δεν υπάρχουν γαρδέλια εκτροφής για πούλημα.
 
Dimitris patra μην εισαι ετσι απολυτος! Φυσικα και υπαρχουν! Γνωριζω καλα ανθρωπους που οντως βγαζουν πουλια πραγματικης εκτροφης και δινουν καποια απο τα πουλια αυτα απλα για να καλυπτουν καποια εξοδα της εκτροφης τους!
Γι αυτο το ξαναλεω για εμενα το Α και το Ω ειναι ο εκτροφεας!
 
Dimitris patra μην εισαι ετσι απολυτος! Φυσικα και υπαρχουν! Γνωριζω καλα ανθρωπους που οντως βγαζουν πουλια πραγματικης εκτροφης και δινουν καποια απο τα πουλια αυτα απλα για να καλυπτουν καποια εξοδα της εκτροφης τους!
Γι αυτο το ξαναλεω για εμενα το Α και το Ω ειναι ο εκτροφεας!

Αφού λοιπόν ξέρεις εκτροφείς που πουλάνε, δώσε πληροφορίες να πάει όποιος ενδιαφέρεται να δει τις θηλυκιές στις φωλιές και να αγοράσει...
 
Αφού λοιπόν ξέρεις εκτροφείς που πουλάνε, δώσε πληροφορίες να πάει όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει.

Δεν ειμαι εδω για να κανω διαφημηση σε κανεναν! Οποιος ενδιαφερεται ομως πραγματικα λιγο πολυ ψαχνει και βρισκει τους σωστους εκτροφης, ειτε απο φιλους ειτε απο μονος του!
Και απο την αλλη ομως στην Ελλαδα τα ιθαγενη εκτροφης σιγουρα δεν τα βρισκει κανεις τοσο ευκολα οπως τα καναρινια!
 
"οσο αναφορά τα πόδια Νίκο... Ούτε αυτό ισχύει.

Αν πάρεις από την φύση ένα πουλί που ΔΕΝ έχει βαφτεί ακόμα σε λίγες μέρες τα πόδια του είναι κάτασπρα.
Δηλαδή εκτροφής κ μαύρα πόδια δεν υφίσταται;
 
Back
Top