Αναπαραγωγή Η πρώτη μου αναπαραγωγή budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας🙃 ύστερα από πολύ συζήτηση με την οικογένειά μου και αφού παρατηρήσαμε οτι ο αρσενικός προσπαθεί να ζευγαρώσει με τη θηλυκιά αποφασίσαμε να τους βάλουμε φωλιά για να αποφύγουμε και το ενδεχόμενο να μας κάνει κανένα αυγό στο πάτο του κλουβιου. Λοιπόν είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο οπότε οποιαδήποτε πληροφορία και διόρθωση μου είναι αναγκαία. Τα πουλάκια τρώνε σε εβδομαδιαία σχεδόν βάση αυγό επίσης τρώνε λαχανικά και λίγα φρούτα οπότε νομίζω διατροφικά είναι εντάξει, σωστά; Φωλιά θα αγοράσουμε μάλλον μέσα στην βδομάδα, θα πρέπει να την ψεκασω για τις ψείρες; Αν ναι με τι προϊόν; Επίσης αν και όταν κάνουν αυγά θα πρέπει να κόψω τα φρούτα και τα λαχανικά; Χρειάζονται πολυβιταμινες στο νερό για συμπλήρωμα διατροφής; Το κλουβί είναι οριακό για δύο παπαγαλάκια, όταν τα μωρά θα είναι έτοιμα για να απομακρυνθούν από τους γονείς θα μεταφέρω εκείνα σε άλλο κλουβί, μέχρι τότε υπάρχει θέμα χωρητικότητας στο κλουβί;(διαστάσεις 50×40×30). Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά 😁(είμαι πολύ ενθουσιασμένη και πολύ αγχομενη)
[automerge]1614786835[/automerge]
Επίσης οι ηλικίες των πουλιών είναι: θηλυκό 1,10 ετών και αρσενικός 9-10 μηνών. Τα πουλάκια ταιζονται συνεχώς στο στόμα, σκίζουν τα χαρτιά, το χρώμα του χαλινού είναι έντονο και ο αρσενικός είναι πολύ ευδιάθετος και τραγουδάει επίσης έχω παρατηρήσει ότι τρώνε περισσότερο σουπιοκοκαλο από ότι συνήθως
 
Το κλουβί είναι οριακό για δύο παπαγαλάκια, όταν τα μωρά θα είναι έτοιμα για να απομακρυνθούν από τους γονείς θα μεταφέρω εκείνα σε άλλο κλουβί, μέχρι τότε υπάρχει θέμα χωρητικότητας στο κλουβί;(διαστάσεις 50×40×30).
Αν το κλουβί δεν είναι ζευγαρώστρα πρέπει να το αλλάξεις πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή.
Εκτός από το μεγαλύτερο μέγεθος η ζευγαρώστρα διαθέτει το διαχωριστικό το οποίο είναι πολύ χρήσιμο σε πολλές περιπτώσεις.

Καλή επιτυχία!
 
Ευχαριστώ θα προσπαθήσω να βρω στα πετ σοπ της γειτονιάς μου γτ έτσι πως βγηκαν τα νέα μέτρα δεν μπορώ να πάω σε πιο κεντρικά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
θα προσπαθήσω να βρω στα πετ σοπ της γειτονιάς μου γτ έτσι πως βγηκαν τα νέα μέτρα δεν μπορώ να πάω σε πιο κεντρικά...
Μπορείς να παραγγείλεις από το διαδίκτυο.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Εγώ μέχρι πρόσφατα έπαιρνα χύμα τροφές από το πετ μέχρι που ενημερώθηκα ότι είναι ακατάλληλες και άρχισα να παίρνω συσκευασμένη απλά για την λεγόμενη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο να πάρω(αυγοτροφη δεν αγοράζω γτ δίνω βρασμένο αυγό). Υπάρχει κάποιο τέτοιο προϊόν που είναι απαραίτητο για τα πουλιά;
 
για την λεγόμενη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ δεν βρήκα κάτι
Καλύτερα, είναι αμφιβόλου ποιότητας και χρησιμότητας.
αυγοτροφη δεν αγοράζω γτ δίνω βρασμένο αυγό
Το βρασμένο αυγό είναι ότι καλύτερο, το μόνο του ''ελάττωμα'' είναι ότι πρέπει να αφαιρείται μετά από 3-4 ώρες γιατί μπορεί να αλλοιωθεί.
Η αυγοτροφή έχει το προσόν ότι διατηρείται χωρίς να χαλάει.
 
έπαιρνα χύμα τροφές από το πετ μέχρι που ενημερώθηκα ότι είναι ακατάλληλες και άρχισα να παίρνω συσκευασμένη
Ποιαν παίρνεις;

απλά για την λεγόμενη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο να πάρω(αυγοτροφη δεν αγοράζω γτ δίνω βρασμένο αυγό)
Αυτή η "βιταμίνη" δεν χρειάζεται να αντικατασταθεί. Μην τη δίνεις.
 
Να κάνω μια ακόμα ερώτηση, λοιπόν από την στιγμή που η παπαγαλίνα έχει αυγό μέσα στην κοιλιά της πόσο καιρό κάνει να βγει; Έχω την αίσθηση ότι από χθες είναι λίγο πιο φουσκωμένη από ότι συνήθως και δεν βγαίνει πολύ ώρα από το κλουβί
 
@meniam Από την στιγμή που τα πουλάκια ζευγαρώσουν χρειάζεται περίπου δύο εβδομάδες για να βγει το πρώτο αυγό, και δεκαοχτώ ημέρες περίπου για την εκκόλαψη του.
[automerge]1614942480[/automerge]
@meniam Από την στιγμή που τα πουλάκια ζευγαρώσουν χρειάζεται περίπου δύο εβδομάδες για να βγει το πρώτο αυγό, και δεκαοχτώ ημέρες περίπου για την εκκόλαψη του.
Διάβασε και αυτό: Thread 'Το ζευγάρωμα των Budgie μου' https://community.petbirds.gr/threads/Το-ζευγάρωμα-των-budgie-μου.15990/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ πολύ το διάβασα 🙃 επίσης λογικά την Πέμπτη που μας έρχεται θα πάμε στο κτηνίατρο για ένα προληπτικό τσεκ, αν όλα πάνε καλά και δεν μας κάνει αυγό μέχρι τότε (δεν νομίζω γτ έχει τρεις μέρες που είδα να ζευγαρώνουν) δεν υπάρχει θέμα να μετακινηθούν σωστά; Εννοώ δεν θα πάθει κανένα σοκ η θηλυκιά και μετά θα έχει θέματα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Θα ήθελα να σου επισημάνω ότι η ζευγαρώστρα που θα πάρεις, καλό θα ήταν να:
  1. είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερη. Π.χ. τα 60 εκ. μήκος είναι ικανοποιητικά
  2. διαθέτει αποσπώμενο και συρόμενο πάτο (ταψί) και σχάρα ομοίως που να μετακινείται χωρίς να χρειάζεται να βάζεις το χέρι σου στο κλουβί, ώστε ο καθαρισμός του κλουβιού να είναι εύκολος, χωρίς να προκαλεί αναστάτωση στα πουλιά.
 
Έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω, απλά δεν ξέρω αν θα χωράει τόσο μεγάλη στο μήκος...
 
Επίσης οι ηλικίες των πουλιών είναι: θηλυκό 1,10 ετών και αρσενικός 9-10 μηνών. Τα πουλάκια ταιζονται συνεχώς στο στόμα, σκίζουν τα χαρτιά, το χρώμα του χαλινού είναι έντονο και ο αρσενικός είναι πολύ ευδιάθετος και τραγουδάει επίσης έχω παρατηρήσει ότι τρώνε περισσότερο σουπιοκοκαλο από ότι συνήθως
Καλησπέρα! Προσωπική μου άποψη ότι είναι οριακά ανώριμα για αναπαραγωγή (ειδικά ο αρσενικός)
 
@YannisC Η θηλυκιά είναι εντάξει σχεδόν δύο ετών είναι ώριμη και με το παραπάνω ο αρσενικός είναι λίγο μικρός το ιδανικό για εμένα θα ήταν να έχει χρονισει αλλά εφόσον είναι πάνω των 6 μηνών και τα πουλιά ζευγαρώνουν από μόνα τους δλδ χωρίς να έχω βάλει φωλιά θεωρώ ότι από μόνα τους αποφάσισαν ότι είναι έτοιμα και δεν θέλω να τα ταλαιπωρήσω γτ ξέρω ότι αν δεν βάλω φωλιά θα κάνει κάπου αλλού τα αυγά η θηλυκιά, ήδη την έχω δει να χώνεται μέσα στα κάτι ράφια και να κάθεται...
 
Εγω προσωπικά δε θα προχωρουσα σε αναπαραγωγη καθως το αρσενικο ειναι ανωριμο και δε εχει την ιδια σημασια ως πατερας γιατι θα φέρετε "ανωριμα"!Τωρα το οτι ζευγαρωνουν δε παει να πει αυγα, προσεχε εσυ να μη βρισκει η θηλυκια προσβαση σε σκοτεινο σημειο και δε θα χεις θεμα!
 
Back
Top