Διατροφή Η μόνη αυγοτροφή που πουλάνε τα πετ σοπ της Λάρισας είναι η Raff

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Κανοντας μια ερευνα αγορας σε διαφορα πετ της Λαρισας διαπιστωσα οτι η μονη αυγοτροφη που πουλανε συσκευασμενη ειναι της Ραφ. Γραφω το ονομα της με ελληνικους χαρακτηρες γιατι δε γνωριζω πως γραφεται στα αγγλικα. Ενω ζητουσα αυγοτροφες πατε της ORLUX ή CEDE μου δειχναν αυτην λεγοντας οτι ειναι η μονη που τους ζητανε και οτι ειναι καλυτερη απο αυτες που ζηταω εγω. Την εχει χρησιμοποιησει κανεις; Ειναι η μονη που μπορω να βρω στην πολη μου
 
Ενω ζητουσα αυγοτροφες πατε της ORLUX ή CEDE μου δειχναν αυτην λεγοντας οτι ειναι η μονη που τους ζητανε και οτι ειναι καλυτερη απο αυτες που ζηταω εγω.
Καλός ο τύπος... :) Δηλαδή ακόμη κι αν ζητούσαν κάποια άλλη τι θα έκανε, πάλι Graff δε θα τους έδινε; :D

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει Θοδωρή και δε μπορώ να σου απαντήσω, απλώς δε κατάφερα να αντισταθώ και να μην κάνω το σχόλιο. Απ' ότι βλέπω πάντως δεν είμαι ο μόνος που δεν τη χρησιμοποιεί. Ίσως το δίκτυο διανομής του προϊόντος να είναι κάπως περιορισμένο...
 
Ego pistebo o Theodoris milai gia afti tin

http://www.ravasi.it/data/prodotti/raff/uccelli/canarini/HOLLAND%20COVA/index.htm

Einai telos agnosto, kai den katalabeno giati den bori na kanei paragelia to Pet-Shop kapia kala aygotrofi.

Oute stixia, ti exei i aygotrofi meza, dinoune.

Alexandros
 
παιδια καλησπερα, ειμαι καινουργιος στην παρεα, εγω εχω pet shop, διαβασα ολα τα αρθρα για την διατροφη, εχω κανει ταξιδια στην Ολλανδια και εχω ψαξει αυτο το θεμα, η Raff ειναι η πιο φτηνη αυγοτροφη στην Ελλαδα, δεν την χρησιμοποιω ποτε εγω, ουτε στα καναρινια μου, αλλα ουτε και σε αυτα που εχω προς πωληση, εξω χρησιμοποιειται η CEDE η ORLUX και η BOGENA, εκτος απο επαγγελματιες εκτροφης που φτιχνουν μονοι τους τροφες και αυγοτροφες. Η VERCELE LAGA ειναι πολυ καλη, εγω ομως χρησιμοποιω την BENELUX ειναι η μονη τροφη που ερχεται ακριβως οπως ειναι και εξω, χωρις καμια διαφορα για πιο φτηνη τιμη, αυτα τα λιγα για τις τροφες
 
Καταφερα επιτελους να βρω orlux patte στην Πολη μου.΅Το προβλημα ειναι γενικο στη βορεια Ελλαδα. Ο αντιπροσωπος της εταιριας ειναι στην Αθηνα και επειδη οι περισσοτεροι μαγαζατορες εδω θελουν να αγοραζουνε με 0,50ευρω κια να πουλανε 3,00ευρω τους φαινεται ακριβη. Σε ενα ζευγαρι εχω βαλει και Olrux και Ραφφ και βλεπω απο το πρωι μια προτιμηση τους στην Orlux την οποια την τσακιζουν
 
thodoris1982 η τιμη αγορας πιστευω οτι δεν την λες στα σοβαρα αλλα ναι ο αντιπροσωπος ειναι στην Αθηνακαι τις ORLUX ειναι στην Αθηνα ομως, απλως ο συναδελφος δεν εχει τμημα μαλλον πουλιων η καποια εξειδικευση στα πουλια, δοκιμασες ποτε CEDE;
 
Η RAF ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΤΕ ΤΑ ΠΕΤ-ΣΟΠ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΥΤΗ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ, ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Η CEDE ΚΑΙ H ΚΙΝΓΚ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ORLUX ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΩΝΕ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ!
 
σε αυτο συμφωνω αλλα υπαρχουν γαι την ποιοτητα της αυγοτροφης αυτης αλλα μην ξεχναμε οτι καποτε η συγκεκριμενη τροφη ηταν η κορυφαια στην ευρωπη,τωρα ομως απλως δεν ακολουθησε τις αλλες, οσο για την king δεν την εχω δουλεψει οποτε δεν μπορω να σου πω, κελαϊδινη ομως τι δινεται παιδια; Ποια προτιματε;
 
thodoris1982 η τιμη αγορας πιστευω οτι δεν την λες στα σοβαρα αλλα ναι ο αντιπροσωπος ειναι στην Αθηνακαι τις ORLUX ειναι στην Αθηνα ομως, απλως ο συναδελφος δεν εχει τμημα μαλλον πουλιων η καποια εξειδικευση στα πουλια, δοκιμασες ποτε CEDE;
Αγορασα συσκευασια 250gr στην τιμη των 2,90ευρω. Δε το επιασες αυτο που ειπα. Τα περισσοτερα πετ στη Λαρισα θελουν να αγοραζουν και να πουλανε τις επωνυμες τροφες με ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΟ κερδος και δε τους αρεσει η τιμη αγορας της Orlux.Oσο για τη cede δε την εχω δοκιμασει. Μεχρι τωρα εδινα orlux για αναπτυξη και sluis στην αναπαραγωγη. Προτιμω ομως την orlux επειδη προτιμω να δινω παττε αυγοτροφες και λογω του 17% προτεινης που περιεχει. Τη sluis τη σταματησα γιατι μου φαινεται οτι εχει μεγαλη περιοκτικοτητα σε βιταμιβη Ε και φετος ειχα καναρα που δε περασε πτερορια εκανε αυγα με το τσουβαλι και τωρα απο τα χριστουγεννα εχει φωλια
 
σε αυτο συμφωνω αλλα υπαρχουν γαι την ποιοτητα της αυγοτροφης αυτης αλλα μην ξεχναμε οτι καποτε η συγκεκριμενη τροφη ηταν η κορυφαια στην ευρωπη,τωρα ομως απλως δεν ακολουθησε τις αλλες, οσο για την king δεν την εχω δουλεψει οποτε δεν μπορω να σου πω, κελαϊδινη ομως τι δινεται παιδια; Ποια προτιματε;
Eγω δινω τη special κελαιδινη της Λυδιας. Μου κοστιζει 3,8 το κιλο. Εχει μεγαλη ποικιλια σπορων. Το πετ το δινει και στα αγρια. Δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα προσ το παρων δε την αλλαζω μη στρεσαρω τα πουλια εχω ειδη φωλιες
 
Καταφερα επιτελους να βρω orlux patte στην Πολη μου.΅Το προβλημα ειναι γενικο στη βορεια Ελλαδα. Ο αντιπροσωπος της εταιριας ειναι στην Αθηνα και επειδη οι περισσοτεροι μαγαζατορες εδω θελουν να αγοραζουνε με 0,50ευρω κια να πουλανε 3,00ευρω τους φαινεται ακριβη. Σε ενα ζευγαρι εχω βαλει και Olrux και Ραφφ και βλεπω απο το πρωι μια προτιμηση τους στην Orlux την οποια την τσακιζουν

Σε ποιο μαγαζι καταφερες να βρεις την Orlux Patte?
Μενώ Λαρισα εψαξα σε όλα αλλα δεν καταφερα να βρω.
Για να μην φανει σαν διαφημιση στειλε μου PM.
 
Σε ποιο μαγαζι καταφερες να βρεις την Orlux Patte?
Μενώ Λαρισα εψαξα σε όλα αλλα δεν καταφερα να βρω.
Για να μην φανει σαν διαφημιση στειλε μου PM.
φιλε μου καλησπερα.Orlux patte θα βρεις στη πλατεια της φιλλιπουπολης απεναντι απο το πνευματικο κεντρο
 
thodoris1982 φιλε μου αληθεια υπαρχει μαγαζι που χρεωνει 3,8 ευρω το κιλο την κελαϊδινη και μαλιστα της Λυδιας; Ειμαι επαγγελματιας πετσοπας, εχω 2 καταστηματα και απο τους καλυτερους πελατες στην κελαϊδινη στην συγκεκριμενη εταιρεια αυτη η τιμη ειναι απαραδεκτη για εναν ανθρωπο που λεγεται εκτροφεας
 
thodoris1982 φιλε μου αληθεια υπαρχει μαγαζι που χρεωνει 3,8 ευρω το κιλο την κελαϊδινη και μαλιστα της Λυδιας; Ειμαι επαγγελματιας πετσοπας, εχω 2 καταστηματα και απο τους καλυτερους πελατες στην κελαϊδινη στην συγκεκριμενη εταιρεια αυτη η τιμη ειναι απαραδεκτη για εναν ανθρωπο που λεγεται εκτροφεας
συγνωμη η τιμη ειναι λαθος η συσκευασμενη που αγοραζω ειναι κιλου και οχι μισοκιλου που νομιζα οποτε η τιμη της σπεσιαλ ειναι 1.9 το κιλο και 1.5 της απλης. Και παλι συγνωμη δεν ειχα προσεξει τι ειχα γραψει
 
και σε συμφερει να πληρωνεις 1,9 το κιλο;υπαρχουν σακια των 25 κιλων κλειστα με πολλη χαμηλοτερη τιμη και με 4 σπορους, ειδικη τροφη για μαλινουα.Βαλτε τους λιγο μυαλο και να μπουν στην διαδικασια να ψαξουν λιγο τισ τροφες, ο εκτροφεας σε ολα τα καταστηματα μου εχει πιο χαμηλη τιμη καλαϊδινης και πιο καλη απο καποιον που εχει ενα καναρινι στο σπιτι του, εγω αγοραζω καναρινια απο αυτα τα παιδια, εσεις που τα πουλατε;και ποσο;
 
και σε συμφερει να πληρωνεις 1,9 το κιλο;υπαρχουν σακια των 25 κιλων κλειστα με πολλη χαμηλοτερη τιμη και με 4 σπορους, ειδικη τροφη για μαλινουα.Βαλτε τους λιγο μυαλο και να μπουν στην διαδικασια να ψαξουν λιγο τισ τροφες, ο εκτροφεας σε ολα τα καταστηματα μου εχει πιο χαμηλη τιμη καλαϊδινης και πιο καλη απο καποιον που εχει ενα καναρινι στο σπιτι του, εγω αγοραζω καναρινια απο αυτα τα παιδια, εσεις που τα πουλατε;και ποσο;

εχω τεσσερα πουλακια τι να το κανω το τσουβαλι ποτε να καταναλωθει; Παιρνω συσκευασιες κιλου για να εχω παντα φρεσκια. Ειδικη τροφη για μαλινουα;Ξερεις τι αντιμετωπιση ειχα απο τους επαγγελματιες οταν ζητησα; Τι το ιδιαιτερο εχουν αυτα και θελουν αλλη τροφη; Εισαι σιγουρος οτι εχεις μαλινουα ποσο τα πηρες απο που τα πηρες; Ειναι ολλανδιας γιαυτο τα αγορασες φτηνα.
Την εχω πατησει πολλες φορες σε αγορα πουλιων οποτε δε θα αγορασω ποτε ξανα απο επαγγελματια. Τα πουλια τα ειχα αγορασει το καλοκαιρι γιατι αποφασισα να ασχοληθω με μια ρατσα και εγω. Επειδη την πρωτη φορα που ειδα μαλινουα ξετρελαθηκα αποφασισα οτι με αυτα θα ξεκινησω να ασχολουμε σιγα σιγα. Ετσι το εψαξα λιγο το θεμα και αγορασα απο εμπειρο εκτροφεα σε τιμη που καποιοι επαγγελματιες πουλανε κατι θυληκα που τα βαφτιζουν "καναρες αναπαραγωγης" για να τα τσεπωσουνε. Τα πουλια δεν τρωγανε σωστα. Ηταν επιλεκτηκα στο μειγμα που εδινα μεχρι τοτε στα υπολοιπα. Επειδη δεν ασχολουμε με διαγωνισμους δεν εμεινα στο κανονα των τεσσαρων σπορων απλα εψαξα να βρω ενα μειγμα που θα ειναι πλουσιο και θα καταναλωνεται με ευχαριστη απο τα πουλια. Ενα απο αυτο χωρις να θελω να κανω διαφημιση ηταν της λυδιας το σπεσιαλ. Τωρα αν κανει 2 η 3 η 5 ευρω δε με νοιαζει.Αυτο τους αρεσει αυτο τους δινω.

ο εκτροφεας σε ολα τα καταστηματα μου εχει πιο χαμηλη τιμη καλαϊδινης και πιο καλη απο καποιον που εχει ενα καναρινι στο σπιτι του, εγω αγοραζω καναρινια απο αυτα τα παιδια, εσεις που τα πουλατε;και ποσο
Αυτο δε το καταλαβα τι εννοεις; Δεν ειμαι επαγγελματιας ουτε και εκτροφεας. Εχω απλα μια τρελα με τα πουλια. ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΠΟΥΛΙΑ! ΜΟΝΟ ΧΑΡΙΖΩ! Η ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΩ!
 
απλως καποιοι φιλοι εκτροφεις θελουν να βγαλουν τα εξοδα των τροφων, ετσι πουλανε καποια πουλια, οταν ομως λεω εκτροφεα εννοω εναν ανθρωπο ο οποιος εχει κανει μια εγκατασταση με καλοριφερ βγαζει τον χρονο 200 πουλια, απο αυτα κραταει καποια για διαγωνισμους και τα υπολοιπα τα πουλαει, τετοιους εκτροφεις εγω εχω 5 που μου δινουν μονο ελληνικα πουλια ολο το χρονο
 
Μείνετε στο θέμα "Aυγοτροφη της Raff" παρακαλώ κι αφήστε τις business εκτός.
 
Back
Top