Γενικά Η καρδερίνα μου είναι εκτροφής;

Δακτυλίδι C, που έχει διάμετρο 2,47mm, το σωστό δηλαδή για δακτυλίδωμα Balkanica, δεν μπορεί να περαστεί σε νεοσσό εκτός φωλιάς. Τι να το κάνεις όμως αφού ούτε αυτό, νομιμοποιεί την κατοχή του πουλιού. Το δακτυλίδωμα έχει την αξία του όταν όλα λειτουργούν πέραν απο κάθε υποψία "μπαγαμποντιάς". Αφού η κατοχή της καρδερίνας είναι παράνομη βάσει των συνθηκών που έχουμε υπογράψει, δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά μόνον η κρατική άδεια για την σύλληψη και αναπαραγωγή σε αιχμαλωσία. Αυτά τα πουλιά πρέπει να καταγράφονται, να δακτυλιδώνονται με ειδικά δακτυλίδια ενηλίκων και να παρακολουθούνται σε τακτικά διαστήματα. Η εκτροφή και ο εκτροφέας στον οποίον ανήκουν πρέπει να είναι σε άμεση επαφή με τα ανάλογα τμήματα ελέγχου του δασαρχείου ώστε οι αντίστοιχοι υπάλληλοι να έχουν άμεση γνώση της πορείας της εκτροφής. Μόνον έτσι μπορεί να δημιουργηθεί πυρήνας εκτροφής.Βλέπετε όμως το τόσο απλό, για την πατρίδα μας είναι μάλλον αδιανόητο ή όνειρο καλοκαιρινής νύχτας... Με πολλά κουνούπια!

Η εναλακτική ; Μεταλλαγμένα
Οχι και άσχημα ε;
10682385_10202045612261588_6403683785196232480_o.jpg
 
Δεν μπορώ με τίποτα τα φάρμακα κ. Μάκη.
😀 Παιδί είσαι ακόμα δεν σου χρειάζονται. Λέμε για... Προχωρημένες ηλικίες με περίσσευμα εισοδήματος κλπ.
 
😀 Παιδί είσαι ακόμα δεν σου χρειάζονται. Λέμε για... Προχωρημένες ηλικίες με περίσσευμα εισοδήματος κλπ.

Ημουν σίγουρος πως η απάντηση που θα έπαιρνα θα την καταλάβουν ελάχιστοι...😀
 
Προσωπικα τα τελευταια 15 χρονια ακουω διαφορους που ενδιαφερονται για την αναπαραγωγη της καρδερινας (και χαιρομαι ιδιαιτερα γι αυτο), ειδικα τα τελευταια χρονια βοηθησε το ιντερνετ και τα κοινωνικα δικτυα ωστε ολοι αυτοι που αγαπουν την καρδερινα να συγκεντρωθουν ωστε να ανταλλαξουν αποψεις και εμπειριες.
Οι συζητησεις που γινονται ειναι κυριως σχετικα με την αποκτηση πουλιων για γεννητορες, για τις συνθηκες διαβιωσης και την διατροφη.

Δυστυχως δεν εχω αντιληφθει συζητησεις σχετικα με την νομιμη εκτροφη της, συζητησεις και ερωτηματα προς στους αρμοδιους φορεις (δασαρχεια,υπουργεια, ομοσπονδιες, συλλογους) για το καθεστως που διεπει την κατοχη και αναπαραγωγη της.
Ειναι κριμα αυτο το πανεμορφο χαρακτηριστικο πτηνο της Ελλαδας να μην μπορει να παρουσιαστει σε εκθεσεις πτηνων για λογους που ουτε και οι αρμοδιοι δεν μπορουν να δωσουν μια ξεκαθαρη απαντηση. (αναφερομαι σε ολα τα υποειδη)
 
😀 Παιδί είσαι ακόμα δεν σου χρειάζονται. Λέμε για... Προχωρημένες ηλικίες με περίσσευμα εισοδήματος κλπ.
Υπογλώσσια και υπομονή μπορεί να βρούμε... εισοδήματα γι' αυτού του επιπέδου εκτροφές;
 
10682385_10202045612261588_6403683785196232480_o.jpg


Οι όμορφες σε OENOTHERA BIENNIS ! τυχαίο; δεν νομίζω! Κάτι ξέρει ο Ανδρέας εκεί στην Σητεία που το παράγει! Εγώ ακόμα στης προσπάθειες είμαι 😛
 
Έχω κρατήσει σπόρο θα σου φτιάξω φυτώρια και θα σου στείλω να κάνεις δικά σου. Να ξέρεις ότι κάποιους σπόρους τους κοιμίζει και δεν ανοίγουν την πρώτη χρονιά καμιά φορά ούτε και την δεύτερη και εκεί που έχεις απογοητευτεί να σου καινούργια φυτά την άνοιξη!
 
Έχω κρατήσει σπόρο θα σου φτιάξω φυτώρια και θα σου στείλω να κάνεις δικά σου. Να ξέρεις ότι κάποιους σπόρους τους κοιμίζει και δεν ανοίγουν την πρώτη χρονιά καμιά φορά ούτε και την δεύτερη και εκεί που έχεις απογοητευτεί να σου καινούργια φυτά την άνοιξη!

Τετοιους σπορους μπορειτε να βρειτε και ονλαιν ή σε γεωπονικα καταστηματα. Στη μεση της σελιδας το εχει.
 
H εικόνα αυτή.. Αξίζει τουλάχιστον 10000 μπράβο, θαυμαστικά, ευρώ...
 
Back
Top