Γενικά Η παρουσίαση από τα ζεμπράκια μου

Εντάξει τώρα αυτό ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση. Τις λατρεύω αυτές τις μικρές κοτομπουκιτσες και δυστυχώς έχω να δω τις δικές μου δύο χρόνια περίπου.
Πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι! Τι ηλικία έχουν; Έχεις προχωρήσει σε αναπαραγωγή;
 
@ζιζι σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Τον αρσενικό τον λέω Ζώη και τον έχω 2 χρόνια. Την θυληκα πάλι την λέω Ζετα και την έχω μόνο 3 μήνες. Πριν πάρω την Ζετα είχα άλλο θυληκο την Ζωή που δυστυχώς πεθαναι. Όσο για την αναπαραγωγή ζευγαρώνουν κάθε μέρα, όλοι μέρα. Η Ζετα έχει κάνει μέχρι τώρα 23 αυγά και συνεχίζει.Φωλια δεν τους έχω γιατί δεν τα έχω σε σταθερό μέρος. Τον Μάιο που θα τα έχω έξω τότε θα τους βάλω την φωλιά.
 
Πανέμορφα τα λιλιπούτεια ζεμπράκια σου με τις ραβδώσεις τους και με ωραία ονόματα! Και τα δύο τους έχουν χρωματική μετάλλαξη και τα κάνει πιο ελκυστικά! 🙂
 
Σχετικά με την μετάλλαξη εχω μια απορία για το αν η Ζετα είναι μετάλλαξη fawn.
Ναι! Σωστά! Είναι μετάλλαξης fawn και επιφυλάσσομαι και για pied, επειδή οι φωτογραφίες μου αφήνουν υποψίες για λευκό μπάλωμα στον σβέρκο της. Το αρσενικό είναι black cheek.👍
 
Ναι! Σωστά! Είναι μετάλλαξης fawn και επιφυλάσσομαι και για pied, επειδή οι φωτογραφίες μου αφήνουν υποψίες για λευκό μπάλωμα στον σβέρκο της. Το αρσενικό είναι black cheek.👍
Aμβροσιε εχει πραγματι λευκο στο σβερκο και το λαιμο της
 
Αυτό ήθελα να σου πω και εγώ! Η χρωματική εμφάνιση των απογόνων τους θα είναι ενδιαφέρουσα γενετικά!
Αμβροσιε επειδη δεν θυμαμαι καλα, ασχολεισαι και εσυ με τα ζεμπρακια;
 
😳 Αυτό πρέπει με κάποιον τρόπο να το περιορίσεις αν όχι να το σταματήσεις.
Δεν σταματανε αυτα με τιποτα. Να φανταστεις ζευγαρωνουν 20 φορες την μερα περιπου! Ουτε οι κοτες μου δεν ζευγαρωνουν τοσο!
 
Δεν σταματανε αυτα με τιποτα. Να φανταστεις ζευγαρωνουν 20 φορες την μερα περιπου! Ουτε οι κοτες μου δεν ζευγαρωνουν τοσο!
Σταματάνε και πρέπει να σταματάνε. Τα δικά μου δεν έχουν ζευγαρώσει από τότε που τα άφησα στους γονείς μου. Φυσικά παίζει ρόλο η διατροφή, η θερμοκρασία και οι ώρες που εκτίθενται σε φως. Τα ζεμπρακια είναι αναπαραγωγικές μηχανές αλλά με συνεχείς γέννες τα θηλυκά εξαντλούνται και δεν ζουν πολλά χρόνια.
 
Σταματάνε και πρέπει να σταματάνε. Τα δικά μου δεν έχουν ζευγαρώσει από τότε που τα άφησα στους γονείς μου. Φυσικά παίζει ρόλο η διατροφή, η θερμοκρασία και οι ώρες που εκτίθενται σε φως. Τα ζεμπρακια είναι αναπαραγωγικές μηχανές αλλά με συνεχείς γέννες τα θηλυκά εξαντλούνται και δεν ζουν πολλά χρόνια.
Τι μου προτεινεις να κανω;
 
Τι μου προτεινεις να κανω;
Ο χώρος όπου έχει βγει η φωτογραφία είναι ο μόνιμος χώρος διαμονής τους; Αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο πες μας θερμοκρασία και πόσες ώρες κοιμούνται. Επίσης αν έχεις εσωτερικές ταιστρες ή αυγοθηκες μέσα στο κλουβί και ποια είναι η διατροφή τους.
 
Back
Top