Γενικά Η περίεργη συμπεριφορά του lovebird μου

Μανού

PB New Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2020
Μηνύματα
1
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις μπήκα στο φόρουμ και βλέποντας ότι όλοι είστε τόσο βοηθητικοί και ενεργοί θα ήθελα την βοήθεια σας.. Όλα ξεκίνησαν 6 χρόνια πριν όταν πήρα ένα ζευγάρι love bird πανεμορφα.. τα πήγαιναν πολύ καλα όμωσ έκανα την βλακεία να μην τα εκπαιδεύσω και να μην ερθω τοσο κοντα μαζί τουσ ώστε να ξεπεράσουν τον φόβο τους απέναντι μου. Έπειτα απο δύο μήνες το θυληκό ξεκίνησε να κάνει αυγά.. αν θυμάμαι καλα έκανε 4; Τα κλοσούσε όλα ανελειπώς. Ομωσ αυτή αποδυναμώθηκε αρκετά και γω σαν τελείως άσχετως με τουσ παπαγάλουσ δεν σκέφτηκα καθόλου οτι ίσωσ το θηλυκο χρειαστεί καποια διαφορετική διατροφή απο αυτήν που της έφερνε το αρσενικό ή καποιεσ βιταμίνες τέλος παντων.. Έτσι την έχασα και από τοτε το αρσενικό μενει μόνο του χρόνια τώρα. Το κλουβί του βρίσκετε στην σκάλα έξω ακριβώσ απο την πόρτα. Με βλέπει αρκετές φορέσ την μέρα και οι χαρέσ του είναι πολλές.(αμα το πλησιασω πολυ ομωσ εκεινη την στιγμή θα φοβηθεί και θα μπεί στην φωλιά του).. Πριν λοιπόν δύο βδόμαδες, μιας και ζω λιγο εξω απο την πόλη και είναι λίγο εξοχή πετούν γύρω αρκετά μεγάλα πουλια(γεράκια κλπ), το αρσενικό μου παπαγαλάκι ξεκίνησε να σφυρίζει ασταμάτητα και πολύ δύνατα. ο αδερφός μου το άκουσε και βγηκε έξω να δει τι συμβαινει. Μόλισ ανοιξε την πορτα ενα τεράστιο πουλι εφυγε πανω απο του κλουβί και αρχισε να πετα μακρια αιφνιδιασμένο.. δεν δώσαμε κάποια απαραίτητη σημασία καθώσ το πουλι δεν έπαθε , η συμπεριφορά του ούτε αυτή και κάτι τετοια πουλια εξάλου βλεπουμε καθημερινα να πετούν ψηλά. Όμωσ όλο αυτό δεν σταμάτησε εκει αφού πριν 4 μέρες το ακουσα να κανει ετσι ακριβώσ όπωσ τισ προάλλες. Βγήκα γρήγορα έξω και ενα πουλί μεγάλο πάλι ηταν πανω στο κλουβί. δεν κουνήθηκε καθόλου και χρειάσττηκε να κλείσω την πόρτα με δύναμη για να το τρομάξω και να φύγει. Ήταν ενα σαϊνη(είδοσ πουλιου). Το μπουνταλούδικο παπαγαλάκι μου ήθελε μάλλον να το παίξει μάγκας και τσαμπουκάς. για τον λογο αυτο μαλλον χτύπησε με δύναμη τα κάγκελα και είχε σφηνώσει το κεφάλι του απέξω με αποτέλεσμα να είναι σαν εγκλοβισμένο και να μην μπορει να απεγκλοβιστεί. Όπωσ προσπαθούσε λογικά χτύπησε και το φτερό του αλλα καθόλου ανησυχητικά. μπόρεσα και το ξεσφύνωσα αλλά μεχρι να γίνει αυτό μασ έκανε ξανα επίθεση το πουλι..δεν ξέρω πωσ αλλα έγινε, ειδα ενα μεγάλο πτηνό να έρχεται κατα πάνω μου. μπήκα γρήγορα μέσα και έκλεισα την πόρτα με δύναμη προκειμένο να το τρομάξω. πράγματι τρόμαξε και εφυγε κατευθείαν. πήρα γρήγορα το κλουβί και το έβαλα μέσα. Το άφησα να ηρεμήσει αφού φαινόταν αρκετά ταραγμένο και λίγες ώρες μετά του καθάρισα λιγο το κλουβί. Ακόμα έβγαλα και την φωλιά του την οποία καθάρισα επίσησ . είχε μέσα κάτι σαν τοιχάκι φταγμένο απο αυτόν το οποίο γκρέμισα. του την ξανα έβαλα πίσω αλλα μεχρι την παρασκευή όπου έμεινε μέσα δεν έμπαινε στην φωλιά του καθόλου ούτε οταν το πλησίαζα που φοβάτε και κρύβετε εκεί. έμεινε γαντζομένο στα κάγκελα επί ώρες (κατέβαινε για φαι και νερο). Ούτε καν στα ''κλαδάκια'' που του έχω βάλει για να κάθετε έξω. σήμερα Σάββατο το έβγαλα έξω αλλα ούτε αυτήν την φορά θέλει μάλλον να μπει στην φωλιά του. καθέται ακριβώσ απο πάνω ενω φαίνεται από τα πούπουλα του ότι κρυώνει.. τι να κάνω; να σημειωθει οτι μέσα στο σπίτι κελαήδησε δυο πέντε εξι φορές και δεν έμεινε αμίλητο.. κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ...
 
Καλησπέρα,

Για αρχή το πουλάκι δε θα πρέπει να το αφήνεις έξω - ειδικά μετά την εμπειρία - με την 3πλή "επίθεση".
Το ότι ζει ακόμα είναι καθαρά θέμα τύχης, μη την ζορίσεις άλλο... Το κλουβί μέσα και αν το βγάζεις έξω για λίγο, μόνο με επιτήρηση.

Τη φωλιά από τη στιγμή που είναι μόνο του, γιατί την έχεις ακόμα στο κλουβί;
Ο παπαγάλοι δεν είναι σκυλιά για να χρειάζονται "φωλιά" για να κοιμηθούν, ο λόγος που μπαίνει είναι όταν έχουμε ζευγάρι και μόνο την περίοδο αναπαραγωγής.

Τώρα αναφέρεις για τα φτερά του και ότι καταλαβαίνεις ότι κρυώνει, τα φτερά του είναι σε καλή κατάσταση ή έχει ταλαιπωρηθεί από τις επιθέσεις στο κλουβί;

Μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες ή βίντεο να το δούμε;
 
Δεν διάβασα ούτε ένα περίεργο σχετικά με τη συμπεριφορά του lovebird σου. Έχει φερθεί εντελώς αναμενόμενα σε όσα μας περιέγραψες. Θα συμφωνήσω με τον Τάκη ότι το πουλάκι πρέπει να ζει μέσα (ανήκει επίσης σε ένα απο τα είδη με μικρή αντοχή στο κρύο, δεν πεθαίνουν αλλά μειώνεται το προσδόκιμό τους). Μην το ξαναβγάλεις έξω μόνο του με το κλουβί του ούτε για αστείο, το αρπακτικό πουλί θα επιστρέψει κι αν το πάρουμε με τις πιθανότητες ήδη τις έχεις εξαντλήσει όλες τις τυχερές. 🙂 Συμφωνώ και για τη φωλιά, είναι περιττή και καλύτερα να την απομακρύνεις. Επίσης συμφωνώ ότι αν μας δείξεις το κλουβί θα σου δώσουμε πολλές ιδέες για να καλυτερεύσει η ζωή του μικρού. Οι παπαγάλοι είναι πολύ κοινωνικά ζώα και το ότι ζει τόσα χρόνια μόνο του είναι λίγο στενάχωρο. Όλα όμως βελτιώνονται με λίγη καθοδήγηση. 🙂
 
Back
Top