Φροντίδα Η πρώτη επίσκεψη στο γιατρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ΡΟΖΙ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ΡΟΖΙ

PB Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2008
Μηνύματα
157
Πόλη
Περιστέρι
Η πρωτη επισκεψη του'' μητσου'' το ονομα του ζακο ηταν παρα πολυ καλα. Τον εξετασε και ειναι υγιεστατος. Μου ειπε να του δινω πλεον σπορους και λαχανικα και φρουτα. Και σε κανενα 6μηνο να κανουμε και εξετασεις αιματος. Τον ρωτησα για κοψιμο φτερων και αυτος μου ειπε οτι ειναι κατα του κοψιματος. Επισης μου ειπε και κατι το οποιο δεν γνωριζα οτι να μην τον αφηνω να ανεβαινει στον ωμο μου γιατι πιο μετα θα με θεωρει ταιρι του και θα θελει κοπελα.
Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Εχει αρχισει και προσπαθει να μιλησει.
 
να σου ζησει Ροζι μου!
να το χαιρεσαι!
 
Να τον χαίρεσαι τον Μήτσο σου Ρόζι! Σε λίγο θα σου μιλάει! Πάντως αν και στην αρχή συμφωνούσα με τον γιατρό στο θέμα του κοψίματος των φτερών τελικά άλλαξα γνώμη. Τουλάχιστον μέχρι να μάθει.
 
Proti fora akouo oti denprepei na afinoume papagalous na anevenei sto omo?!
Na ton xerese!
 
Proti fora akouo oti denprepei na afinoume papagalous na anevenei sto omo?!
Na ton xerese!

Δεν πρεπει να τους αφηνουμε οταν το πουλι ειναι κυριαρχικο η επιθετικο! Ειναι θεμα θεσεως εφοσον εξισωνεται με το επιπεδο των ματιων σου... Επειτα εκει ενα πουλι που εχει απροβλεπτες αντιδρασεις οπως το να δαγκωσει ξαφνικά επειδη αισθανθηκε ανασφαλεια οχι απο εμας απαραιτητα αλλα για καποιο λογο η για επειδη εκανε το χωρο δικο του παρολο που βρισκεται πανω μα, δεν μπορουμε να τον ελεγξουμε με κινδυνο να μας τραυματισει στο ευαισθητο δερμα και οργανα του προσωπου...
Και οχι για το λογο οτι θα ζηταει ταιρι... εγω αυτο ακουσα πρωτη φορα... 😕
 
Simfono Anesti...
...kai kapos logiko vlepo oti tha fovomouva na afino sto omo mou ena epithetiki Zako :D Kai ego exo akousi oti oso pio psila ton exoume papagalo mas toso pio kiriarxo niothi... Meta tha arxizei na kanei koumanto ston anthropo...
 
Εμένα με έχει καβαλήσει ήδη! :D
Όχι εντάξει πλάκα κάνω. Τον αφήνω πότε πότε αλλά για πολύ λίγο. Θέλει πάντως να ανεβαίνει όσο πιο ψηλά γίνεται. Στο πάτωμα τρελαίνεται! Μάλλον στην προηγούμενη ζωή του θα είχε ανέβει το Έβερεστ! 😀
 
Κι εμένα έτσι με είχαν συμβουλέψει να κάνω τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο... Να μην τον αφήνω να ανεβαίνει στον ώμο μου, γιατί θα νίωθει ότι είμαστε ίσοι, είναι θέμα εξουσίας... 😉
Μετά τον χρόνο όμως, μπορεί να ανεβαίνει, αλλά μόνο όταν του το επιτρέπεις εσύ... Μεταξύ μας, όμως, τον αφήνω και κάνει και καμιά παρασπονδία... 😀
 
Να τον χαίρεσαι... Θα συμφωνησω με τον Ανέστη στο θέμα με το να ανεβαίνει στον ώμο σου. Κάθε πλασματάκι βέβαια είναι κ διαφορετικό και εχει και διαφορετικές αντιδράσεις σε κάθε τι... καλό θα ήταν για αρχή να ακολουθήσεις σαν βάση αυτο που σου ειπε ο γιατρος (ασχετα αν ο λόγος για τον οποίο στο ειπε ειναι η οχι ο σωστος) και βλέποντας κ κάνοντας... Ο δικός μου παρόλο που δεν ειναι πλήρως εξημερωμενος (πχ στο χέρι μου δεν εχω κατα φερει να καθεται ακόμη και τον τελευταιο καιρο εχουμε κανει προοδους και τον χαιδευω κτλ) κανει κινησεις να αναιβει στον ώμο μου! Ερχεται πετοντας πανω μου κ μια φορα παλιοτερα που ηταν η αρχη που του ανοιγα να βγει εκτος κλουβιου ηρθε πετωντας καθησε στον ομω μου εγω τρομαξα και τρομαξε κ αυτος και οπως ηρθε εφυγε... Οι προηγουμενη κυρια που το φροντιζε μου ειχε πει οτι το αφηνε κ καθοταν στον ομω της κ μια φορα της δάγκωσε το αυτι αλλα δεν ειχαν κ την ακαλυτερη σχεση με το πουλι βασικοι οι προηγουμενοι κάτοχοι του... εμείς τωρα εχουμε δεθει κάπως αλλα δεν τον αφηνω γιατι φοβάμαι μην γίνει κάτι και τρομάξει κ καταλάθος γίνει κάτι άσχημο.
 
Back
Top