Φροντίδα Η μύτη της καρδερίνας μου χρειάζεται κόψιμο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης emmanuel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

emmanuel

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα,
έχω πρόβλημα με μια καρδερίνα μου η οποία έχει γραβάτα (λευκό άνοιγμα από το ράμφος ως τον λαιμό) και ήδη το ράμφος στις άκρες του έχει αρχίσει να στραβώνει. Φοβάμαι να κάνω "επέμβαση" μήπως πληγώσω το πουλί αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει άλλη λύση. Δεν βλέπω όμως το πουλί να προβληματίζεται ιδιαίτερα γιατί τρώει κανονικά και δεν έχει κόψει το κελαηδημά του. Είναι καλό πουλί και σπάνιο και δεν θέλω να το χάσω.
Ευχαριστω πολύ!
 
βαλε φωτο να δουμε σε τι κατασταση ειναι αμα δεν μπορεις να ανεβασεις φωτο παρε το πουλι στα χερια και κοψε πολυ μαλακα με ενα ψαλιδακι το σημειο που δεν πρεπει να υπαρχει αμα μπορεις προσπαθησε για φωτο θα ειναι καλυτερα.
 
Απάντηση: Η μύτη της καρδερίνας μου χρειάζεται κόψιμο

Φοβάμαι να κάνω "επέμβαση" μήπως πληγώσω το πουλί αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει άλλη λύση
Δοκίμασε να βάλεις μια πέτρα στον πάτο του κλουβιού, πολλές φορές το ίδιο το πουλί πάει και τρίβει τη μύτη του πάνω της, επίσης υπάρχουν και πατήθρες με γυαλόχαρτο για τα νύχια και το ράμφος του πουλιού.
Αφού το πουλί τρέφεται κανονικά και δεν έχει άμεσο πρόβλημα κάνε τα παραπάνω και μετά βλέπουμε.

Δες και αυτό Μεγάλο ράμφος καρδερίνας
Δες και αυτό Λουγαρος με μεγαλο ραμφος
Δες και αυτό Μεγάλο ράμφος παραδείσιου
Δες και αυτό Διαχωρισμός φύλου στις καρδερίνες μου | Σελίδα 2

και τα λέμε!
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο ποστ το διάβασα, αλλά ο Αλέξανδρος είχε προειδοποιήσει η τομή να γίνει με ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μην κοπεί η γλώσσα του πουλιού κατά λάθος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Δαμιανέ είναι το τελευταίο link από αυτά που έχει παραθέσει ο Χρήστος
 
Back
Top