Γενικά Η μικρή ροζέλα κατέληξε

georgiosts

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Ελευσίνα
Καλημέρα σας. Σήμερα όχι ευχάριστα νέα.
Το θαμπό και φουσκωμένο ροζελλάκι κατέληξε. Δεν πρόλαβε να πάρει δεύτερη δόση αντιβίωσης. Το βρήκα παγωμένο στον πάτο του κλουβιού. Μάλλον τα χαράματα έγινε γιατί κοιμήθηκα αργά και το είδα ότι ήταν καλά κοιμόταν.
Το άλλο φαίνετε καλά προς το παρόν
 
Αχ βρε παιδί μου μα με τόση βρωμιά! το κακόμοιρο! Μην στεναχωριέστε βρε Γιώργο, φρόντισε το άλλο να σταθεί στα πόδια του και του παίρνεις αργότερα παρέα
 
Πω πω Γιωργο δεν το περιμενα!
Κριμα, να προσεχεις τωρα το δευτερο μην παθει και αυτο τιποτα αλλα αφου το ειδε ο γιατρος, ολα καλα.
Φαντασου τι ειχε τραβηξει...
 
Πραγματικα κριμα! Αντεξε ολη αυτη την κακουχια τοσο καιρο και μολις ηρθε η ωρα να ζησει λιγο καλα... ☹
Τουλαχιστον εφυγε φροντισμενο, σε ενα ζεστο σπιτι με αγαπη, αν αυτο σε παρηγορει...

Το νου σου στο αλλο τωρα, ελπιζω ολα να πανε καλα
 
Λυπάμαι πολύ Γιώργο. Μεγάλη προσοχή στο άλλο τώρα γιατί οι επόμενες μέρες είναι κρίσιμες.
 
μηπως το σκοτωσε η αντιβιωση.Απλη υποψια θετω, γιατι απο προσωπικη πειρα ποτε μα ποτε δεν επανηλθε πουλι μετα απο φαρμακευτικη αγωγη
 
μηπως το σκοτωσε η αντιβιωση.Απλη υποψια θετω, γιατι απο προσωπικη πειρα ποτε μα ποτε δεν επανηλθε πουλι μετα απο φαρμακευτικη αγωγη

Για να πω την αμαρτία μου το σκέφτηκα και εγώ αυτό.
Μπορεί να ήταν αλεργικό σε αυτή την αντιβίωση
Τι να πω ο γιατρός την χορήγησε.
Αλλά και εγώ νοσηλευτής είμαι (για το ενδεχόμενο λάθος δόσης ), αλλά δεν πρόλαβα να δώσω μια μόνο πήρε χθες και ήταν να πάρει σήμερα το πρωί.
 
Καλό θα είναι να μην είμαστε ισοπεδωτικοί. Ολοι μας έχουμε λιγες η πολλες εμπειριες αλλά αυτές προς θεού δεν είναι νόμοι.
Να είμαστε αισιόδοξοι και να προσπαθούμε με κάθε τρόπο να κάνουμε ότι καλύτερο για τους φτερωτούς μας φίλους.
 
Ισως λιγο εκτος να βγω, αλλα δεν ξερω, μπορει να ειναι τα ιδια περιστατικα.
Οταν ειχα βρει ενα κοτσιφακι το οποιο κ πηρα μεσα απο τα δοντια της γατας, μετα απο μερες ανακαλυψα πως του ειχε αφησει πληγες και ειχε πιασει πυον. Το πηγα στο γιατρο, μου εδωσε αντιβιωση την οποια κ ηπιε μια μονο φορα. Την επομενη μερα πεθανε.
 
παιδια μιλαμε για mg(μιλιγκραμ) ειναι επικινδυνοι χειρισμοικαι για το ποιος ειναι ισοπεδωτικος νομιζω ειναι ογιατρος γιατι δεν νομιζω να στεναχωρηθηκε με το αποτελεσμα δυστηχως. Γιατι τα χορηγησες αντιβιωση υπηρχε λογος;
 
Προληπτικά μήπως και έχει το ίδιο μικρόβιο.
Την δοσολογία την έβγαλε αφού τα ζύγισε προσεκτικά δεν μπορώ να πω ότι έκανε λάθος άνθρωπος μπορεί να ήταν αλλεργικό το πουλάκι ή να ήταν ήδη αργά για θεραπεία
 
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει την ενότητα (θέμα0 από όπου προήλθε αυτό το θέμα.
Και επειδή έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα καλό θα ήταν να τα γράφουμε εκεί.
Εδώ είναι το θέμα απο όπου ξεκίνησε η ιστορία. https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-Ταλαιπωρημένης-Ροζέλας.16925/

Δεν ξέρω το μικρόβιο αναπαυτικό πρόβλημα διαγνωστικέ
 
ρε γιωργο μεχρι εκει δεν ειχα διαβασει, λοιπον για να μην πω κατι χωρις να εχω εμπειρια ρωτα τον φιλο μου τον αρη που εχει καναρινια να σου πει. Εδωσε Baytril(το οποιο χρησιμοποιειται στα μοσχαρια)πριν λιγες μερες στα καναρινια ετσι του ειπε ο κτηνιατρος γιατι ειχαν κοκιδια και ειχε δοκιμασει ολα ταλλα
αποτελεσμα 10 στον τοπο και ευτυχως προλαβε και το εβγαλε
ειναι πολυ ισχυρο αντιβιοτικο και επικινδυνο και ολα αυτα εγιναν μια βδομαδα πριν κοιτα συμπτωση
 
ρε γιωργο μεχρι εκει δεν ειχα διαβασει, λοιπον για να μην πω κατι χωρις να εχω εμπειρια ρωτα τον φιλο μου τον αρη που εχει καναρινια να σου πει. Εδωσε Baytril(το οποιο χρησιμοποιειται στα μοσχαρια)πριν λιγες μερες στα καναρινια ετσι του ειπε ο κτηνιατρος γιατι ειχαν κοκιδια και ειχε δοκιμασει ολα ταλλα
αποτελεσμα 10 στον τοπο και ευτυχως προλαβε και το εβγαλε
ειναι πολυ ισχυρο αντιβιοτικο και επικινδυνο και ολα αυτα εγιναν μια βδομαδα πριν κοιτα συμπτωση


Μη μου λες τέτοια τι να κάνω; να το πάω και αλλού;
Υπάρχει κάτι άλλο να δώσω;
Δεν ξέρω απο πουλιά είναι πολύ ευαίσθητα

0,75 ml στα 50 ml νερό το έριξα και φάντάσου οτι θα πιει ελάχιστο.
στο άλλο δοθικε με σριγγα
 
Back
Top