Ασθένειες Κακή εξέλιξη μετά απο επίσκεψη στο γιατρό

δεν μπορώ να ξέρω αν θα εχει αποτέλεσμα αυτη η θεραπεία, εαν βέβαια όντως πάσχει από το συκώτι του, αποφάσισα ομως να του ξεκινήσω γαιδουράγκαθο και αν δεν τον βοηθήσει τουλάχιστον δεν θα τον βλάψει..Απο οτι εχω διαβάσει κάποιοι το δίνουν στα πουλιά τους και προληπτικά, αν δεν κάνω λάθος..
Σίγουρα θα του κάνει καλό, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Πάντως δεν είναι γέρικο το πουλάκι, και 30 χρόνια ζουν σε καλές συνθήκες. Μην το αντιμετωπίζεις ως ΚΑΠΗ :)
 
Από δοσολογία δε ξέρω να σας πω βρε. Κορίτσια... Αλλά πιστεύω ότι πρέπει να του δίνεις για παραπάνω από 30 μέρες. Εγώ 20-30 μέρες το έδωσα στο καναρίνι μου και είδα όντως ορατή βελτίωση!
 
η δοσολογια για ανθρωπο, ειναι 20 σταγονες συνολικα.Ως εκ τουτου ακομα και 50 κιλα να ειναι μονο ενας ανθρωπος ( 50000 γρ ) σιγουρα για ενα κοκατιλ 100 γρ μαλλον το 1/20 της ανθρωπινης δοσης (δηλαδη 1 σταγονα στο στομα) ειναι παρα πολυ μεγαλη δοσολογια
Μαρια η δοσολογια αυτη εχει αναφερθει καπου εδω;
 
Καλησπέρα
Χθες πήγαμε στο γιατρό και από τότε το πουλάκι μου είναι χάλια, το έχω μετανιώσει οικτρά που του προκάλεσα τέτοια αναστάτωση.. Εγινε ένας χαμός όταν τον έπιασε ο γιατρός, αναμενόμενο καθώς δεν επιτρέπει σε κανέναν να τον πιάνει, τσίριζε, δάγκωνε, η καρδιά του κόντευε να σπάσει.. Αφού τον ψηλάφισε σε κάποια σημέια, του έκοψε τα νύχια πιο βαθιά από οτι περίμενα με αποτέλεσμα να τρέχει αίμα τουλάχιστον από δύο δαχτυλάκια του! Εγώ στη θεα του αιματος πάγωσα, δεν ήξερα τι να κάνω! Και όπως ετρεχε το αιμα λερωσε το γαντι του γιατρου και με την σειρα του λερωσε τα φτερά του παπαγάλου όπως τον επιανε, και τώρα εχει ενα μεγαλο κόκκινο λεκέ πάνω στα κίτρινα φτερά του, και μονο που τον βλέπεις σου κόβεται η ψυχη!
Εκανε την διαγνωση, εκανε και κοπρανολογική εξέταση, μου είπε δεν έχι παράσιτα αλλά εχει άπεπτα λίπη και πιθανόν πρόβλημα με το πάγκρεας καιμου έδωσε κάποια ανθρώπινα φάρμακα και βιταμίνες για πτηνά του νερού, για την ωρα ομως δεν θα σταθω καθολου σε αυτό, αυτό που με απασχολέι έιναι οτι ο ροκι απο χθες το απογευμα που γυρίσαμε απο το κτηνιατρείο, μεχρι τώρα κοιμαται συνεχώς και δεν τρωει καθόλου! Στρεσαρίστηκε πάρα πολύ, αλλά γιατί μονο ύπνος και καθόλου φαγητό; Εχει την εικόνα άρρωστου πουλιού, και με το αίμα στα ποδαρακια του, ενω πριν τον παω τουλάχιστον έιχε κέφια και ετρωγε κανονικά! Εφαγε μονο ελαχιστο ψωμακι απο το χέρι μου, καποια στιγμη πήγε στην τροφή του, αλλά έπαιρνε τον ηλιόσπορο και τον αφηνε ξανα, μου έδινε την εντύπωση οτι δεν μπορούσε να τον καθαρίσει! Μεχρι και παστελι του έβαλα και καμια ανταποκριση!
Ειμαι και εγω σε πολυ κακη ψυχολογικη κατασταση, νιώθω οτι του έκανα κακό, και δεν ξερω πως να τον βοηθήσω και αν θα ξαναεπανέλθει!
Είναι χαζός ο γιατρός! Δεν θέλω να σε αγχωσω την ίδια περίπτωση είχα και μου ψόφησε.
 
Από δοσολογία δε ξέρω να σας πω βρε. Κορίτσια... Αλλά πιστεύω ότι πρέπει να του δίνεις για παραπάνω από 30 μέρες. Εγώ 20-30 μέρες το έδωσα στο καναρίνι μου και είδα όντως ορατή βελτίωση!
Είναι πολύ παχύρρευστο πάντως, το ανακατεύω μια ώρα για να διαλυθεί στο νερό! Ασε που και οι σταγόνες που πέφτουν μου φαίνονται πολύ μεγάλες, καμια σχεση με τις σταγονίτσες απο τις βιταμίνες του, πολυ μεγαλύτερη η ποσότητα σε μια σταγόνα, και αυτό με μπερδέυει λίγο στο μέτρημα!

Είναι χαζός ο γιατρός! Δεν θέλω να σε αγχωσω την ίδια περίπτωση είχα και μου ψόφησε.
Δεν καταλαβαίνω, τι εννοείς την ιδια περίπτωση; Το άγχος; Τα κομμένα νύχια; Και από τι σου πέθανε;
 
Μαρια σιγουρα υπαρχουν και πολυ πιο αραια σκευασματα και σε εκεινα ισως μια σταγονα μπορει να δοθει χωρις προβλημα.

Σε μικρη υπερβαση δοσολογιας σιλυμαρινης δηλαδη αν δοθει αντι 1 ml του συγκεκριμενου σκευασματος στα 100 ml νερου ακομα και 2 ml (αν και ηδη ειναι επαρκες ) δεν δημιουργει καποιο σημαντικο προβλημα, αλλα σε σημαντικη υπερδοσολογια ( που κατι τετοιο θα ειχαμε αν δινοτανε μια σταγονα σε πουλι αν 20 ειναι για ανθρωπους ) προκαλει υπερμετρη παραγωγη υγρων της χολης και διαρροια
 
Εγω παντως θα επαιρνα χαρτι με κουτσουλιες απο το κλουβι και θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο...
Οσον αφορα τα νυχια, ειναι απλα απαραδεκτος. Το καλοκαιρι πηγα τον Πριμο να του λιμαρουμε το ραμφος, να του κοψουμε φτερα και νυχια και το ναρκωσε το πουλι. Βεβαια δε λεω, ανησυχησα παρα πολυ με το θεμα της ναρκωσης.
 
Είναι πολύ παχύρρευστο πάντως, το ανακατεύω μια ώρα για να διαλυθεί στο νερό! Ασε που και οι σταγόνες που πέφτουν μου φαίνονται πολύ μεγάλες, καμια σχεση με τις σταγονίτσες απο τις βιταμίνες του, πολυ μεγαλύτερη η ποσότητα σε μια σταγόνα, και αυτό με μπερδέυει λίγο στο μέτρημα!


Κοιτα εμενα που του τα ειχα κοψει μου ειχε ξεφυγει και το εκοψα λιγο παραπανω τα νυχια του με αποτελεσμα να χασει ολο σχεδον το αιμα του και να πεθανει!
 
Κοιτα εμενα που του τα ειχα κοψει μου ειχε ξεφυγει και το εκοψα λιγο παραπανω τα νυχια του με αποτελεσμα να χασει ολο σχεδον το αιμα του και να πεθανει!

Ενα σωστο πραγμα δεν εχω διαβασει ακομη απο εσενα και χανω και καθε ελπιδα. Αν εκτος απο τετοιες γκαφες δεν ξερεις κατι σωστο, απεφευγε να δινεις συμβουλες και διαβασε κανενα θεμα να μαθεις 5 πραγματα για να μην κινδυνευουν τα πουλια που πεφτουν στα χερια σου.
 
Ενα σωστο πραγμα δεν εχω διαβασει ακομη απο εσενα και χανω και καθε ελπιδα. Αν εκτος απο τετοιες γκαφες δεν ξερεις κατι σωστο, απεφευγε να δινεις συμβουλες και διαβασε κανενα θεμα να μαθεις 5 πραγματα για να μην κινδυνευουν τα πουλια που πεφτουν στα χερια σου.
φιλε μου εγω ειμαι ενα εκτροφεας καναρινιων και πριν ασχολειθω με τοσο επαγγελματικα με τα καναρινια εχουν περασει απο εμενα δεκαδες ειδη πουλιων (παπαγαλοι, καρδερινες, καναρινια, μαινες,zebra finch κι αλλα πολλα). Δεν λεω πως ειμαι ξερολας αλλα και παιρνω και απο παντου συμβουλες
Φιλικα,
Γιαννης
 
φιλε μου εγω ειμαι ενα εκτροφεας καναρινιων και πριν ασχολειθω με τοσο επαγγελματικα με τα καναρινια εχουν περασει απο εμενα δεκαδες ειδη πουλιων (παπαγαλοι, καρδερινες, καναρινια, μαινες,zebra finch κι αλλα πολλα). Δεν λεω πως ειμαι ξερολας αλλα και παιρνω και απο παντου συμβουλες
Φιλικα,
Γιαννης

Εκτροφεας λεγεται αυτος που ξερει πολυ καλα τι κανει. Το οτι βαζεις 2 πουλια σε ενα κλουβι και ζευγαρωνουν δεν κανει εσενα εκτροφεα. Στην καλυτερη περιπτωση λεγεσαι χομπιστας. Εδω μεσα μπορεις να βρεις τα παντα σχετικα με το χομπι σου. Ρωτα για τα παντα διοτι φαινεται οτι εχεις αγνοια για πολυ βασικα πραγματα. Και μην αναλαμβανεις να κανεις τιποτα βαζοντας σε ρισκο αθωα πουλακια που δεν φταινε τιποτα.

Δεν το χωραει ο νους μου αυτο εδω 😡
Κοιτα εμενα που του τα ειχα κοψει μου ειχε ξεφυγει και το εκοψα λιγο παραπανω τα νυχια του με αποτελεσμα να χασει ολο σχεδον το αιμα του και να πεθανει!
 
Ρε ανεστη δεν ειμαι χομπιστας και εχουν παρει απο εμενα παιδακια ακομα και pet shop καναρινια. Μην μου λες οτι δεν ειμαι εκτροφεας. Ενταξει πες μπορει να εχω κανει λαθος που τα εβαλα για αναπαραγωγη μεσα στο χειμωνα. Σορρυ που εκανα λαθος στην απαντηση μου: Κοιτα εμενα που του τα ειχα κοψει μου ειχε ξεφυγει και το εκοψα λιγο παραπανω τα νυχια του με αποτελεσμα να χασει ολο σχεδον το αιμα του και να πεθανει! Δεν σου λεω ψεματα μια φορα που του το τραυματισσε (μηπως φται που ηταν καταχειμωνο (Δεκεμβριος) και μου ψοφησε
 
Ρε ανεστη δεν ειμαι χομπιστας και εχουν παρει απο εμενα παιδακια ακομα και pet shop καναρινια. Μην μου λες οτι δεν ειμαι εκτροφεας. Ενταξει πες μπορει να εχω κανει λαθος που τα εβαλα για αναπαραγωγη μεσα στο χειμωνα. Σορρυ που εκανα λαθος στην απαντηση μου: Κοιτα εμενα που του τα ειχα κοψει μου ειχε ξεφυγει και το εκοψα λιγο παραπανω τα νυχια του με αποτελεσμα να χασει ολο σχεδον το αιμα του και να πεθανει! Δεν σου λεω ψεματα μια φορα που του το τραυματισσε (μηπως φται που ηταν καταχειμωνο (Δεκεμβριος) και μου ψοφησε

Γιαννη, το οτι τα πουλια σου εβγαλαν πουλια που πουλησες/χαρισες κτλ παλι δεν σε κανουν εκτροφεα. Ενας εκτροφεας καναρινιων ξερει πολυ καλα τι κανει, ξερει να διαλεγει γεννητορες και ξερει τι να περιμενει απο τις διασταυρωσεις του. Ξερει επισης βασικα πραγματα ανατομιας τα οποια εσυ αγνοεις παντελως, οπως οτι τα καναρινια δεν εχουν πεος και δεν κοβει νυχια μεχρι να πεθανουν τα πουλια απο αιμορραγια. Και δεν φταιει ο χειμωνας, εσυ εφταιξες οπως γνωριζεις πολυ καλα. Με ζωντανα που νιωθουν πονο δεν κανουμε πειραματα. Γι'αυτα τα παραπανω και μονο απεχεις πολυ απο το ονομασεις τον εαυτο σου εκτροφεα.

Τα οφ τοπικ μηνυματα τελειωνουν εδω. Αν θελεις παραπανω κουβεντα επι του θεματος σχετικα με το ποιος λεγεται εκτροφεας να ανοιξεις αναλογο θεμα.
 
Κοιτα εμενα που του τα ειχα κοψει μου ειχε ξεφυγει και το εκοψα λιγο παραπανω τα νυχια του με αποτελεσμα να χασει ολο σχεδον το αιμα του και να πεθανει!
Έλεος.. Μήπως τρολλάρεις;. Γιατί δεν πρέπει να είσαι και ''παιδάκι'' (που και πάλι), για να ενεργείς τόσο επιπόλαια...
Τουλάχιστον σβήσε το ''καναρινάς'' , δεν κολλάει... Βάλε καλύτερα Γιάννης ο γκαφατζής..
 
Back
Top