Φροντίδα Η πρώτη πτήση του Budgies μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Donnacsg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Donnacsg

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
36
Καλημέρα σας. Έχει τώρα 3 μέρες μόλις βάζω το χέρι στο κλουβί, περπατάει πάνω μου και πάει προς την έξοδο ο Δημήτρης (Budgies). Ετσι ειπα σημερα να τον αφησω να βγει για πρωτη φόρα. Ήμασταν μόνοι στο σπιτι οι 2 μας και τον άφησα να πετάξει στο σαλόνι που είναι και το κλουβί του, και ανεβαίνοντας στο χέρι μου τον έβγαλα έξω. Στην αρχή δεν κουνιόταν καθόλου για να φύγει, μετά άρχισε να πετάει σαν κυνηγημένος και να κοπανάει όπου έβρισκε. Κάποια στιγμή χτύπησε το κεφάλι του στο τζαμι ενω ηταν κλειστη η κουρτίνα και έπεσε κάτω. Ήταν όρθιος αλλά πολύ φοβισμένος και έτσι δεν τον πολύ πλησίαζα για να ηρεμήσει πρώτα. Μετά από λίγο πήγα να του δωσω φαγητό για να ανέβει στο χέρι μου πηγαίνοντας ήρεμα, στο ύψος του είχε πέσει, πάνω στο περβάζι του παραθύρου, και τον πλησίασα μιλώντας του για να με ακούει. Ξαναπεταξε και έκατσα πάνω στο φωτιστικό οροφής και κοιτούσε, έμεινε ακίνητος. Μετά του έβγαλα κεχρι, σποράκια... Δεν ήθελε να έρθει και αναγκαστικά πήρα καρέκλα και ανέβηκα κοντά του για να του το δώσω. Ανέβηκε να φάει απ το χέρι μου κι ετσι τον πηρα και έκατσα μισό λεπτό στον καναπέ αφήνοντας τον να φάει λίγα και μετά ενώ έτρωγε τον ξανά έβαλα στο κλουβί. Έκατσε στο κλαδάκι του και δεν κουνιόταν για μισή ώρα περίπου. Μετά άρχισε πάλι να πεταριζει. Θεωρώ ότι πήγε καλά για πρώτη φορά. Λέτε να πάθει τίποτα που χτύπησε το κεφάλι του?
 
Το είχα διαβάσει πριν τον βγάλω αυτό το άρθρο. Παααρα πολύ βοηθητικό. Νομίζω το χάρηκα εγώ περισσότερο απ τον Δημήτρη που τον έβγαλα. Από το πρώτο μισάωρο και μετά μια χαρά συμπεριφορά έχει όπως και πριν οπότε έφυγε και το άγχος μου μήπως έπαθε κάτι απ το χτύπημα
 
Επανέρχομαι μετά από 4 μέρες. Κάθε μέρα τον βγάζω απ το κλουβί σαν μέρος της ρουτίνας. Σήμερα τον φώναζα κι από μισό μέτρο απόσταση και ερχόταν στο χέρι μου. Ανέβαινε και περπατώντας στον ώμο μου μόνος του και ας μην με αφήνει να το χαϊδεύω. Μετά πετάει μισό λεπτό και τέλος πάει και κάθεται πάνω στο φωτιστικό και δεν έρχεται αν δεν πάω να τον πάρω να κάτσει στο χέρι μου για να τον κατεβάσω. Ίσως είναι νωρίς ακομα? Το κάνει από φόβο ή για ξεκούραση? Δεν εχω ιδεα... Αλλά έχω την εντύπωση ότι θα του γίνει συνήθεια να κάθεται εκεί πάνω καθε φορα. Τι μπορεί να συμβαίνει στον Δημήτρη απ όλα αυτά και πάει και κάθεται εκεί? Μήπως χαλάσαμε? Είναι εντός εγγύησης ακόμα? 🤣🤣🤣
 
@Donnacsg
Όχι δεν χάλασε ο Δημητράκης, είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει.
Τα πουλιά τους αρέσει να κάθονται στο πιο ψηλό σημείο που βρίσκουν για να μπορούν να επιβλέπουν τον χώρο καλύτερα.
Νιώθουν μεγαλύτερη σιγουριά και αισθάνονται πιο άνετα ψηλά.
Όμως, άν υπάρχουν εξωτερικά καλώδια ρεύματος που μπορεί να τα ραμφίσει τότε αυτή η θέση στο φωτιστικό μπορεί να γίνει επικίνδυνη.
Έμαθε να τρώει από το χέρι σας;
 
Ναι είναι άνετος μαζί μου. Τρώει απ το χέρι και εντος και εκτος κλουβιου αλλα δεν θελει με τιποτα να τον ακουμπαω στο κεφάλι του. Τρώει και απ τα χέρια απ τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας αλλά τον βγάζω το πρωί που είμαι μόνη γιατί τα παιδιά δεν είναι εξοικιωμενα πολύ μαζί του. Όσο για το φωτιστικό καλά είναι εκεί πάνω. Έχει μόνο το κεντρικό καλώδιο που κρέμεται αλλά δεν το πλησιάζει. Αν του πάρω playground λες να μην ανεβαίνει εκεί πάνω?@Vada
 
Back
Top