Ασθένειες Η ουρά του καναρινιού μου πέφτει και ξαναβγαίνει

συννεφακι

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Βέροια
; Γεια σας παιδια το ενα καναρινι μου βγενει η ουρα του και πεφτει ξερετε να μου πειτε κατι για αυτο
 
σε ακριβως 50 ημερες απο την ημερα που εχασε την ουρα του, θα εχει μια ουρα ακριβως στο σωστο μηκος και μεγεθος που πρεπει. Ξεκινα να μετρας...
 
σε παραπεμπω στην απαντηση του μακη και μετα ξανα στην δικια μου πιο επανω.. μην αγχωνεσαι και μετρα
 
Ευχαριστω πολυ παιδια θα περιμενω. Μακη αν μπορεις και οποιος αλλος θελει απαντησε μου και σ'αυτο οταν χανουν το πτερωμα τους κελαιδανε γιατι ο κοκκινουλης μου κελαιδαει ακομα
 
εγω εχω ακουσει οτι εκτος απ την πτερρορια που μπορει να εχει το πουλακι βγαζει το πτερωμα επειδη μπορει να θελει αντρα να ζευγαρωσει!
 
Ευχαριστω πολυ παιδια θα περιμενω. Μακη αν μπορεις και οποιος αλλος θελει απαντησε μου και σ'αυτο οταν χανουν το πτερωμα τους κελαιδανε γιατι ο κοκκινουλης μου κελαιδαει ακομα

Η περίοδος της πτερόρροιας
είναι μια άσχημη περίοδος για τα πουλιά και συνηθέστατα
σταματούν το κελάηδισμα. Πάντα βέβαια υπάρχουν οι εξαιρέσεις
αλλά παρ' όλα αυτά νομίζω οτι και ο δικό σου θα σταματήσει
να τραγουδά όταν η αλλαγή πτερώματος φθάσει στο φόρτε της.
 
απο τη στιγμη που ειναι μονο του η προηγουμενη απαντηση μου δεν ισχυει. Το πιθανοτερο εχουμε πτερορροια οπως ειπανε τα παιδια. Βεβαι οτι αυτο εγινε επανελλημενα με προβληματιζει κατα ποσο ειναι φυσιολογικη.η ουρα πεφτει εντελως ή πρωτα τα φτερα φαινονται σε κακη κατασταση και μετα πεφτουν; οι πατηθρες ειναι σε αποσταση απο τα πλαινα του κλουβιου ωστε να μην ακουμπαει η ουρα στα καγκελα;
 
H ουρα πεφτει εντελως και οταν βγενει το ενα φτερο ειναι καλο και μετα τα επομενα σε κακη κατασταση και η πατηθρες νομιζω εχουν καλη αποσταση απο τα πλαινα του κλουβιου
 
οταν αμεσως βγαινουν σε κακη κατασταση σημαινει ειτε οτι καπου ακουμπανε (λες οι πατηθρες ειναι ενταξει αρα τα καγκελα τα αποκλειουμε-αν θες βαλε μια φωτο), αλλο πουλακι δεν υπαρχει να ενοχλει, αρα το μυαλο μου παει οτι κατι ενοχλει το πουλακι στην περιοχη και τσιμπαει τα φτερα του:Con/sed:
 
σου στελνω την φωτογραφια οπως μου ζητησες μηπως καταλαβεις κατι εσυ



ευχαριστω:)
 

Συνημμένα

  • DSC00198.webp
    DSC00198.webp
    37,5 KB · Προβολές: 147
Back
Top