Αναπαραγωγή Η παπαγαλινα μου θελει ο αρσενικος να την ταΐζει συνεχεια

Ζωή Κριαρά

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
138
καλησπερα εχω δυο παπαγαλακια Budgie τον λινο και την λιμπη οταν ο λινος παει να φαει η λιμπη βαζει το ραμφος της στο ραμφος θελει να την ταΐζει συνεχει εχουν αρχισει και φιλακια δεν τους εχω ξεκινησει αυγοτροφες και το κλουβι τους δεν εχει φωλια σε λιγο καιρο θα παρω καινουργιου κλουβι βασικα θα το παρω σε ενα μηνα να ξεκινησω απο τωρα αυγοτριφες και οταν παρω το κλουβι να παρω και φωλια;
 
Όταν αρχίσουν τα "φιλάκια", ο μήνας αναμονής ισοδυναμεί με αιώνα.
 
Ότι αν φτάσουν στα "φιλιά", ο μήνας αναμονής είναι τεράστιο χρονικό διάστημα.
 
δηλαδη ποσο να περιμενω να μην αρχισω αυγοτροφες και οταν παρω κλουβι ναην βαλω φωλια;
 
Εσύ μπορεί να θέλεις να περιμένεις αλλά αφού τα πουλάκια είναι μαζί και έχουν ταιριάξει, θα δεις σύντομα αυγό. Θα είναι απροετοίμαστα και η θηλυκή μπορεί να έχει πρόβλημα. Άρχισε καλή διατροφική προετοιμασία, πάρε φωλιά και βάλε την και όταν θα γεννηθούν και ξεπεταχτούν τα μικρά τα βάζεις όλα μαζί στο μεγάλο κλουβί. Πάρε σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο και πολυβιταμίνες. Τα πουλάκια είναι αδύναμα για αναπαραγωγή.
 
Εσύ μπορεί να θέλεις να περιμένεις αλλά αφού τα πουλάκια είναι μαζί και έχουν ταιριάξει, θα δεις σύντομα αυγό. Θα είναι απροετοίμαστα και η θηλυκή μπορεί να έχει πρόβλημα. Άρχισε καλή διατροφική προετοιμασία, πάρε φωλιά και βάλε την και όταν θα γεννηθούν και ξεπεταχτούν τα μικρά τα βάζεις όλα μαζί στο μεγάλο κλουβί. Πάρε σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο και πολυβιταμίνες. Τα πουλάκια είναι αδύναμα για αναπαραγωγή.
θα ακουσω τις συμβουλες σου αλλα η πορτα του κλουβιου ειναι μικρη και δεν χωραει φωλια
 
Μόνο η στρογγυλή τρύπα της φωλιάς χωράει σε κάθε είδους κλουβί. Πόσες πόρτες έχει το κλουβί;
 
μια μικρη ομως πηρα μικρο κλουβι γτ οταν πηρα τον πρωτο δεν περιμενα οτι αργοτερα θα παρω και αλλο
 
Υπάρχει κλουβί με μία πόρτα; Τι κλουβί είναι; Μόνο τα κλουβάκια μεταφοράς έχουν μία πόρτα
 
Δεν γίνεται αναπαραγωγή με μία πόρτα και να την δεσμεύσεις με την φωλιά. Αφού δεν μπορείς να πάρεις άμεσα κλουβί, ξέχνα την αναπαραγωγή, πάρε άμεσα σουπιοκόκκαλο και κάνε καλή διατροφή στα πουλάκια μην σου παρουσιαστεί κάποια δυστοκία και αν κάνει αυγά πέτα τα. Πρέπει να προστατεύσεις την υγεία των πουλιών που έχεις και μετά να πας σε αναπαραγωγή.
 
Δεν γίνεται αναπαραγωγή με μία πόρτα και να την δεσμεύσεις με την φωλιά. Αφού δεν μπορείς να πάρεις άμεσα κλουβί, ξέχνα την αναπαραγωγή, πάρε άμεσα σουπιοκόκκαλο και κάνε καλή διατροφή στα πουλάκια μην σου παρουσιαστεί κάποια δυστοκία και αν κάνει αυγά πέτα τα. Πρέπει να προστατεύσεις την υγεία των πουλιών που έχεις και μετά να πας σε αναπαραγωγή.
λοιπον εμ θα ξεκινησουμε σημερα αυγοτροφη και μαλλον θα παω την τριτη στην πολη και θα κανονισω να παρω καινουργιο κλουβι με φωλια κοκκαλο σουπιας και οτι αλλο χρειαζεται μεσα στο κλουβι τι αλλο χρειαζεται μεσα το κλουβι;
 
Ξύλινες πατήθρες στρογγυλές και μερικά κουπάκια εξτρά για αυγοτροφές και λαχανικά. Πρόσεξε το κλουβί να έχει δυο τρεις πόρτες.
 
Ξύλινες πατήθρες στρογγυλές και μερικά κουπάκια εξτρά για αυγοτροφές και λαχανικά. Πρόσεξε το κλουβί να έχει δυο τρεις πόρτες.
ενταξει και να ειναι μεγαλες φανταζομαι για να μπορει να μπει η φωλια ετσι;
 
Η φωλιά μένει κατά 90% εκτός, μπροστά στο πορτάκι συμπίπτει μόνο το στρογγυλό άνοιγμα. Αποκλείεται να υπάρχει πορτάκι που να μην χωράει η φωλιά
 
Η φωλιά μένει κατά 90% εκτός, μπροστά στο πορτάκι συμπίπτει μόνο το στρογγυλό άνοιγμα. Αποκλείεται να υπάρχει πορτάκι που να μην χωράει η φωλιά
α ενταξει τοτε εχω ανχοθει αν μου κανει αυγο και δεν την εχω προετιμασει και δεν εχει φωλια δεν θελω να παθουν τιποτα τα παπαγαλακια μου :-(
 
Μέχρι να πάρεις σουπιοκόκκαλο, βάλε στα σποράκια της ελάχιστο ωμό σουσάμι για να πάρει ασβέστιο. Λίγο όμως γιατί παχαίνει και δεν θέλουμε πάχος τώρα που θα κλωσσάει.
 
Μέχρι να πάρεις σουπιοκόκκαλο, βάλε στα σποράκια της ελάχιστο ωμό σουσάμι για να πάρει ασβέστιο. Λίγο όμως γιατί παχαίνει και δεν θέλουμε πάχος τώρα που θα κλωσσάει.
εμ να βαλω και στα δυο γιατι ειναι και τα δυο δτο ιδιο κλουβι (και στα δυο εννοω και στις δυο ταΐστρες)
 
Back
Top