Γενικά Η σκυλίτσα άρπαξε τον Μαικλ

Καπως που ποτε δεν θα καταλάβω εφτασε το κλουβι τον επιασε και τον πηγε στο κρεβατακι της για παρεα παιχνιδι λογικα. Να βγεικε μονος του το βράδυ αποκλείεται αφου οταν περνει θέση υπνου ειναι αγαλματακι ακινηυο μεχρο τις 7 τουλαχοστον και εκτος αυτου ηταν απόλυτο σκοτάδι
Από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου αντιλαμβάνομαι πως το πουλί μένει στο κλουβί αλλά με ανοιχτή πόρτα, έτσι ζει και κοιμάται;
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο καλό θα είναι να του αλλάξεις συνήθειες γιατί... Είναι θέμα χρόνου να συμβεί δυστύχημα
 
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο καλό θα είναι να του αλλάξεις συνήθειες γιατί... Είναι θέμα χρόνου να συμβεί δυστύχημα

Αυτο ακριβως! Και μαλιστα εγω θα σου ελεγα να ασφαλιζεις και τα πορτακια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! 🙂
 
7πμ-7μμ και 7μμ-7πμ γι αυτο δεν μου χωραει ο νους πως τον πηρε απο εκει μεσα χωρις να το ρίξει (και το βραδυ οταν μολις τον πηρα απο το χαλακι και πηγα στο κλουβι η πορτα ηταν κλειστη) Μολις ειναι η ωρα να το κλεισω και βαζω την κουνια με τα κουδουνακια στη θεση της κατευθειαν ανεβαινει πανω της στο δευτερο σκαλοπατι για υπνο και την αφηνει το πρωι μολις ξυπνησει
 

Συνημμένα

  • 12899740_10209293639882939_378867688_n.webp
    12899740_10209293639882939_378867688_n.webp
    54,5 KB · Προβολές: 64
  • 12910674_10209293638562906_1286591058_n.webp
    12910674_10209293638562906_1286591058_n.webp
    8 KB · Προβολές: 59
για το συμβαν δεν φταιει ουτε το σκυλακι ουτε ο παπαγαλος
το κλουβι ανοιγει και απο πανω(νομιζω το τραπεζακι που το χεις ειναι αρκετα κοντο για σπιτι με σκυλι, επισης να κλεινεις τις πορτες να μη ξανασυμβει)
 
για το συμβαν δεν φταιει ουτε το σκυλακι ουτε ο παπαγαλος
το κλουβι ανοιγει και απο πανω(νομιζω το τραπεζακι που το χεις ειναι αρκετα κοντο για σπιτι με σκυλι, επισης να κλεινεις τις πορτες να μη ξανασυμβει)
Ναι φυσικα όλο το φταιξημο είναι δικό μου, αυτο το ξέρω
 
Στις φωτογραφίες διακρίνω ένα μεγάλο άνοιγμα εκεί που κλείνουν οι 2 πλευρές τις οροφής. Τουλάχιστον βλέπω ότι δεν έχουν κλείσει καλά για κάποιον λόγο; Θεωρώ ότι ένα μπάτζι χωράει απο εκεί μέσα, κάνω λάθος;
 
Στις φωτογραφίες διακρίνω ένα μεγάλο άνοιγμα εκεί που κλείνουν οι 2 πλευρές τις οροφής. Τουλάχιστον βλέπω ότι δεν έχουν κλείσει καλά για κάποιον λόγο; Θεωρώ ότι ένα μπάτζι χωράει απο εκεί μέσα, κάνω λάθος;
Εχεις δικιο σε αυτο, τις φωτο τωρα τις εβγαλα απλα για να δειξω που και πως κοιμαται το βραδυ πιο πολυ και οσον αφορα εκεινο το βραδυ, το είχα σκεπασμένο και με την κουβέρτα απο πανω στο πισω μέρος και στα πλαγια.
Οτι εγινε έγεινε και ΔΕΝ θα ξανασυμβει, τωρα μένει η ψυχολογική αναρωση του, ανυπομωνω να ξανα ακουσω την μουρμουρα του ❤️️️️ (κατα τα αλλα είναι καλα τρωει καθεται στο ένα ποδι καθαρίζεται ολη την ωρα και σημερα ηπιε σχετικα πολυ νερό εκει που επινε μια στις δυο μερες και αν, σημερα ηπιε τρεις φορες τις δυο απο την μπανιερα του, εμφιαλομενο παντα
 
Και από την ταΐστρα μπορεί να βγει αν την σηκώσει. Όταν είναι μόνο του ή έξω, καλύτερα να βάζεις μανταλάκι.
Θα ηρεμήσει, κάνε του ένα χαμομήλι. Μήπως τρομάζει τώρα όταν βλέπει το σκυλί;
 
Και από την ταΐστρα μπορεί να βγει αν την σηκώσει. Όταν είναι μόνο του ή έξω, καλύτερα να βάζεις μανταλάκι.
Θα ηρεμήσει, κάνε του ένα χαμομήλι. Μήπως τρομάζει τώρα όταν βλέπει το σκυλί;
Δεν νομιζω, την είδε ελαχιστα, και αν σημερα, αλλα δεν το διακυνδυνευω τους εχω χωριστα για να μην τρομαξει κλπ
 
Το οτι σφυρίζει και λεει Αλεκο αλλα πολυ σιγα ισα που ακουγεται, ειναι καλο ή κακό? (Στις 10 ωρες να το εχει πει/να εχει σφυριξει το πολυ 6 φορες) Ξερω εγω, μηπως εχουν πυραχτει οι φωνητικες του χορδες..
 
Δεν μπορούμε να το ξέρουμε αλλά δεν νομίζω, μάλλον το σοκ είναι θα του περάσει.
 
ολα τα κοιταξα, περιμενω τωρα να περασει η ωρα να αρχίσω τις βόλτες και τα τηλέφωνα. Αυτη είναι η σκυλίτασα μολις 3,4κιλά με το ζόρι κατεβαίνει και ανεβαίνει τα σκαλία πως τον εφτασε δεν ξέρω. την έχω στο χωλ και κλέινω τις πορτες γυρω γυρω (δωματείου μπανιου σαλονιου) ο μαικλ παντα κοιμοταν μαζι μου στο δωματειο και χθες δεν ξέρω γιατί τον αφησα στο σαλονι και έγεινε αυτο
Τωρα κάθεται κα καθαρίζεται ο Μαικλ
δυστυχώς επειδή μένω και εγώ αλεξανδρούπολη, γνωρίζω πως δεν υπάρχει πτηνίατρος. Μόνο κτηνίατροι. Μπράβο που το φροντίζεις τόσο καλά! Να χαίρεσε και τα δυο φατσόνια σου!
 
Χαίρομαι που όλα έληξαν αισιως. Εγώ προσωπικά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το συγκεκριμένο κλουβι. Θεωρώ ότι είναι δεν προσφέρει καμία ασφάλεια στο πουλί. Η σχάρα του δεν είναι ενσωματωμένη με το κλουβί. Αν για τον οποιονδήποτε λόγο το κλουβί πέσει και σπάσει πάει... Πέταξε το πουλακι.. και τότε ίσως να μην είναι τόσο τυχερός. Και ναι... Την γλυτωσε μια αλλά μια του κλέφτη δύο του κλέφτη...
Δεν θέλω να σε τρομαξω.. αρκετά αγχωθηκες και εσύ και το πουλί. Αλλά η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.

Ελπίζω να μην με παρεξηγεις από ενδιαφέρον και αγάπη τα λέω.
 
Ναι το εχω στο μυαλο μου για καινουριο κλουβί (πριν το συμβαν) γιατι δεν μου φενεται καλη ποιοτητα και οτι δεν θα αντεξει πολυ.. (40ευρω το ειχα παρει).
 
Κι εμενα μια χαρα μου φαινεται το κλουβι και η τιμη νορμαλ.Ισως μονο το πλαστικο μερος να μην ειναι τοσο ανθεκτικο. Δεν θεωρω πως επειγει να το αντικαταστησεις, μονο τα πορτακια οπωσδηποτε να ασφαλισεις και δεν θα χεις κανενα προβλημα!
Επισης καλο θα ηταν να μετακινηθει το κλουβι σε ενα ψηλοτερο σημειο, κατα προτιμηση να ακουμπαει η μια (το ιδανικο οι δυο) μεριες σε τοιχο, ετσι θα νιωθει περισσοτερη ασφαλεια και ο φιλος σου :)
 
Ε δεν ήταν και τόοοσο φθηνό.
Α οκ.. απλα αυτο το ειχα παρει απο Διδυμοτειχο και στα καγκελα σε καποια σημεια αρχιζει να φευγει το χρωμα/ να εχει σκουρια, αυτος ειναι ο λογος που σκεφτομαι για καινουριο κλουβι. και σε πετ σοπ που πηγα εδω αλεξ/πολη να του παρω καμια λιχουδια/παιχνιδι ειδα τα κλουβια και ενα που μου αρεσε λιγο και ηταν πιο μικρο απο αυτο εκανε 75!
 
Back
Top