Η σκληρή αλήθεια για τα παράνομα εκτροφεία (puppy mills) και τα εργοστάσια κουταβιών

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Θίγω πάλι ένα πολύ "καυτό" και αληθινό θέμα που αφορά τα πολυαγαπημένα κουταβάκια που βλέπουμε να γλύφουν τα τζάμια στις βιτρίνες των pet shops στην Ελλάδα και όχι μόνο. Δυστυχώς, ακόμα και σήμερα με τέτοια πληροφόρηση και όταν έρχεται το συγκεκριμένο θέμα στην κουβέντα μου με αρκετά άτομα, παρατηρώ πως δεν έχουν ιδέα της πραγματικότητας! Γι αυτό το λόγο είπα να το θίξω και εδώ.

Το βίντεο που βρίσκεται στο παρακάτω link δείχνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα (και όχι μόνο)! Κάθε φορά που αγοράζετε από τις βιτρίνες ή από "εκτροφεία" του εξωτερικού γίνεστε συνένοχοι στον πόνο και στον θάνατο των μανάδων τους που μένουν πίσω.
Δεν προέρχονται από καταπράσινα λιβάδια και όμορφες φάρμες. Προέρχονται από την κόλαση την οποία δημιουργεί, ζει και συντηρεί η ματαιοδοξία κάποιων. Δυστυχώς!

Αυτές τις γιορτές κάντε σε όλους το καλύτερο δώρο. Μην αγοράζετε από Pet shops, ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ή αγοράστε από νόμιμα εκτροφεία!

Dismantle the secret puppy factory supply chain

 
...
Αυτές τις γιορτές κάντε σε όλους το καλύτερο δώρο.

Ή πιο καλα παρτε για δωρο καποιο αντικειμενο. Η αποκτηση ενος κατοικιδιου που ζει μαζι σου 24/7 για καμια δεκαπενταρια χρονια θελει πολυ καλη σκεψη και μελετη πριν να γινει πραξη.
 
Ή πιο καλα παρτε για δωρο καποιο αντικειμενο. Η αποκτηση ενος κατοικιδιου που ζει μαζι σου 24/7 για καμια δεκαπενταρια χρονια θελει πολυ καλη σκεψη και μελετη πριν να γινει πραξη.
Εννοείται και πολύ καλά έκανες και το επισήμανες! Αν έχετε αποφασίσει πως θέλετε σκυλάκι, κάντε το καλύτερο δώρο (με την έννοια προς το κοινό καλό όλων) και ΥΙΟΘΕΤΕΙΣΤΕ ή αγοράστε από νόμιμα εκτροφεία! 😉
 
Έχει παραγίνει το κακό ναι δεν ήξερα τι γίνεται με όλα αυτά μέχρι που πήρα τον ερμακο.. Κ άρχισα ν ψάχνομαι.. Πολύ απατεωνια παίζει εκεί έξω.
 
Φαινόταν η κακή τους ψυχολογία στα μάτια τους... Πόσο εκφραστικά ήταν!
 
και αφου θες αναλυση του μπραβο... μπραβο γιατι ολη αυτη η ιστορια εφερε στην ζωη μου το ροκκυ μου οταν καποια κυρια σε εισαγωγικα σταματησε ενα απογευμα εξω απο την αυλη μου με το αυτοκινητο της και επειδη ηταν ανοιχτη η πορτα και επειδη προφανως ειδε το κηπο και τα πουλια στοχασθηκε οτι ημουν φιλοζωος και πεταξε μεσα ενα χαρτοκουτο γκαζωσε και εξαφανισθηκε... Ετσι απλα... Τι ειχε μεσα; Ενα κοκερ σπανιελ καθαροαιμο με ολα του τα χαρτια... εκει μενεις μαλ... Οταν ανοιγεις το κουτι.. εχουν περασει 4 χρονια το σκυλι παρολες τις προσπαθειες μου για αναζητηση των κατοχων του εμεινε στο κηπο μου ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ και ειναι κοματι της ζωης μου και της καθημερινοτητας μου πια, αλλα δεν ξερω αν ερθει καποιος και μου τον ζητησει πισω τι θα κανα... αν θα τον εδινα πισω η αν θα τον σαπιζα στο ξυλο για την ανευθυνοτητα του... αυτο γιατι οταν αγοραζουμε καποιο ζωο να ξερουμε οτι δεν ειναι παιχνιδι ουτε το αποθηκευουμε στο παταρι οταν το βαρεθουμε
 
Μπράβο σε εσένα τώρα.. Συμφωνώ απόλυτα αυτοί η άνθρωποι αν μπορώ ν τους χαρακτηρίσω έτσι, ανθρώπους, δηλαδή πρέπει ν τιμωρούνται αλλά που; Ελλάδα είμαστε.
 
αλλα δεν ξερω αν ερθει καποιος και μου τον ζητησει πισω τι θα κανα...
Άμα σου το ζητήσουν ασφαλώς και πρέπει να του δώσεις πίσω... αλλά μόνο το κουτί που το είχαν βάλει μέσα. Άλλη περίπτωση είναι να σου φύγει το κατοικίδιο και μετά από ψάξιμο να το βρεις και να το ζητήσεις πίσω και άλλη να το πετάξεις... Εσύ το μεγάλωσες, δικός σου φίλος είναι.
 
αυτος ειναι και ο μεγαλος μου φοβος ολο αυτο το διαστημα και τωρα πια εχω δεθει μαζι του μου αρωστησε τον ετρεξε σε γιατρους πληρωσα ενα σκασμο χρηματα για εμβολια φαρμακα μεχρι και κομωτηρια... Εγω που ποτε δεν ημουν τρελος για τα σκυλια τωρα ξυπναω απο τις 6 για να παω για τρεξιμο μαζι του... Και ουτε καν μου περναει απο το μυαλο οτι γυριζοντας απ οτην δουλεια δεν θα τρεξει πρωτος απολους στην αγκαλια μου μολις βγω απο το αμαξι... Μην με τρελενεις τωρα ////μονο στη σκεψη... Δεν ξερω αν μου το ζητησουν πισω τι θα κανω παντως θα το παλαιψω με καθε μεσο να τον κρατησω
Άμα σου το ζητήσουν ασφαλώς και πρέπει να του δώσεις πίσω... αλλά μόνο το κουτί που το είχαν βάλει μέσα. Άλλη περίπτωση είναι να σου φύγει το κατοικίδιο και μετά από ψάξιμο να το βρεις και να το ζητήσεις πίσω και άλλη να το πετάξεις... Εσύ το μεγάλωσες, δικός σου φίλος είναι.
 
αυτος ειναι και ο μεγαλος μου φοβος ολο αυτο το διαστημα και τωρα πια εχω δεθει μαζι του μου αρωστησε τον ετρεξε σε γιατρους πληρωσα ενα σκασμο χρηματα για εμβολια φαρμακα μεχρι και κομωτηρια... Εγω που ποτε δεν ημουν τρελος για τα σκυλια τωρα ξυπναω απο τις 6 για να παω για τρεξιμο μαζι του... Και ουτε καν μου περναει απο το μυαλο οτι γυριζοντας απ οτην δουλεια δεν θα τρεξει πρωτος απολους στην αγκαλια μου μολις βγω απο το αμαξι... Μην με τρελενεις τωρα ////μονο στη σκεψη... Δεν ξερω αν μου το ζητησουν πισω τι θα κανω παντως θα το παλαιψω με καθε μεσο να τον κρατησω


Κανεις δεν θα στο ζητησει πισω, μην φοβασαι καθολου. Ηταν σιγουροι οποιοι τον ξεφορτωθηκαν. Τον τσιπαρισες στο ονομα σου; Αν το εκανες αυτο τοτε να εισαι 100% ησυχος.
 
Κανεις δεν θα στο ζητησει πισω, μην φοβασαι καθολου. Ηταν σιγουροι οποιοι τον ξεφορτωθηκαν. Τον τσιπαρισες στο ονομα σου; Αν το εκανες αυτο τοτε να εισαι 100% ησυχος.
Αυτή την εκδοχή δεν την είχα σκεφτεί. Μπράβο Ανέστη!
 
Κανεις δεν θα στο ζητησει πισω, μην φοβασαι καθολου. Ηταν σιγουροι οποιοι τον ξεφορτωθηκαν. Τον τσιπαρισες στο ονομα σου; Αν το εκανες αυτο τοτε να εισαι 100% ησυχος.
οχι δεν τον τσιπαρισα απο φοβο μη τον ζητησουν πισω καποια στιγμη αν και στο κολαρο εχει τα στοιχεια μου
 
Φυσικά και μετα απο 4 χρόνια δε θα στο ζητήσει κανεις. Αλλά ενα τσιπάκι θα σε ανακούφιζε απο το οποίο άγχος εχεις
 
Back
Top