Αναπαραγωγή Η φετινή αναπαραγωγή μου καρδερίνες γραβάτες 2021

Καλορίζικα με υγεία τα πουλιά σου είναι πανέμορφα! Μια ερώτηση, ο δικός μου έχει σχεδόν τελειώσει βάψιμο μάσκας ο πατέρας του ήταν γραβάτα και ο δικός μου έχει άσπρο κενό αλλά όχι στη μέση του λαιμού όπως τα δικά σου αλλά στο πλάι, την σεζόν που μας έρχεται θα βάλω για αναπαραγωγή με κανονική αρχέγονη θυληκη, υπάρχει περίπτωση να μου βγουν με σωστή γραβάτα οι απόγονοι οι όλοι παίρνουν από τον πατέρα?
 
@Akanthillis παίρνουν και από αρσενικό και από θυλικο. Μπορείς να πάρεις συμμετρικες γραβάτες και ας μην έχει το αρσενικό καλή γραβάτα. αλλά για να σου απαντήσω ακριβώς στην ερώτηση σου βάλε μια φωτογραφία να δω περί τίνος πρόκειται... πως είναι η γραβάτα... αν έχει όντως γραβάτα.. αν έχει ασπρα νυχια...
 
@kostas karderines βέβαια, με το που είχω έξοδο από τον στρατό θα στείλω προσωπικό μήνυμα με φώτο ευχαριστώ πολύ 😁👍
Οκ ότι θέλεις... Εγώ θα έλεγα να την έβαζες εδώ την φωτογραφία για να βλέπανε όλα τα παιδιά για τι μιλάμε. Δεν ματιαζουν, τους έχω τσεκάρει 😁
 
Τελικά γύρισα σπίτι και το άσπρο κενό έχει γίνει κόκκινο 🤣 μάλλον ήταν φτερα που βγαίναν... Κρίμα και περίμενα να περάσει το γονίδιο...
Εύχομαι την επόμενη φορά να είσαι ποιο τυχερος!
 
@kostas karderines την σεζόν που έρχεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα κάνω την πρώτη προσπαθεια αναπαραγωγής , μακάρι να το δω εκεί το δω εκεί το γονίδιο.
 
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, είναι όντως ιδιαίτερο και σπάνια βγαινει τέτοιο πουλί!
Πραγματικά με έκανε κι αναρωτήθηκα για τα γονίδια αναστολής χρώματος στο κεφάλι...(αν πρόκειται τελικά για αναστολή γονιδίων).
Κώστα, προφανώς το πουλάκι είναι μετά την πρώτη πτερόρροιά του, έτσι δεν είναι;
 
Πραγματικά με έκανε κι αναρωτήθηκα για τα γονίδια αναστολής χρώματος στο κεφάλι...(αν πρόκειται τελικά για αναστολή γονιδίων).
Κώστα, προφανώς το πουλάκι είναι μετά την πρώτη πτερόρροιά του, έτσι δεν είναι;
Γιάννη αυτό το πουλάκι γεννήθηκε με άσπρο κεφάλι, από 4,5 ημερών φαινόταν. Όλο το δέρμα του ήταν μαύρο εκτός από το κεφάλι που το δέρμα του ήταν ροζ.και όταν αρχησαν να βγαίνουν τα πρώτα φτερακια ήταν λευκα
 
Back
Top