Διατροφή Η τροφή του κοκατίλ μου γέμισε μαμούνια

@Gogou Maria μαμουνιασε γιατί ήταν χύμα και δεν ξέρουμε σε ποιες συνθήκες ήταν πριν την αγοράσεις. Οπότε αγοράζεις συσκευασμένη επώνυμη τροφή και την βάζεις σε βάζο ή τάπερ στο ντουλάπι το οποίο και αυτό πρέπει να μην έχει υγρασία και ζέστη. Έτσι το πιθανότερο να μην ξαναδείς μαμουνια!😉🙂
 
Μαρίνα, ναι υγρασία υπάρχει στο θάλαμο του ψυγείου, άν όμως οι σπόροι είναι κλεισμένοι αεροστεγώς σε γυαλί η πλαστικό που είναι υλικά χωρίς πόρους, η υγρασία δεν μπορεί να περάσει μέσα και να τους διαβρώσει.
 
@marapo Αν είναι καλά κλειστή όχι, και μην φανταστείς... Ακόμα και με την αρχική συσκευασία αν διπλώσεις μερικές φορές κατά μήκος το μέρος που είναι κενό και στο τέλος το πιάσεις με ένα λαστιχακι ή σελοτειπ θα είναι αρκετό.
 
, από την απότομη διαφορά θερμοκρασίας δεν θα πιάσουν υγρασία?
Η απότομη διαφορά της θερμοκρασίας θα έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση υγρασίας μόνο στο εξωτερικό μέρος του δοχείου.
Το εσωτερικό του δοχείου από γυαλί η πλαστικό δεν μπορεί να ανταλλάξει θερμότητα με το περιβάλλον και να μας δώσει υγρασία στα εσωτερικά τοιχώματα του.
 
@Vada τα έχω σε τάπερ και μέσα στο ντουλάπι του κλουβιου αλλά μαμουνιασε

Αυτο έγινε γιατι υπηρχαν αυγα ήδη μεσα στην τροφη και οταν δημιουργηθηκαν οι καταλληλες συνθηκες εκκολαφθηκαν.
 
Δεν ανοιγω καινούργιο θέμα γιατί είναι σχετικό.
Βρήκα αυτό στην τροφή την πετάω; (είναι σαν ιστός και κολάει) Επίσης βγήκε και μία πεταλουδίτσα απο το βαζακι που τα έχω βάλει.

IMG_20211007_113235.webp
 
@Nikolma
Καλύτερα να την πετάξεις.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις αλλοιωμένη τροφή στο μικρό σου cockatiel.
Πιστεύω ότι ή ποσότητα είναι λίγη άρα το κόστος είναι μηδαμινό.
Άν είναι χύμα τροφή να μην την αγοράσεις ξανά.
Καλύτερα επώνυμο συσκευασμένο σακουλάκι που θα το ανοίξεις εσύ.
Η πεταλούδες που είδες λέγονται λεπιδόπτερα και μαζί με τα κολεόπτερα είναι τα έντομα αποθηκών.
 
Back
Top