Αναπαραγωγή Η πρώτη μου αναπαραγωγή budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λοιπόν το σκέφτηκα λίγο και είπα να μην βιαστώ, την Πέμπτη θα πάμε και στο κτηνίατρο θα ρωτήσω και την γνώμη του και ίσως περιμένω να χρονίσει και ο αρσενικός, απλώς με ανησυχεί η συμπεριφορά της θηλυκιάς που εδώ και δύο μέρες φωνάζει πάρα πολύ δυνατά τρώει πολύ σουπιοκοκαλο και σήμερα το πρωί έφαγε όλο το τσόφλι του αυγού και το ασπράδι...
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αγόρασα μια την Παρασκευή γιατί είμαι αρκετά ανήσυχη, την καθάρισα με ένα ελαφρώς υγρό πανί την ψεκασα εξωτερικά με σπρέι για τις ψείρες και την έχω έτοιμη σε περίπτωση που προκύψει κάτι απρόοπτο..απλά αν κάνει αυγό και βάλω μετά την φωλιά δεν θα φοβάται να μπει μέσα; Επίσης κάνει εγώ να πιάσω ένα αυγό και να το μεταφέρω;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ εντάξει ευχαριστώ. Θεωρείται καλύτερο να περιμένω και αν γίνει αυγό να βάλω φωλιά και να μεταφέρω το αυγό εκεί ελπίζοντας η παπαγαλίνα να μπει και να το κλωσσαει ή να βάλω φωλιά πριν κάνει αυγό για να μην κινδυνέψει να κάνει άλλου αυξάνοντας όμως τις πιθανότητες να κάνουν αυγα και το αρσενικό ίσως να μην είναι ψυχολογικα ώριμο; (όσες περισσότερες απόψεις τόσο το καλύτερο 🙃 ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον)
 
να βάλω φωλιά πριν κάνει αυγό για να μην κινδυνέψει να κάνει άλλου αυξάνοντας όμως τις πιθανότητες να κάνουν αυγα
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να βάλεις φωλιά.
με ανησυχεί η συμπεριφορά της θηλυκιάς που εδώ και δύο μέρες φωνάζει πάρα πολύ δυνατά τρώει πολύ σουπιοκοκαλο και σήμερα το πρωί έφαγε όλο το τσόφλι του αυγού και το ασπράδι...
Η συμπεριφορά της θηλυκιάς μου δείχνει ότι είναι έτοιμη να προχωρήσει σε ωοτοκία.
Η ωριμότητα του αρσενικού θα κριθεί από το αν τα αυγά είναι ένσπορα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έβαλα την φωλιά σήμερα το πρωί να δω τι θα κάνουν. Η θηλυκιά αφού την κοιτούσε για αρκετή ώρα άρχισε να τρώει το ξύλο στο κλαδάκι και μπαίνει μέσα και την τρώει και από μέσα και ακούγεται σαν να σκάβει, ο αρσενικός δεν έχει μπει όμως όταν πλησιάζει η θηλυκιά τον διώχνει. Κατά τα άλλα η συμπεριφορά τους είναι ίδια με τις προηγούμενες μέρες
 
Η θηλυκιά αφού την κοιτούσε για αρκετή ώρα άρχισε να τρώει το ξύλο στο κλαδάκι και μπαίνει μέσα και την τρώει και από μέσα και ακούγεται σαν να σκάβει,
Προετοιμάζεται για την γέννα.

Καλή επιτυχία!
 
εκτός από σουπιοκοκαλο πρέπει να βάλω υγρό ασβεστιο;
Ίσως και να μην χρειάζεται αφού τρώει σουπιοκόκκαλο αλλά για περισσότερη σιγουριά βάλε για 4-5 ημέρες ακολουθώντας τις οδηγίες του σκευάσματος.
 
Χθες τελικά τα πήγαμε και τα δύο στο γιατρό γτ έκαναν πιο υγρές κουτσουλιές, είπε ότι μάλλον όσο είμαι έξω από το κλουβί τρώνε τις κουτσουλιές τους οπότε μας είπε να τους δώσουμε προβιοτικα και αν σε τέσσερις μέρες δεν δούμε διαφορά θα πάρουν αντιβίωση αλλιώς συνεχίζουμε για μια εβδομάδα με αυτά τα οποία θα δίνουμε προληπτικά κάθε μήνα για 3 μέρες κατά τα άλλα ο αρσενικός είναι εντάξει είπε ότι είναι λίγο μικρός αλλά εφόσον από μόνος του ξεκίνησε την διαδικασία δεν υπάρχει θέμα, την θηλυκιά μου την βρήκε χοντρή 😂και του έκανε εντύπωση που είναι χοντρή παρόλο που πετάει, η αλήθεια είναι ότι είναι πάρα πολύ λεμαργη και μόλις μας δει με πιάτο έρχεται να φάει και ο γιατρός εξήγησε ότι και ένα ψίχουλο να φάει για το μέγεθος της είναι πολλές θερμίδες οπότε θα σταματήσει να τσιμπάει από εδώ και από εκεί και θα αδυνατίσει σιγά σιγά
 
Τα παπαγαλάκια μου τα πάνε μια χαρά και οι κουτσουλιες έστρωσαν, η θηλυκιά όμως για δύο βδομάδες δεν έμπαινε καθόλου στην φωλιά και υπέθεσα ότι ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος και θα την έβγαζα την φωλιά όμως από προχθές άρχισε πάλι να μπαίνει και τώρα αντί να σκάβει και να φτιάχνει πριονίδι απλά κάθεται αρκετή ώρα μέσα, ο αρσενικός φωνάζει και χοροπηδάει όταν η θηλυκιά κάθεται μέσα και πάει να την φιλήσει, αυτή όμως τον αγριευει και του ζητάει φαγητό και μετά ηρεμεί. Ποια είναι η γνώμη σας; Γιατί πέρασε τόσες μέρες χωρίς να μπει μέσα; Μπορεί λόγο καιρού; Με τον αρσενικό γιατί αντιδράει έτσι; Θα έπρεπε και αυτός να μπαίνει μέσα;
 
Back
Top