Γενικά Η συμμορία μου, τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mxpf20
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mxpf20

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2012
Μηνύματα
59
Πόλη
Αθήνα
Προσπαθώ εδώ και καιρό να ανεβάσω φωτογραφίες από την συμμορία των 13 αλλά δεν μπορώ με τίποτα.

Στο μεταξύ γίναμε 14 🙄

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Solo καριέρα
Κίτρινη (θηλυκιά)
Κοτόπουλος (αρσενικός) κάνει ένα κουτ-κουτ-κουτ στο τελείωμα του τραγουδιού του
Balboa (θηλυκιά) απλά έχει το μάτι μαυρισμένο το ένα όπως ο ρόκυ στις ταινίες

Κλούβα
Σφεντόνας (αρσενικός) κάνει ένα στονγκ στο τελείωμα του τραγουδιού του, σαν σφεντόνα
Κηφήνας (αρσενικός) γιατί ακόμα και τώρα αν βρει ευκαιρία να τον ταϊσουν το προτιμάει και γιατί είχε φτάσει ολόκληρο πουλί και ακόμα ταϊζόταν από τον πατέρα του (σφεντόνα)
Τούφας (αρσενικός) κίτρινος με μια καφέ τουφα στο στέρνο
Prison break (αρσενικός) το άσπρο στην κλούβα, με θρυλικές αποδράσεις μέχρι και στο μπαλκόνι, αλλά τον έπιασα😎
Σκουφάτη ή γκόμενα (θηλυκιά) γκόμενα για παντελώς κοροϊδευτικούς λόγους, ρίχνει το περισσότερο ξύλο αν χρειαστεί.
Κίτρινος, (αρσενικός) απλά κίτρινος
Fix (αρσενικός) γιατί είναι μαυριδερός (το πρώτο μαυροτσούκαλο που έβγαλε)
Φωτοτυπία (δεν ξέρω ακομα φύλο)Γιατί είναι η φωτοτυπία του σφεντόνα
Αρνητικό (δεν ξέρω ακομα φύλο) είναι το αρνητικό στα χρώματα του σφεντόνα
Μαυρο (δεν ξέρω ακομα φύλο)

Φίφης
Τον έχω μόνο 3 μέρες, ελπίζω να είναι όντως αρσενικό γιατί αλλιώς θα πρέπει να το πω Φίφα και να αρχίσω να το μαθαίνω ποδόσφαιρο...🙄

Ντάνυ
Ο κοπρίτος που κοιμάται μαζί τους και τα προσέχει. Τον έχω μάθει αν έρχονται πουλιά στο μπαλκόνι να τα διώχνει με γαβγισμα πρώτα (για να προλάβουν να φύγουν) και μετά να βγαίνει στο μπαλκόνι ο ίδιος. Απλά του το έμαθα γιατί ερχόντουσαν τα περιστέρια και μου τουμπάραν και τα κλουβιά φεύγοντας. Και τέλος επειδή μια φορά μου είχε φάει και ένα καναρίνι σε ένα κλουβι ένα πουλί (δεν ήταν γάτα στον 2ο όροφο).

Πιο μικρός τους πέταγε τα παιχνίδια και τούρλωνε ποπό για να παίξουν. Και όταν αυτά δεν παίζανε (δεν μπορούσαν τα καημένα εννοείται) τους γάβγιζε. Αυτά ούτε που τρόμαζαν, συνέχιζαν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα το φαι, μπάνιο, τραγούδι κτλ.😛

Τώρα κοιμούνται το βράδυ μαζί και καμία φορά χρησιμοποιεί και την κλούβα σαν μαξιλάρι (εννιότε ροχαλίζει κιόλας), αλλά αφού τα έχουν βρει αυτά εγώ τι να πω...
 
Μαρία μεγάλη παρέα έχεις, με εκπλήσσει που τους έχεις και αντίστοιχα των χαρακτηριστικών τους ονόματα. Ειδικά αυτόν τον Φίφη/Φίφα. Ο Ντάνυ ο "ακοίμητος", (που λέει ο λόγος γιατί στο video σα να κοιμάται) πόσο χρονών είναι;
 
Μαρία όλα τα καναρίνια σου είναι χάρμα οφθαλμών, αλλά θα μου επιτρέψεις να εκφράσω τις προτιμήσεις μου. Γουστάρω τρελά Balboa και Prison Break, λόγω του λευκού τους χρώματος στο οποίο έχω μεγάλη αδυναμία. Και συνεχίζω:

Fix (αρσενικός) γιατί είναι μαυριδερός (το πρώτο μαυροτσούκαλο που έβγαλε)
Φωτοτυπία (δεν ξέρω ακομα φύλο)Γιατί είναι η φωτοτυπία του σφεντόνα
Αρνητικό (δεν ξέρω ακομα φύλο) είναι το αρνητικό στα χρώματα του σφεντόνα

Ειλικρινά γελάω ακόμη με την ευρηματικότητα των ονομάτων!

Φίφης
Τον έχω μόνο 3 μέρες, ελπίζω να είναι όντως αρσενικό γιατί αλλιώς θα πρέπει να το πω Φίφα και να αρχίσω να το μαθαίνω ποδόσφαιρο...🙄

Δεν υπάρχεις...

Ντάνυ
Ο κοπρίτος
... ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΑΤΙΑ. ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ!
Να σου ζήσουν!
 
Πανέμορφα όλα φτου φτου και το γαβ εννοείται και πολύ όμορφη παρουσίαση! Να τα χαίρεσαι!
 
Ο Ντάνυ, ή ντανόσκυλο είναι η σπανιότατη ράτσα Κόπρος ο Αθηναϊκός. "Αγορασμένος" από τον δρόμο της Ιεράς Οδού και γεννημένος 15/8/2012. Δύο χρονών και 3 μηνών!

Όταν ήρθε σπίτι ήταν ένα μικρό σκατουλάκι περίπου όσο το χέρι μου από την παλάμη μέχρι τον αγκώνα με το ζόρι. Τώρα αν σηκωθεί όρθιος χορεύουμε βαλς 😎

Είναι ένας φιλομαθής νέος που ξέρει έντολες όπως το κάτσε, ξάπλα, χέρι, το άλλο χέρι, κόλλα το, κόλλα το άλλο χέρι, όρθιος, περπάτα (περπατάει στα δυο πόδια), μέσα να περνάει μέσα από τα πόδια, δίπλα, στοπ, έλα (αυτό μόνο στο σπίτι), τέζα (κάνει τον ψόφιο), πεζοδρόμιο (να ανέβει στο πεζοδρόμιο), μην γλύψεις (για τον δρόμο να μην γλύφει βρωμιές) και ακόμα μαθαίνουμε. Τώρα προσπαθώ να τον μάθω να κλείνει πόρτες...
 
Ο Ντάνυ, ή ντανόσκυλο είναι η σπανιότατη ράτσα Κόπρος ο Αθηναϊκός. "Αγορασμένος" από τον δρόμο της Ιεράς Οδού και γεννημένος 15/8/2012. Δύο χρονών και 3 μηνών!
Ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά τον κάνουν μοναδικό... απίθανο... και σένα εξαιρετική φιλόζωο!
 
Αααχχ αυτά τα ημίαιμα-μπασταρδάκια είναι πανέξυπνα και μοναδικά! Πρόσφατα απέκτησα και εγώ μία μικρή και έχω πάθει την πλάκα μου! Μέσα σε 5' έμαθε το κάτσε! Να τα χαίρεσαι όλα τους Μαρία μου! Φτερωτά και τετράποδα! Πάντα να μεγαλώνει και να ομορφαίνει κι άλλο (δε ξέρω αν πάει 😛 ) η συμμορία σου! :D

Υ. Γ.: στο λέω πολύ φιλικά επειδή βλέπω πόσο πολύ τα αγαπάς τα καναρίνια σου, την κόκκινη, κίτρινη, πράσινη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ σοπ σε διαφανή σακουλάκια, αν δίνεις αυτή στα καναρινάκια σου καλό θα ήταν να την αποφύγεις. Το μόνο που τους παρέχει είναι λιπαρά και καταστρέφει το συκώτι.. Και κάτι ακόμα.. Μην σφηνώνεις το φρούτο/λαχανικό στα κάγκελα γιατί όσο να ναι δεν είναι και ό,τι πιο καθαρό και μπορεί να χαλάσει και το κάγκελο και το λαχανικό/φρούτο με επιπτώσεις στην υγεία των μικρών σου. Μπορείς να πάρεις μικρές αυγοθήκες και να τα βάζεις εκεί!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mxpf20
την κόκκινη, κίτρινη, πράσινη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ σοπ σε διαφανή σακουλάκια, αν δίνεις αυτή στα καναρινάκια σου καλό θα ήταν να την αποφύγεις.

Καλά κάνεις και το λες, αν και δεν είναι του εμπορίου χύμα πρέπει να είναι της orlux. 👍 Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατι όταν τις ανοίξω τις βάζω σε τάπερ στο ψυγείο.

Η συγκεκρίμενη είναι αγοραστή κόκκινη και σπιτική mix.

Έχει μέσα σκόρδο, θυμάρι, βασιλικό, ρίγανη, τσουκνίδα, δυόσμο, χαμομήλι, αυγό, φρυγανιά, μέλι, σπιρουλίνα, φασκόμηλο, γαϊδουράγκαθο, τσάι του βουνου (ελαχιστο) και από πάνω λίγο κάρβουνο μια φορά την εβδομάδα.

Μετά την ανακατεύω με κάποια αγοραστή αν χρειαστεί. Όπως στον κόκκινο μπας και πάρει χρώμα. Κάποτε ήταν κατακόκκινος. Αλλά προτίμησα να του δώσω μόνο καρότα, πιπεριές φυσικά δηλαδή πράγματα παρά να το επιβαρυνω με τεχνητά μέσα. Το μόνο που του δίνω είναι αυγοτροφή κόκκινη.

Μην σφηνώνεις το φρούτο/λαχανικό στα κάγκελα γιατί όσο να ναι δεν είναι και ό,τι πιο καθαρό και μπορεί να χαλάσει και το κάγκελο και το λαχανικό/φρούτο με επιπτώσεις στην υγεία των μικρών σου. Μπορείς να πάρεις μικρές αυγοθήκες και να τα βάζεις εκεί!

Σε αυγοθηκες τα βάζω σε αυτά που είναι μόνα τους. Στην κλούβα τα βάζω σε μπανάκια μικρά (κάτι ορθογώνια που κάνουν και για αυγοτροφή). Ισως σε ξεγελάσαν που είναι σε διάφανα. Τα βάζω σε αυτές και μετά στο πλυντήριο πιάτων πλύσιμο μαζί με ταϊστρες και ποτίστρες. Και επείδη είναι και αρκετά τα καμάρια μου αν μου σπάσει καμιά ποτίστρα, κρατάω το κάτω μέρος και το κάνω αυγοθήκη.

Αυτό που είναι στάνταρ στα κάγκελα είναι στον κόκκινο το σουπιοκόκκαλο. Στην κλούβα δεν έχει γιατί το πετάνε. Μάλλον θα του ανοίξω τρύπες και θα το δέσω με tire up. Γιατί ότι άλλο έχω βάλει τό έχουν κόψει: σύρμα για τα φυτά (αυτό με το πράσινο πλαστικό απέξω), σπάγκο και εννοείτα η βάση που έχει κανόνικα μαζί του την πετάνε στο 5λεπτο. Εδώ δεν έχουν γλυτώσει ένα τραπεζομάντηλο, μια κουρτίνα και ένα φυτό που ήταν δίπλα τους και ακουμπήσαν στο κλουβί το σουπιοκόκαλλο θα γλυτώσει;
 
Πολυ ομορφη η συμμορια σου Μαρια. :) Να τα χαιρεσαι ολα, φτερωτα και τετραποδο! 👍
 
Καλά κάνεις και το λες, αν και δεν είναι του εμπορίου χύμα πρέπει να είναι της orlux. 👍 Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατι όταν τις ανοίξω τις βάζω σε τάπερ στο ψυγείο.

Η συγκεκρίμενη είναι αγοραστή κόκκινη και σπιτική mix.

Έχει μέσα σκόρδο, θυμάρι, βασιλικό, ρίγανη, τσουκνίδα, δυόσμο, χαμομήλι, αυγό, φρυγανιά, μέλι, σπιρουλίνα, φασκόμηλο, γαϊδουράγκαθο, τσάι του βουνου (ελαχιστο) και από πάνω λίγο κάρβουνο μια φορά την εβδομάδα.

Μετά την ανακατεύω με κάποια αγοραστή αν χρειαστεί. Όπως στον κόκκινο μπας και πάρει χρώμα. Κάποτε ήταν κατακόκκινος. Αλλά προτίμησα να του δώσω μόνο καρότα, πιπεριές φυσικά δηλαδή πράγματα παρά να το επιβαρυνω με τεχνητά μέσα. Το μόνο που του δίνω είναι αυγοτροφή κόκκινη.



Σε αυγοθηκες τα βάζω σε αυτά που είναι μόνα τους. Στην κλούβα τα βάζω σε μπανάκια μικρά (κάτι ορθογώνια που κάνουν και για αυγοτροφή). Ισως σε ξεγελάσαν που είναι σε διάφανα. Τα βάζω σε αυτές και μετά στο πλυντήριο πιάτων πλύσιμο μαζί με ταϊστρες και ποτίστρες. Και επείδη είναι και αρκετά τα καμάρια μου αν μου σπάσει καμιά ποτίστρα, κρατάω το κάτω μέρος και το κάνω αυγοθήκη.

Τέλεια Μαράκι! Ότι κάνω και εγώ δλδ κάνεις σχεδόν! 👍
Νόμιζα ότι ήταν η χύμα "βιταμίνη" και ότι αυτό στα κάγκελα ήταν βερίκοκο για κάποιο λόγο! 😛 Να με συγχωρείς! Τυχερή η συμμορία που σε έχει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mxpf20
Να σου ζησουν ολα τα ζωακια σου! Τα ονοματα ειναι ΑΠΑΙΧΤΑ! Ολοκληρη η παρουσιαση σου ειναι καταπληκτικη!👍Φαινεται οτι αγαπας πολυ τα ζωακια. Να τα χαιρεσαι ολα τους! 🙂👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: mxpf20
Αυξανόμαστε σε αριθμό. Και μιας και καθάριζα τα κλουβιά τα τράβηξα βιντεάκια.

Συνολικά είμαστε 11 αγόρια και 7 κορίτσια

2 Κόκκινα (Κοτόπουλος, κινέζος)
2 Μαλινουά
Σφεντόνας, Τούφας, Κηφήνας, Φιξ , Μαυρoς, Κίτρινος, Prison Break,

Κορίτσια,
Balboa, Κίτρινη, Γκόμενα, η καινούργια ( στο κλουβάκι το μικρό), και 2 ακόμα που δεν εμφανίζονται ακόμα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Επίσης έχω εκτός από τον Φίφη και την Φανή

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εγώ πάντως για τα πρακτικά πιστευω ότι ο Φίφης απλά την ανέχεται, αν και είναι η δευτερη γνωριμία τους.
 
Όλα κουκλάκια φτου φτου να σου ζήσουν!
Όντως το αγοράκι σου είναι λίγο κρυόκ@ :) ή αυτή είναι πολύ "αγριεμένη". Θα μάθουν σιγά-σιγά.
Τι ψάρια βλέπω πίσω; Γκάπις;
 
Τα ψαράκια είναι red cherry 4, νεον 3, ένας μονομάχος και ένας οτόκυκλος. Αυτό είναι το μικρό ενυδρείο. Το μεγάλο 350 λίτρα είναι με αφρικάνες.
 
Οι red cherry είναι γαρίδες σωστά; Αυτά τα χρυσοπορτοκαλί ψαράκια τι είναι;
 
έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα τι έγραψα. Chery barb είναι τα ψαράκια.🙄
 
Αυξανόμαστε σε αριθμό. Και μιας και καθάριζα τα κλουβιά τα τράβηξα βιντεάκια.

Συνολικά είμαστε 11 αγόρια και 7 κορίτσια

2 Κόκκινα (Κοτόπουλος, κινέζος)
2 Μαλινουά
Σφεντόνας, Τούφας, Κηφήνας, Φιξ , Μαυρoς, Κίτρινος, Prison Break,

Κορίτσια,
Balboa, Κίτρινη, Γκόμενα, η καινούργια ( στο κλουβάκι το μικρό), και 2 ακόμα που δεν εμφανίζονται ακόμα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Επίσης έχω εκτός από τον Φίφη και την Φανή

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εγώ πάντως για τα πρακτικά πιστευω ότι ο Φίφης απλά την ανέχεται, αν και είναι η δευτερη γνωριμία τους.
Όπως και να το κάνεις είναι όμορφα!
 
Λοιπόν έχει περάσει καιρός και αυξανόμαστε σε αριθμό και συστηνόμαστε από την αρχη

Σε ξεχωριστό μέρος εκτός σπιτιού (ένα παλιό μαγαζι που δεν το νοικιάζουμε πια, με θέρμανση και προσεχώς φωτισμό ειδικό)
Έχω 7 αρσενικά κόκκινα χιονέ.

Από αυτά έχουν όνομα μερικά. Δεν έχουν προλάβει να αποκτήσουν όλα, αλλά θα αποκτήσουν.
Κινέζος καθότι κάνει έναν ήχο στο κελάηδημα και μου θύμισε κινέζικα όταν το πρωτοάκουσα
Τσέπης γιατί είναι πολύ ήσυχο πουλάκι όταν το κρατάς. Δεν κοπανιέται να φύγει και λέγοντας κάποια στιγμή με τον φίλο μου πόσο ήσυχος ήταν όταν του κόβαμε πόδια μου λέει αυτόν τον βάζεις στην τσέπη και φευγεις... Του έμεινε
123 λόγω δαχτυλιδιού έχει το νουμερο 123 και μου αρέσει το νούμερο. 1-2-3
Ιταλός ή Δον Κορλεόνε ή Μαφιόζος καθότι είναι από Ιταλία το πουλί.

7 θηλυκές, 1 χιονέ και 6 έντονες κόκκινες

Μόνο η χιονέ έχει όνομα Χιονούλα κοροιδευτικό καθότι είναι η πιο τσαμπουκαλού.

Ένα ζευγάρι κόκκινα μωσαϊκά κοβάλτιο
2 Ζευγάρια lizzard
1 μαυροκόκκινο ιζαμπέλα

3 Gloster
O Βούζας , gloster consort το πράσινο σαν αυτό στην φωτο του προφίλ. Δεν είναι αυτό, στο προφίλ είναι ο Babalοo που δεν ζει πια, αλλά είναι ολόιδιοι. Ακόμα και από εκεί που τον πήρα έμεινε ο άνθρωπος όταν είδε τις ομοιότητες στη φωτο. Ακόμα και το πιο μικρό σημαδάκι.
Η Καννελα corona gloster cinamon , εξ'ου και το όνομα
Ο Άσπρος consort gloster κάτασπρος.

Απλά καναρίνια
Αρσενικά
Σφεντόνας κάνει ένα στονγκ στο τελείωμα του τραγουδιού του, σαν σφεντόνα
Κηφήνας γιατί ακόμα και τώρα αν βρει ευκαιρία να τον ταϊσουν το προτιμάει και γιατί είχε φτάσει ολόκληρο πουλί και ακόμα ταϊζόταν από τον πατέρα του (σφεντόνα)
Τούφας κίτρινος με μια καφέ τουφα στο στέρνο
Prison break (άσπρος) με θρυλικές αποδράσεις μέχρι και στο μπαλκόνι, αλλά τον έπιασα😎
Κίτρινος μετονομάστηκε σε Pitbul καθότι δαγκώνει το δάχτυλο δυνατά και κρεμιέται από αυτό. Μέχρι και ο πτηνίατρος παραδέχτηκε ότι δαγκώνει δυνατα.
Η Σκουφάτη ή γκόμενα μετα από 3 χρόνια πύρωσε και φάνηκε ότι είναι αρσενικό με βουλα γιατρού και έγινε Σκουφάτος ο μουγκός. Δεν έχει κελαηδήσει πότε και από ότι είπε ο γιατρός μάλλον και δεν θα το κάνει ποτέ. Σπάνιο αλλά μπορεί να γίνει.
Fix γιατί είναι μαυριδερός (το πρώτο μαυροτσούκαλο που έβγαλε η balboa)
Μαυρoς αδελφάκι του πάνω, ιδια γέννα πιο σκούρος.

Θηλυκά

Κίτρινη
Balboa
απλά έχει το μάτι μαυρισμένο το ένα όπως ο ρόκυ στις ταινίες
Φωτοτυπία Γιατί είναι η φωτοτυπία του σφεντόνα (το παιδί του)
Το πριόνι όταν την πήρα είχε τόσο πολύ αναπνευστικό που έκανε σαν πριόνι. Αρνηθηκα να την επιστρέψω στο πετ σοπ και πεισματικά την έκανα περδίκι.
3 μικρά θηλυκά άνευ ονόματος και ένα σκουφάτο που δεν ξέρω φύλο.

Στο σπίτι έχω μόνο τα mallinois και τα budgie

6 Malinois

Φρέντο γιατί όταν τον είχα πάρει ήταν σε μια διπλή κλούβα δίπλα στην εσπρεσσιέρα για λίγες μέρες
Εσπρέσο ήταν στο δεύτερο κλουβι
Δασκαλάκος ήταν δάσκαλος στον εκτροφέα που τον πήρα
και 3 θήλυκες,

Budgie
Φίφης και Φανή

Δεν ζει πλέον λόγω γηρατειών
Κοτόπουλος (αρσενικός) έκάνε ένα κουτ-κουτ-κουτ στο τελείωμα του τραγουδιού του
 
Με τρελαινουν τα ονοματα! Ενα κ ενα!
Που ειναι οι φωτο του καθενος;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top