Παρουσιάζω Η παπίτσα μου εκανε την εκπληξη!

Marilenaki

PB Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
991
Πόλη
Καπανδρίτι
Αυτή είναι η παπίτσα μου!
Την έχω απο τόσο δα μωράκι και κλείνουμε πάνω απο 9+ χρόνια μαζί!
Έχει σταματησει εδώ και χρόνια να κάνει τα νόστιμα αυγουλάκια της και απο παπάκι μεχρι τώρα εχει συμπεριφορα σκύλου! Οποτε με βλέπει μου κουνάει την ουρα και περιμενει τα χαδια μου!

1-παπια.webp

Φέτος για πρώτη φορα μετα απο ποσα χρόνια είχε την επιθυμία να κάτσει να "κλωσσίσει" τον αερα, ουτε με μπανακια δεν σταματουσε οποτε και εγω της εβαλα απο κατω 3 αυγουλακια κοτας για πειραμα.
Στο παρελθον που το ειχα ξανακανει (γιατι αρσενικο παπι δεν ειχα) και της ειχα ξαναβαλει αυγα κοτας λιγο πριν σκασουν τα παρατησε.
το πηρε πολυ ζεστα και οτι χαρτι και πουπουλο εβλεπε το μαζευε στη φωλια της. Σταματησε να κανει μπανιο και δεν εβγαινε ουτε για φαγητο σχεδον

2-παπια.webp

τελευταιες μερες την πετυχαινα ολο και πιο συχνα να κανει βολτες οποτε σχεδον βεβαιη ημουν πως τα παρατησε ξανα.. μεχρι που σημερα ακουω ενα τσιπ τσιπ απο κατω της!

3-παπια.webp

Είναι η πρώτη της φορά που βγαζει κοτοπουλακι!

4-παπια.webp

υποθέτω ουτε και η ιδια εχει καταλαβει τι εχει βγαλει 😛

5-παπια.webp

ακομα μου φαινεται πολυ περιεργο το σκηνικο 😛

6-παπια.webp
 
Φυσικά και είναι τέλεια η όλη κατάσταση...
Πιστεύω πως το ένστικτο είναι πάντα σπουδαίο στα ζώα... και μ' αυτό θα καταφέρει να τα μεγαλώσει.
Το καλύτερο όμως θα είναι την επόμενη χρονιά να ετοιμαστείς με τα "σωστά" αυγά... ακόμη κι αν χρειαστεί να τα πληρώσεις.
Μονό το ένα τελικά βγήκε;
 
εχω 6 κοτουλες και 1 κοκορα αλλα δεν εχουν κατσει ποτε να κλωσσισουν, δεν εχω σκοπο να βγαλω παραγωγη απο κοτες μιας και δεν μπορω σε καμια περιπτωση να τις σκοτωσω (απο γηρατεια θα πανε ολα τους), μονο για αυγα τις εχω.
η πειραμα εκανα με τη παπιτσα μου μιας και την εβγαζα για μπανακια και αυτη πηγαινε και ξανακαθοταν.
ο χωρος που εχω τωρα τη παπιτσα με το μωρο ειναι περιορισμενος γιατι φοβαμαι να την εχω μαζι με τα αλλα με το μωρακι της

αν εννοεις σωστα αυγα παπιας η παπιτσα μου ειναι γρια για να την βαλω να ξανακανει κατι τετοιο και ειχε πολλα χρονια να την πιασει αυτο το ενστικτο.. αν θα επαιρνα παπια ξανα θα ηταν παλι απο παπακι
 
εχω 6 κοτουλες και 1 κοκορα αλλα δεν εχουν κατσει ποτε να κλωσσισουν,
Το συγκεκριμένο κοτοπουλάκι επειδή δεν προέρχεται από μηχανή να ξέρεις πως θα έχει και την όρεξη και τη διάθεση αλλά και ολόκληρο το ένστικτο και του χρόνου θα ετοιμάσει φωλιά και θα την πάει σωστά μέχρι τέλους.
αν εννοεις σωστα αυγα παπιας η παπιτσα μου ειναι γρια για να την βαλω να ξανακανει κατι τετοιο και ειχε πολλα χρονια να την πιασει αυτο το ενστικτο.. αν θα επαιρνα παπια ξανα θα ηταν παλι απο παπακι
Νομίζω ή καλύτερα ενδόμυχα πιστεύω πως του χρόνου θα έχεις πάλι τα ίδια... Όλα αυτό που ζει θα την καταπονήσει φυσικά αλλά θα της δώσει ζωή...
Να είσαι έτοιμη...
Πιστεύω πως τελικά δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις μωρό παπάκι. Γιατί θα στο κάνει δώρο η γιαγιά.
Φυσικά μιλάω για να αγοράσεις αυγά πάπιας και όχι να την υποβάλλεις στη διαδικασία ωοτοκίας που γι' αυτή είναι όντως πολύ γιαγιά.
 
μα εχει να κανει αυγα παπιας χρονια.. και φετος πρωτη φορα καθησε να κανει κατι τετοιο δεν πιστευω οτι θα ξανακατσει, μαζι με τον καιρο τρελαθηκε και αυτη μαλλον! απο 4-5 χρονων εχει να κατσει να κλωσσισει και ποτε της δεν ειχε αρσενικο παπι κοντα της. Εναν αρσενικο που απεκτησα 1-2 χρονια τωρα απλο ουτε να τη δει, προτιμαει τις κοτες! 😛

Τι άλλο έχεις σ' αυτό το σπίτι βρε Μαριλένα; :)

😀 απο πτηνα ή να πιασω και τα 4ποδα; 😛
 
Να δω οταν θα προσπαθησει να κανει το μωρο μπανιο η παπια τι θα γινει:D
Θα χρειαστεί μπρατσακια το κοτοπουλάκι για να την ακολουθήσει στο πρώτο μπάνιο 😀
 
απο 4-5 χρονων εχει να κατσει να κλωσσισει και ποτε της δεν ειχε αρσενικο παπι κοντα της.
για αυτό δεν κάθισε πολλές φορές αν είχε αρσενικό θα ήταν αλλιώς πιστεύω


Το συγκεκριμένο κοτοπουλάκι επειδή δεν προέρχεται από μηχανή να ξέρεις πως θα έχει και την όρεξη και τη διάθεση αλλά και ολόκληρο το ένστικτο και του χρόνου θα ετοιμάσει φωλιά και θα την πάει σωστά μέχρι τέλους.
ίσος αλλα δεν παίζει μονο αυτό ρόλο οι αλλαγές αυτές δεν γίνανε απο μια γέννα που βγήκε απο κλωσσομηχανή αλλά απο το ότι τα περισσότερα κοτόπουλα και οι προγονοί τους είναι απο κλωσσομηχανή και έτσι χάσανε εν μέρη το ένστικτο που τους ήταν πλέον άχρηστο.

Υπάρχουν ράτσες που κάθονται να κλωσήσουν πολύ πιο συχνά (π.χ. τα νανάκια)
 
Τελικα καταφερε απο τα 3 αυγουλακια να βγαλει μονο αυτο!
Ένα και τυχερό!
Καθεται και το κλωσσαει κανονικα μπανιερα φυσικα δεν εχω βαλει μεσα για τη παπιτσα μου παροτι ολιγον τι βρωμικη αλλα εχει και ενα κοτοπουλακι να προσεξει 😛
φωτο μολις αγορασω μπαταριες γιατι την τερματισα τη φωτογραφικη με τοσα που κανω κλικ 😛
 
και το 1 καλο ειναι! Ειναι γουρικο μωρο! :D
οχι 10 δεν θα της εβαζα με τιποτα ετσι και αλλιως δεν ειναι κλωσσα για να το κανω ειναι μια γρια παπιτσα!
 
είτε 10 είτε 1 αυτή το ίδιο ζόρι θα τραβούσε αφου μονο θ ατα κλωσούσε δεν είναι σαν τους παπαγάλους που ταΐζουν κιόλας
 
δεν ξερω.. αλλο να γυριζει 3 αυγα αλλο 10.. Παντως του δειχνει πως να τρωει και εχει πολυ πλακα να βλεπω το κιτρινουλη να τρεχει κατω απο τις φτερουγες της!
την λατρευω την παπιτσα μου!
 
Πόσο όμορφη ιστορία! 🙄 Και το μικρό εμένα μου μοιάζει στην θετή του μανούλα! Είναι μαμά και μπεμπέ τόσο γλυκάααα! Να τα χαίρεσαι Μαριλένα μου και με το καλό να μεγαλώσει το μικράκι! :D
 
Back
Top