Γενικά Η σκυλίτσα άρπαξε τον Μαικλ

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Το βράδυ στις 1 έγεινε κάτι που ακόμα δεν μπορω να καταλάβω πως, ξύπνησα γιατί άκουγα ένα περίεργο ήχο πουλιου και ακουγόταν μεσα στο σπίτι διπλα απο το δωμάτειο στο χωλ, σηκώθηκα και είδα τον Μαικλ στο χαλακι με την Ροζη! Τον πήρα αμέσως στην αγκαλια μου συνεχιζε να φωναζει τον έβαλα στην κοιλια μου στην μπλούζα στιλ κανγκουρό να ηρεμήσει και για ζεστασια τον είχα για καμια ωρα έτσι κατω απο την κουβέρτα κια μετα αποφάσισα να τον βάλω στο κλουβι, έβαλα την πατήθρα χαμηλά απο κάτω μια πετσέτα και άνοιξα και την σόμπα καθως γενικά κανει κρυο. Το βράδυ παίταξε λίγο και το ένα φτερό και το ένα ποδαράκι δεν μου φάνηκαν καλα, τώρα που ξυμέρωσε και μπήκε φως ξύπνησε και ανέβηκε στην κούνια, του έδωσα νερό να πιει δεν του έδωσα την αγαπημένη λιχουδια, έκανε δυο δογκωματιες. Απο τις 1 μέχρι τώρα το μονο που έλεγα είναι ''θα γίνεις καλα, θα γίνεις καλα'' και είμαι αισιόδοξη μια ώρα μένει μεχρι να ανοιξουν τα μαγαζια κτηνιατρεια.
Ειμαι Αλεξανδρουπολη τωρα μετακόμισα πριν λίγες μέρες και δεν τα ξέρω καλα εδω, έψαχνα στο ινετ για πτηνιατρο και βρήκα σε άλλο φορουμ να λένε για έναν καλο κτηνιατρο έξω απο την αλεξπολη, έκει λέω να τον παω και εδώ βρήκα πως μία έλεγε για ένα πετ σοπ οτι είναι πολυ καλό καθαρό και πουλια, λέω να περασω απο εκει πρωτα να ρωτησω για πτηνιατρο ή ποιος εξεταζει τα πουλια του.
Αυτα είναι τα κακά του που έχει κάνει μεχρι τώρα, μου φένεται πως είναι απλά σε κατάσταση σοκ θα δουμε σε κανενα 2ωρο τι θα πει και ο κτηνιατρος..
 

Συνημμένα

  • 12910243_10209275599391938_1360236419_n.webp
    12910243_10209275599391938_1360236419_n.webp
    49,3 KB · Προβολές: 105
  • 12899776_10209275599951952_321230025_n.webp
    12899776_10209275599951952_321230025_n.webp
    21,2 KB · Προβολές: 104
  • 12910404_10209275600911976_1986361058_n.webp
    12910404_10209275600911976_1986361058_n.webp
    12,5 KB · Προβολές: 108
Πω πω, καταλαβαίνω την ταραχή σου...
Πως έγινε όμως και άνοιξε βράδυ το κλουβί του πουλιού, μπορείς να υποθέσεις; Προφανώς πάντως το σκυλάκι το έχει άχτι το πουλί, πρέπει να μην είναι μόνα τους ποτέ, ακόμα και όταν το πουλί είναι στο κλουβί.
Οι κουτσουλιές καλές είναι αν και λόγω ταραχής θα δικαιολογούνταν και κάπως υδαρές.
Δεν φαίνεται να έχει κάτι στις φωτογραφίες αλλά καλά κάνεις που θέλεις να το δει γιατρός.
Μην του δώσει φάρμακα χωρίς σκέψη.
Αν όλα είναι καλά, που το εύχομαι, όταν γυρίσετε δώσε του ένα αφέψημα χαμομηλιού που είναι χαλαρωτικό.
Την δική μας λίστα την κοίταξες; https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Περιμένουμε τα νέα σας, όλα καλά να πάνε!
 
ολα τα κοιταξα, περιμενω τωρα να περασει η ωρα να αρχίσω τις βόλτες και τα τηλέφωνα. Αυτη είναι η σκυλίτασα μολις 3,4κιλά με το ζόρι κατεβαίνει και ανεβαίνει τα σκαλία πως τον εφτασε δεν ξέρω. την έχω στο χωλ και κλέινω τις πορτες γυρω γυρω (δωματείου μπανιου σαλονιου) ο μαικλ παντα κοιμοταν μαζι μου στο δωματειο και χθες δεν ξέρω γιατί τον αφησα στο σαλονι και έγεινε αυτο
Τωρα κάθεται κα καθαρίζεται ο Μαικλ
 

Συνημμένα

  • 12884455_10209275295264335_131723937_n.webp
    12884455_10209275295264335_131723937_n.webp
    29,8 KB · Προβολές: 104
  • 12670905_10209201573021325_7872614017227231718_n.webp
    12670905_10209201573021325_7872614017227231718_n.webp
    10,3 KB · Προβολές: 103
Όμορφη είναι η τσουράπω :). Πρόσεχε το τραπεζάκι μην τον ρίξει από εκεί. Καλά μου φαίνεται το πουλάκι πάντως. Μην τρομοκρατείσαι.
 
Πωπω σοκ που παθατε...
Ελπιζω να μην ξανασυμβει ποτε και να ειναι μια χαρα ο μικρουλης απο το σοκ..
 
Σωματικα μου φενεται μια χαρα περπαταει στις πατηθρες και πηδαει στις κουνιες, αλλα μου φενεται ταλεπωρημενος/αυπνος και δεν μουρμουραει καθολου και ουτε αντιδραση στα τραγουδια. Ετσι να τον παω κτηνιατρο; (θα περπαταμε γυρω στο 10-15μιν) ή να τον αφησω να ξεκουραστει κοιμηθει και το μεσημερι να του δωσω να φαει και αμα δεν τοτε να τον παω; (Οι κουτσουλιες του επανηλθαν στο φυσιολογικο χρωμα)
 
Καλό θα ήταν να πάρεις ένα ταξί για να πας για να μην ταλαιπωρηθεί το πουλάκι περισσότερο. Έχει και κρύο ακόμη. Δεν φαίνεται πολύ άσχημα, δείχνει βέβαια μαζεμένος.

Το σκυλάκι σου το έχει δει κτηνίατρος για τα κενά στο τρίχωμα; Διέκρινα καλά στα πόδια και γύρω απο τα μάτια;
 
Καλό θα ήταν να πάρεις ένα ταξί για να πας για να μην ταλαιπωρηθεί το πουλάκι περισσότερο. Έχει και κρύο ακόμη. Δεν φαίνεται πολύ άσχημα, δείχνει βέβαια μαζεμένος.

Το σκυλάκι σου το έχει δει κτηνίατρος για τα κενά στο τρίχωμα; Διέκρινα καλά στα πόδια και γύρω απο τα μάτια;
Το σκυλακι ειναι της φιλοζωικης κανει θεραπεια για μια μορφη ψωριασης που ειναι αυτοανοση και την εχει μονο αυτη και δεν το μεταδιδει σε κανεναν αλλον. Θα τον αφησω να κοιμηθει μεχρι τις 12 μετα θα κανω προσπαθεια να τον ταισω και να βαλω τραγουδια/ηχους πουλιων να δω αν θα εχει καμια αντιδραση
 
Πω πω στα καλά καθούμενα! Βρε την άτιμη όμως είναι όμορφη! Εύχομαι περαστικά για τον μικρούλη!
 
Ξεκινάω με ένα μπράβο που έχεις πάρει σκυλάκι από φιλοζωικη.
Τώρα το πως έγινε και αρπαξε το Μάικλ μην το ψάχνεις.. Έγινε. Εύχομαι να μην έχει τραυματιστει αλλά φυσικά να τον πας σε κτηνίατρο. Σου φαίνεται αυπνος γιατί προφανώς από το σοκ του ταραχτηκε.
Αλήθεια, τον είχε πιάσει, αλλά τι έκανε μαζί του;
 
Ξεκινάω με ένα μπράβο που έχεις πάρει σκυλάκι από φιλοζωικη.
Τώρα το πως έγινε και αρπαξε το Μάικλ μην το ψάχνεις.. Έγινε. Εύχομαι να μην έχει τραυματιστει αλλά φυσικά να τον πας σε κτηνίατρο. Σου φαίνεται αυπνος γιατί προφανώς από το σοκ του ταραχτηκε.
Αλήθεια, τον είχε πιάσει, αλλά τι έκανε μαζί του;
Απολυτως τιποτα! απλα ήταν ξαπλωμενη διπλα του! τι να πω ηθελε παρεα το βραδυ; τον περασε για ζωντανη καλτσα ποιος ξερει (περνει τις καλτσες μου τις βαζει στο χαλι και τελος δεν τις τρωει)

Wiiiiii μολις πηγε στην τροφη του και τρωει!
 
Αμάν κι αυτά τα ζωντανά... Είμαι σίγουρη δε θα του έκανε κακό αλλά για καλό και για κακό να τα προσέχεις από εδώ και πέρα.
 
Πάντως δεν είχε κακή πρόθεση η γλύκα! Τι φάτσα Θεέ μου! Πρέπει να είναι φουλ παιχνιδιάρα και μες την ενέργεια!
 
πηραμε και το οκ απο την κτηνιατρο ολα καλα, κοιταξε τα ματια του μην ειχε κανενα αιματωμα εγκεφαλικη βλαβη, ε και αφου πεταξε καλα και στο εξεταστηριο ειπε δεν εχει κανενα προβλημα

Πάντως δεν είχε κακή πρόθεση η γλύκα! Τι φάτσα Θεέ μου! Πρέπει να είναι φουλ παιχνιδιάρα και μες την ενέργεια!
Μεχρι τωρα οχι ειναι πολυ ταλαιπωρημενη και ησυχη ολη την ωρα ειναι στο χαλακι αμα δεν την παρω εγω συκωτη να την βγαλω εξω βολτα δεν την νοιαζει. Οταν την βρηκαν ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση απο την ψωρα βρωμα και τσιμπουρια
 
Τι εννοείς να τον ταΐσεις; Δεν έχει μόνιμα φαγητό στο κλουβί του;
Εχει καλε, ενοουσα κανενα μαρουλι ήη λαχανο που του αρεσουν κ αμα δεν τα πλησιαζε θα ανησυχουσα. Τωρα τον εχω αφησει μονο τ στο δωματειο να ησυχασει/ξεκουραστεί
 
Πωπω οταν διαβασα τον τιτλο ενα σοκ το επαθα...Άπο οτι καταλαβα ομως δεν ειχε σκοπο να του κανει κακο..
Βασικα τελικα δεν καταλαβα τον αρπαξε οντως;
Μια κουκλα ειναι η μικρη και ΜΠΡΑΒΟ που την σωσατε και φροντιζετε για την υγεια της.
 
Πωπω οταν διαβασα τον τιτλο ενα σοκ το επαθα...Άπο οτι καταλαβα ομως δεν ειχε σκοπο να του κανει κακο..
Βασικα τελικα δεν καταλαβα τον αρπαξε οντως;
Μια κουκλα ειναι η μικρη και ΜΠΡΑΒΟ που την σωσατε και φροντιζετε για την υγεια της.
Καπως που ποτε δεν θα καταλάβω εφτασε το κλουβι τον επιασε και τον πηγε στο κρεβατακι της για παρεα παιχνιδι λογικα. Να βγεικε μονος του το βράδυ αποκλείεται αφου οταν περνει θέση υπνου ειναι αγαλματακι ακινηυο μεχρο τις 7 τουλαχοστον και εκτος αυτου ηταν απόλυτο σκοτάδι
 
Αχου μωρε το καημενουλι θα τρομαξε μεσα στη νυχτα.
Ευτυχως βεβαια ηταν προσεκτικη η σκυλα γιατι θα μπορουσα ανετα να το ειχε σκοτωσει με λιγο πιο δυνατο δαγκωμα... Τεσπα τελως καλο ολα καλα, ισως τουλαχιστον τωρα τον συμπαθει περισσοτερο..λεω εγω 😛
 
Back
Top