Η σκληρή αλήθεια για τα παράνομα εκτροφεία (puppy mills) και τα εργοστάσια κουταβιών

Και να στο ζητήσουν είσαι μάρτυρας της εγκατάλειψής του, οπότε αυτοί πρέπει να φοβούνται για το πρόστιμο! Μπράβο σου που τον κράτησες! :D
 
Φυσικά και μετα απο 4 χρόνια δε θα στο ζητήσει κανεις. Αλλά ενα τσιπάκι θα σε ανακούφιζε απο το οποίο άγχος εχεις
δεν ξερω ισως γιατι ακομη ελπιζω οτι θα το μετανιωσουν καποτε και θα με κοιταξουν καταματα για να μου απαντησουν γιατι το καναν... αν κα ιγω πλεον πιστευω οτι δεν θα γινει κατι τετοιο και μαλον θα τον τσιπαρω γιατι ο σκυλος αυτος ειναι μελος της οικογενειας μου πλεον και θα κανα τα παντα γιαυτον

Και να στο ζητήσουν είσαι μάρτυρας της εγκατάλειψής του, οπότε αυτοί πρέπει να φοβούνται για το πρόστιμο! Μπράβο σου που τον κράτησες! :D
και τι μπορεις να πεις σε 2 σαστισμενα ματακια που σε κοιταν μεσα απο μια κουτα κα ιδεν αντιλαμβανονται το τι εγινε... Οτι αγορασθηκαν ως παιχνιδι το οποιο παλιωσε και τωρα το πεταξαν για να απαλαγουν απο το βαρος... ας μην ειμαστε αχαριστοι απεναντι στην ιδια την ζωη... Το λιγοτερο που μπορουσα να κανω για αυτη την ζωουλα ηταν να το κρατησω και πιστεψε με αυτα που μου εδωσε αυτο το πλασμα ηταν ανυπολογιστης αξιας συναισθηματα... και επειδη ειμαστε κα ισε σιτε πουλιων και σε λιγο θα αρχισουμε την προετοιμασια τους πριν ξεκινησουμε θερμη παρακληση να σκεφτουμε και το μετα το τι θα γινει με τους νεοσους μπορουμε να τους κρατησουμε η θα κανουν παρτυ οι γατες της γειτονιας μας
 
Καταρχάς συγχαρητήρια για ολη την πράξη κ την σκέψη σου για τον σκύλο σου, αλλά δεν ίσχυει το ίδιο με τα πουλάκια μας σε καμία περίπτωση..
 
Καταρχάς συγχαρητήρια για ολη την πράξη κ την σκέψη σου για τον σκύλο σου, αλλά δεν ίσχυει το ίδιο με τα πουλάκια μας σε καμία περίπτωση..
ετσι πιστευω και γω απλα το επισημανω ως σκεψη
 
Είμαι κ εγώ κατά τον πέτ σοπ Αλίκη. Αλλά ν σου κάνω μια ερώτηση αν κάνεις δεν αγοράζει από πέτ αυτά τα σκυλιά μετά που καταλήγουν;
 
Είμαι κ εγώ κατά τον πέτ σοπ Αλίκη. Αλλά ν σου κάνω μια ερώτηση αν κάνεις δεν αγοράζει από πέτ αυτά τα σκυλιά μετά που καταλήγουν;

Οσο αγοραζεις για να σωσεις ενα τοσο θα φερνουν αλλα στη θεση τους. Οσα δεν αγοραζονται πολλες φορες τα χαριζουν, το εχω ακουσει απο γνωστη μου που της εδωσαν δωρεαν ενα κανισοειδες που δεν χωρουσε αλλο μεσα στη γυαλα. ☹

@smilenick τσιπαρισε το το σκυλακι το συντομοτερο. Καταρχην το επιβαλλει η νομοθεσια και δευτερον ειναι το μονο αδιασειστο στοιχειο ιδιοκτησιας. Δεν καταλαβαινω γιατι αμφιταλαντευεσαι. Εκανες ενα σκυλι μελος της οικογενειας σου κι εχεις εστω κι ενα παραθυρακι ανοιχτο οτι θα ερθει καποιος να στο παρει; Το μελος της οικογενειας σου; Αν ποτε εμφανιζοταν (ποτε οταν γινει 10 χρονων ο σκυλος;) θα τον πετουσα εξω με τις κλωτσιες κυριολεκτικα.
 
Και σε ποιον θα τον δώσεις; Σε κάποιον που σε πρώτη ευκαιρία θα τον πετάξει στον δρόμο πάλι; Και μάλιστα σε μια ηλικία άλφα; Πρώτ' απ' όλα μην το σκέφτεσαι δεν πρόκειται να στο ζητήσει. Εκτός αν νομίζεις ότι μπορεί να το κάνουν για απλό εκβιασμό. Γιατί το σκυλί αποκλείεται να το θέλουν πίσω. Οπότε κάνε αυτό με το τσιπάκι.
 
Μην αγοράζετε από Pet shops, ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ή αγοράστε από νόμιμα εκτροφεία!
Σίγουρα πρώτα στην υιοθεσία αλλά και τα πετ κλέφτες θα γίνουν. Αν ο πετσοπας αγοράσει από σωστό εκτροφείο ζωάκια είναι κακό να τα διαθέσει με στόχο το κέρδος; Και ποια η διαφορά των πετ από τα νόμιμα εκτροφεία; Τι καλύτερο δηλαδή έχουν; Τη βρόμα και την πείνα;
 
Σίγουρα πρώτα στην υιοθεσία αλλά και τα πετ κλέφτες θα γίνουν. Αν ο πετσοπας αγοράσει από σωστό εκτροφείο ζωάκια είναι κακό να τα διαθέσει με στόχο το κέρδος; Και ποια η διαφορά των πετ από τα νόμιμα εκτροφεία; Τι καλύτερο δηλαδή έχουν; Τη βρόμα και την πείνα;

Δεν υπαρχει ουτε μισος εκτροφεας που να δινει εστω και φωτογραφια κουταβιου εκτροφης του, σε πετ σοπ. Αν κανεις καποια στιγμη ερευνα σε εκτροφεις εγγεγραμμενους στον ΚΟΕ, για να παρεις καθαροαιμο κουταβι θα καταλαβεις για ποιον λογο εχει τοση υπερβολη η προηγουμενη μου προταση. 😉
 
Οσο αγοραζεις για να σωσεις ενα τοσο θα φερνουν αλλα στη θεση τους. Οσα δεν αγοραζονται πολλες φορες τα χαριζουν, το εχω ακουσει απο γνωστη μου που της εδωσαν δωρεαν ενα κανισοειδες που δεν χωρουσε αλλο μεσα στη γυαλα. ☹

@smilenick τσιπαρισε το το σκυλακι το συντομοτερο. Καταρχην το επιβαλλει η νομοθεσια και δευτερον ειναι το μονο αδιασειστο στοιχειο ιδιοκτησιας. Δεν καταλαβαινω γιατι αμφιταλαντευεσαι. Εκανες ενα σκυλι μελος της οικογενειας σου κι εχεις εστω κι ενα παραθυρακι ανοιχτο οτι θα ερθει καποιος να στο παρει; Το μελος της οικογενειας σου; Αν ποτε εμφανιζοταν (ποτε οταν γινει 10 χρονων ο σκυλος;) θα τον πετουσα εξω με τις κλωτσιες κυριολεκτικα.
εχεις απολυτο δικαιο και αυτο θα κανω

Σίγουρα πρώτα στην υιοθεσία αλλά και τα πετ κλέφτες θα γίνουν. Αν ο πετσοπας αγοράσει από σωστό εκτροφείο ζωάκια είναι κακό να τα διαθέσει με στόχο το κέρδος; Και ποια η διαφορά των πετ από τα νόμιμα εκτροφεία; Τι καλύτερο δηλαδή έχουν; Τη βρόμα και την πείνα;
κοιτα υπαρχουν πετ σοπ τα οποια πουλαν ολα τα σχετικα ειδη και αν ενδιαφερεσε για ζωο η πτηνο σε παραπεμπουν σε εκτροφειο με το αζημειωτο φυσικα εχουν τα ποσοστα τους αυτο δεν ειναι καλυτερο. Απο το να μενουν σε αυτες τις απαραδεκτες συνθηκες; και γιατι να μην εχεις την επιλογη να διαλεξεις αναμεσα σε 8 - 10 κουταβια η αναμεσα σε 100 πουλια και πρεπει να παρεις το συγκεκριμενο επειδη γυαλισε του μικρου στην βιτρινα και ο οποιος εκτροφεας θα σου δωσει και τα απαραιτητα εφοδια γνωσεων και συνηθειων του ιδιου του ζωου; αλωστε απο την αγορα και μετα αρχιζει το πανυγυρι της αγορας σε αξεσουαρ και αναγκες του ζωου στο οποιο απευθυνεσαι στο πετ σοπ γιατι πρπει και στο ιδιο το ζωντανο;
 
Back
Top