Αναπαραγωγή Η παπαγαλία μου ξανάκανε αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoletta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πιθανόν να έχω, θα κάνω την επιχείρηση όταν επιστρέψω σπίτι. Πάντως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να την πιάσω, είναι πολύ αγριεμένη και το ράμφος της βγάζει πολύ δύναμη (δυσανάλογη με το μέγεθός της). Ακόμα και σε μένα επιτίθεται να με φάει, δε μου κάνει πια καθόλου χαρές. Μήπως κατάλαβε ότι εγώ είμαι που της πήρα τα αυγά;
 
Πιθανόν να έχω, θα κάνω την επιχείρηση όταν επιστρέψω σπίτι. Πάντως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να την πιάσω, είναι πολύ αγριεμένη και το ράμφος της βγάζει πολύ δύναμη (δυσανάλογη με το μέγεθός της). Ακόμα και σε μένα επιτίθεται να με φάει, δε μου κάνει πια καθόλου χαρές. Μήπως κατάλαβε ότι εγώ είμαι που της πήρα τα αυγά;

Οι ορμονες της εχουν χτυπησει κοκκινο πιστευω και το ενστικτο της αυτο της λεει να κανει. Σε αυτη την περιοδο δεν ειναι ο πραγματικος τους ευατος γι αυτο μην απογοητευεσαι οτι δεν θελει να σε βλεπει μπροστα της. Στον οποιδηποτε τα ιδια θα εκανε.
 
Ανέστη μου το καταλαβαίνω, αλλά τι πρέπει να κάνω για να την βοηθήσω; Μέχρι που σκέφτηκα να ζητήσω από την απέναντι κοπέλα γονιμοποιημένο αυγό να της το βάλω, αλλά έχει πεθάνει ο αρσενικός της και τα αυγουλάκια που είχε έσκασαν ένα δίμηνο πριν.
 
Σε ένα βιβλίο που έχω,https://community.petbirds.gr/threads/Παρουσίαση-βιβλίων-με-θέμα-τα-πτηνά-συντροφιάς.2331/, ποστ #25, Ν 1, γράφει:
"Αυξημένη παραγωγή αυγών: Παρατηρείται στα παπαγαλάκια, cockatiels, Lovebirds και έχει σχέση με την έλλειψη ορμονικής ισορροπίας. Η αυξημένη αυγοπαραγωγή προδιαθέτει στην πρόκληση δυστοκίας και οστεοπόρωσης. Η αντιμετώπιση της κατάστασης αυτής γίνεται με ελάττωση της διάρκειας της ημέρας, αλλαγή του περιβάλλοντος, απομάκρυνση της φωλιάς, αλλαγή της τροφής και με τη χορήγηση ορμονών, όπως medroxyprogesterone testosterone". Από ένα πίνακα που υπάρχει στο τέλος medroxyprogesterone acetate δίνουμε 2-10 mg/kg από το στόμα και testosterone 10 mg/kg ενδομυικά/ ανά 7 ημέρες.
Τώρα τις ορμόνες αυτές δεν ξέρω αν θα τις βρείς σε φαρμακείο αλλά αν δεν σταματήσει με τις συμβουλές του Ανέστη τότε ένας πτηνίατρος θα βοηθησει, όσον αφορά τη χορήγηση ορμονών
 
"Τραβηγμένο" ίσως, (όσο και αυτό που σου συμβαίνει), αλλά μήπως να άλλαζες κλουβί;
 
Καλημέρα, καλή βδομάδα! Ναι θα της αλλάξω κλουβί γιατί η κατάσταση είναι φοβερή. Τουλάχιστον ξεκίνησε να τρώει και να σηκώνεται πού και πού, αλλά έτσι και ξεχαστείς και βάλεις χέρι εκεί κοντά.. Εχμ, μήπως οι ορμόνες δεν είναι καλές; Μήπως είναι τραβηγμένο για ένα τόσο μικρό πλάσμα; Όπως ίσως έχετε ξαναδεί και σε άλλα posts μου, δεν τα πάω καλά με τους γιατρούς, ποτέ (τελικά) δεν βοηθήθηκα από τις επισκέψεις μου σε εκείνους, άσχετα από το αν ήταν καλοί σαν γιατροί.
 
Πάλι εδώ! Η Ευαγγελία εξακολουθεί να "κλωσσάει". Τουλάχιστον τρώει κλπ, αλλά δεν ενδιαφέρεται για τίποτα άλλο, παρά μόνο να κάτσει κατάχαμα για να συνεχίσει το κλώσσημα. Δε μπορώ να καταλάβω, είναι πάνω από ένας μήνας που γίνεται αυτή η δουλειά ☹
 
Back
Top