Διατροφή Η χύμα τροφή είναι σχετικά μονόδρομος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λάθος μου και το ξέρω αλλά στο χωριό που ζω νιώθω τυχερός που έχει pet shop με τα βασικά. Η χύμα τροφή λοιπόν είναι σχετικά μονόδρομος. Τουλάχιστον το pet shop συσκευάζει τα τσουβάλια που παραλαμβάνει σε naylon συσκευασίες του μισού κιλού, οπότε γλιτώνουμε την έκθεση στην ατμόσφαιρα. Δυνατότητα μετακίνησης σε πόλη για να βρω συσκευασμένες τροφές δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι με τη συχνότητα που χρειάζεται. Οπότε καταλήγω, υπάρχει κάποιο site που να πουλάει τροφές online? Τα εμπιστευόμαστε; Αγοράζει κάποιος από εσάς online? Αν ναι, ποίο σκεύασμα;
 
Πόσα πουλιά έχεις; Στη θέση σου αν έχεις αρκετά πουλιά θα έπαιρνα σακί των 20 κιλών και άνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Αν έχεις λίγα πάρε του κιλού ή καμιά 5 κιλη εφόσον δεν μπορείς να κατεβαίνεις συχνά στην πόλη. Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν King Canary Premium Χωρίς Ρούπσεν
 
Μια χαρά τότε είναι των 5 κιλών.
Πολύ σωστά.
Υπάρχουν μάλιστα πολλές ποικιλίες μειγμάτων σε διαδικτυακά καταστήματα που μπορούν να φτάσουν (να τα στείλουν) και στην πιο απομακρυσμένη περιοχή της πατρίδας μας.
Μια αναζήτηση στο internet θα σου φέρει μπροστά σου μια μεγάλη ποικιλία επιλογών σε μείγματα σπόρων.

Σε παλιότερα θέματα είχαμε αναφερθεί για το ποιο μείγμα σου ταιριάζει, αρέσει και έχει αποτέλεσμα στα πουλιά μας και για το πως διατηρούνται οι σπόροι στην κατάλληλη κατάσταση
 
Αύριο παραλαμβάνω τις τροφές. Θα ήτανε καλή ιδέα να κάνω μια μίξη αυτής που δίνω τώρα και τις καινούριας για 4-5 μέρες για να έχω μια πιο ομαλή μεταβολή της διατροφής;
 
Θα ήτανε καλή ιδέα να κάνω μια μίξη αυτής που δίνω τώρα και τις καινούριας για 4-5 μέρες για να έχω μια πιο ομαλή μεταβολή της διατροφής;
Ναι αλλά μην ανακατέψεις όλη την νέα τροφή με την παλιά, μήπως έχει η χύμα τίποτα ακάρεα. Όση χρειάζεται κάθε φορά.
 
Καλά ναι, έχω κάπου 500 γραμμάρια από την παλιά τροφή, και θα βάλω άλλο τόσο από την καινούρια. Αν και δεν νομίζω να έχει ακάρεα, δεν είναι από τσουβάλι με φτυαράκι.
 
Καλά ναι, έχω κάπου 500 γραμμάρια από την παλιά τροφή, και θα βάλω άλλο τόσο από την καινούρια. Αν και δεν νομίζω να έχει ακάρεα, δεν είναι από τσουβάλι με φτυαράκι.
Κανονικά θέλει 20% νέο - 80% παλιό, για αρχή την επόμενη φορά 40%-60% μέχρι να μείνει 100% η νέα...
Σε δύο εβδομάδες απόλυτη αντικατάσταση.
 
φίλε Γιάννηκαι εγώ χρησιμοποιώ την ίδια τροφή με τον φίλο Λάμπρο(συσκ.5κιλών) και ως αυγοτροφή χρησιμοποιώ την cede' την ξηρή! Και εγώ ψωνίζω από το birdmarket,τον ξέρω προσωπικά και έχω επισκεφθεί και τις εγκαταστάσεις του.. Πολύ προσεγμένος και καθαρός χώρος και ελέγχει πάντα τις ημερομηνίες πριν από κάθε αποστολή! Ότι κι αν χρειαστείς.. Θα σε βοηθήσει, να σαι σίγουρος!
 
Back
Top