Γενικά Μπορεί αυτό να είναι ο φονιάς της καρδερίνας μου;

Ρίξε μια ματιά. Η βιβλιογραφία παρατίθεται στο τέλος του άρθρου. Κορακίδες (Corvidae)

Αναφέρει η βιβλιογραφία που παραπέμπει σε σύνδεσμο του Wikipedia: "Some corvids are predators of other birds", ποιά όμως; Δεν αποσαφυνίζει. Μιλάμε εδώ για καρακάξες και κίσσες.
Πάντως κάνει αναφορά σε νεοσσούς (nestlings) συνεπώς όσοι εκτρέφουν πουλιά, καλό είναι να προφυλάσσονται.
 
δεν αποκλείω να υπάρχουν εξαιρέσεις και οι καρακάξες να έχουν σκοτώσει και φάει ενήλικο πουλάκι.
Δεν είναι η εξαίρεση αλλά ο κανόνας.
Στο μενού τους.. ειδικά την άνοιξη είναι το κυνήγι και ο θάνατος των υπό ανέτοιμη πτήση νεοσσών έξω από τις φωλιές... και νεοσσοί στις φωλιές αν καταφέρουν να τους φτάσουν.
Όμως δεν μπορώ να δεχτώ το πόρισμα ότι καρακάξες και κίσσες τρώνε μέσα από τα κλουβιά, επειδή κάποιος άκουσε ή του είπαν στο καφενείο ή σε fora.
Δεν έχει σημασία τι μπορεί να δεχτεί ο καθένας μας...
Σημασία έχει αν αυτό είναι αλήθεια ή λάθος...
Και στην συγκεκριμένη περίπτωση η αλήθεια είναι αυτή που λίγο πιο πάνω ανέφερα...
Αν βάλουν στο μάτι το κλουβί.. Δουλεύοντας συλλογικά... Θα το βρεις μαδημένο και στις περισσότερες περιπτώσεις νεκρό...

Αν κάνει κάποιος μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρει πολλές παρόμοιες επιθέσεις
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και ασφαλώς όχι μόνο σε πουλιά αλλά και σε μικρά θηλαστικά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το ίδιο μπορεί άνετα να συμβεί και με τις κίσσες
Απλά ως πουλιά είναι λίγο περισσότερο διστακτικά να πλησιάσουν τους ανθρώπους και το χώρο τους...
Αλλά όταν υπάρξει η ευκαιρία.. Δεν θα την αφήσουν να πάει χαμένη.'
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ωπα το ανεβασαμε ταυτοχρονα ισως καλυτερα να αφαιρεθει το βιντεο της καρακαξας αφου υπαρχει 2 φορες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν πειράζει...
Αν καταφέραμε να πείσουμε έστω και έναν να προστατέψει τα πουλιά και από αυτά τα "υπο-αρπακτικά".. Τότε κερδίσαμε όλοι πολλαπλά...
 
Εάν εσύ έχεις βιβλιογραφία που να αποδεικνύει ότι οι κορακίδες είναι θηρευτές ενήλικων ωδικών πουλιών, "ανεβασέ" την, αλλιώς μην γενικευούμε και ενοχοποιούμε τις καρακάξες κ. Α.

Όμως δεν μπορώ να δεχτώ το πόρισμα ότι καρακάξες και κίσσες τρώνε μέσα από τα κλουβιά, επειδή κάποιος άκουσε ή του είπαν στο καφενείο ή σε fora.
Εμένα πάντως καρακάξα μου έχει φάει καναρίνι, και αυτό δεν γίνεται να το αμφισβητήσει κανείς. Οπότε ναι, οι καρακάξες επιτίθενται και σκοτώνουν και τρώνε και ενήλικα καναρίνια που βρίσκονται σε κλουβί, χωρίς επιπρόσθετη προστασία. Το ίδιο πιστεύω και για τις κίσσες.
 
αν δε παρεις μετρα θα κλαις αργοτερα
απο προσωπικη πειρα
η καρακαξα χτυπα αυγα και νεοσσους που δεν εχουν πεταξει
αλλα ουτε θα χαριστει σε ενα αρρωστο ενηλικο η μικρο σε κλουβι

και η κισσα ειναι παμφαγο και χτυπα και αυγα και πουλια μικρα
 
Απλά να έχουμε στο μυαλό μας οτι το πτηνό με το πιο αναγνωρίσιμο κινητήριο φτερό παγκοσμίως, η Garrulus glandarius ή αλλιώς Κίσσα, μπορεί μεν να επιτεθεί, οι συνθήκες όμως της διαβίωσής της το καθιστούν απίθανο.
Απο προσωπική εμπειρία είναι πάρα πολύ καχύποπτο πτηνό και απο μεγάλη παρατήρηση που έχω κάνει σε φυσικά της περιβάλλοντα δεν έχω δει ποτέ να τρώει ούτε ψοφίμι.
Σπανίως εμφανίζεται σε αστικό περιβάλλον και όταν το κάνει δεν είναι σε ομάδες όπως οι καρακάξες.Αν εμφανιστεί θα είναι σε χωριά και αν υπάρχει κάποιο δέντρο με φρούτα στο χωράφι (πχ σύκα) θα πάει καρφωτή.
Με όλα αυτά θέλω να πω οτι στο φυσικό της περιβάλλον έχει αφθονία και δεν θα ρισκάρει. Δεν υπάρχουν και Κίσσες σε αστικούς χώρους και ότι υπάρχει πχ Υμηττός είναι καρικατούρες Κίσσας που τρώνε σπανακόπιτες.
Απο την άλλη μου είναι πλέον δυσνόητο ποιο είναι το φυσικό περιβάλλον της καρακάξας. Ένα πράγμα σαν τα περιστέρια που αντί να φάνε απο τα σπορακια των καναρινιών και να βοσκήσουν στο χώμα πάνε στο απέναντι μπαλκόνι για να φάνε σκυλοτροφή.
 
το οτι θα χτυπησουν καποιο μικροτερο πτηνο δε σημαινει και οτι θα το φανε, στη φυση καποιες φορες καποια ζωα σκοτωνουν τους ανταγωνιστες τροφης της περιοχης(πχ οι λυκοι τα αγριοσκυλα αλλα δε τα τρωνε)
 
το οτι θα χτυπησουν καποιο μικροτερο πτηνο δε σημαινει και οτι θα το φανε, στη φυση καποιες φορες καποια ζωα σκοτωνουν τους ανταγωνιστες τροφης της περιοχης(πχ οι λυκοι τα αγριοσκυλα αλλα δε τα τρωνε)
Μπορεί να έχω ακούσει τι κάνει ο λύκος στα τσοπανόσκυλα, ο λύκος στο μαντρί και η αλεπού στο κοτέτσι αλλά αυτή την αναλογία στον κόσμο των πτηνών δεν την έχω ξανακούσει.
Κορακοειδή γνωρίζω και έχω δει πως είναι πτωματοφάγα, συν των άλλων στην φύση μέχρι εκεί μπορούν. Δεν νομίζω να τίθεται το ερώτημα αν κάποιο κορακοειδές μπορεί να κυνηγήσει. Μορφολογικά και μόνο μου φαίνεται αδύνατο.
 
Δεν νομίζω να τίθεται το ερώτημα αν κάποιο κορακοειδές μπορεί να κυνηγήσει. Μορφολογικά και μόνο μου φαίνεται αδύνατο.
Δημήτρη, σε κάποια από τα πάνω βίντεο φαίνεται ότι τα κορακοειδή κυνηγούν... Εσύ τι εννοείς με αυτό το μορφολογικό που αναφέρεις; Ότι δεν μπορούν ας πούμε να πετάξουν τόσο γρήγορα ή να κάνουν ελιγμούς;
 
Ότι δεν μπορούν ας πούμε να πετάξουν τόσο γρήγορα ή να κάνουν ελιγμούς;
Ε ναι σε σχέση με τα πιθανά θηράματα και συγκριτικά με τους "κατασκευαστικά" κυνηγούς.
Αν δεις Κίσσα να πετάει μέρα μεσημέρι καλοκαιριού το μόνο που σκέφτεσαι είναι πότε θα ξαπλώσω.
 
Αν δεις Κίσσα να πετάει μέρα μεσημέρι καλοκαιριού το μόνο που σκέφτεσαι είναι πότε θα ξαπλώσω.
Ναι, φυσικά. Αλλά αν δεις κίσσα να πετάει στο δάσος, δεν πρόκειται να τη δεις(😛 ωραία που τα λέω... Μάλλον πρέπει να πιω κανά δυο καφέδες ακόμα για να εκφράζομαι καλύτερα) διότι ελίσσεται με μεγάλη ακρίβεια, και προφανώς, λόγω αυτού μπορεί να φτάσει πιο γρήγορα σε ένα πιθανό θήραμα από ένα γεράκι το οποίο (στα περισσότερα είδη γερακιού φυσικά) θα τσαλακώσει τα φτερά του, και χωρίς αποτέλεσμα μάλιστα.
 
Γιάννη έστηνα καρτέρι σε κίσσες και κότσυφες μέχρι τα 18 μου. Το κοτσύφι σου παίρνει και το πορτοφόλι αθόρυβα, η Κίσσα όμως είναι σαν τον κλασικό τυραννόσαυρο ρεξ σε όλα τα τζουράσικ παρκ. Κάνει πολύ αισθητή την παρουσία της και απο φτερούγισμα και απο το κάθισμα στο κλαδί. Είναι παλτό για να μιλήσω ποδοσφαιρικά.
Φυσικά τις απόψεις μας λέμε, δεν θέλω να πείσω κανέναν και αυτά που λέω είναι συγκριτικά.
 
και αυτά που λέω είναι συγκριτικά
Κι εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να επιμείνω περισσότερο, αλλά δεν μπορώ να μην προσθέσω ότι η έκβαση του κυνηγιού είναι και αυτή συγκριτική μεταξύ του θηρευτή και του θηράματος. Συνήθως τα θηράματα είναι κατά κάτι πιο ικανά να διαφύγουν, αλλά η τύχη, το περιβάλλον, η στιγμή κλπ, ευνοούν τον κυνηγό όταν τα καταφέρει να τα θανατώσει. Αλλιώς ούτε κυνηγοί θα υπήρχαν ούτε και θηράματα.
 
Οι κίσσες που έχω δει εγώ είναι πολύ γρήγορες και ιδιαίτερα μέσα στις φυλλωσιές κινούνται ταχύτατα από κλαδί σε κλαδί. Ο μικρότερος όγκος τους σε σχέση με τις καρακάξες τις βοηθάει. Μερικές φορές το μόνο που προλαβαίνεις να δεις είναι το μπλε των φτερών. Παρεμπιπτόντως οι Κίσσες αρχίζουν και αυξάνονται στην Αθήνα. Τελευταία τις βλέπω συχνά στο Ηράκλειο.
Το ότι οι κίσσες πιθανών δεν είναι πτωματοφάγες ή ότι προτιμούν καρπούς και έντομα δεν σημαίνει ότι δεν θα εκμεταλευτούν μια ευκαιρία είτε πρόκειται για κάποια φωλιά με νεοσσούς είτε για κάποιο ανυποψίαστο πτηνό ή φυσικά για ένα καναρίνι στο κλουβί.
Όπως και να έχει εμείς τις αγαπάμε και είναι πανέμορφες. Δεν φταίνε οι θηρευτές αν αφήνουμε απροστάτευτα τα πτηνά μας. Είναι καθαρά δικό μας το λάθος.
 
να συμπληρωσω οτι πολλα θηραματα στη φυση ειναι πιο αργα λογω αρρωστιας, καχεξιας η τραυματισμου οποτε ακομα και ο Ρεξ τα φτανει. και οτι συνηθως ο κυνηγος δε βασιζετε στην ταχυτητα αλλα στον αιφνιδιασμο και την ενεδρα._
 
Εντάξει μάγκες, απ' ότι βλέπω βγήκαν "κανόνες" και ντιρικτίβες από τους "ειδικούς". Άντε τσακώστε ένα τουφέκι και μακελέψτε κίσσες, καρακάξες. Γενικά ότι τρομάζει τα πουλάκια σας.
 
Εντάξει μάγκες, απ' ότι βλέπω βγήκαν "κανόνες" και ντιρικτίβες από τους "ειδικούς".
Τι ακριβώς θέλεις να πεις με αυτό?
Και πως στην ευχή έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;
Άντε τσακώστε ένα τουφέκι και μακελέψτε κίσσες, καρακάξες. Γενικά ότι τρομάζει τα πουλάκια σας
Γιατί εδώ μέσα.. Δε θα βρεις ανθρώπους που να μη σέβονται τη ζωή.. σε όποιο ζώο κι αν "ανήκει".
 
Back
Top