Φροντίδα Θάνατος θηλυκιάς σε ζευγάρι budgie

Maria Philip

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2023
Μηνύματα
5
Καλησπέρα.
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας. Πέρισυ την άνοιξη μας έδωσαν μία ζευγαρώστρα οπότε είπαμε να πάρουμε ενα ζευγάρι budgie απο το πετ σοπ της γειτονιάς μας.
Όλα μια χαρά μέχρι που απο τα Χριστούγεννα και έπιτα η θηλυκιά είχε θέματα με ακάραια. Η κτηνίατρος απο το πετ σοπ μας έδωσε τα πάντα, σταγόνες, φάρμακα. Το παλέψαμε μέχρι και σήμερα που μας άφησε στα χέρια μου.
Δεν με ενοχλεί αυτό γιατί οκ. Καλύτερα που έφυγε και ηρέμησε, γιατί πονούσε πολύ. Το έβλεπα και ας είμαι άσχετη απο πτηνά.
Έχουμε ακόμα όμως τον αρσενικό. Δεν ξέρω αν έχει καταλάβει πως έφυγε το ταίρι του, γιατι τις τελευταίες εβδομάδες τα χωρίσαμε με χαρτόνι ώστε να μην την ενοχλεί που ήταν άρρωστη.
Δεν ξέρω όμως πως να δράσω τώρα. Δεν θέλω να τον χάσω απο στεναχώρια. αλλά δεν τολμάω να βάλω αλλο θηλυκό στο κλουβί. 1ον: Γιατί φοβάμαι μήπως αρρωστησε απο το κλουβί, σε περίπτωση που είχε κρατήσει καποια ασθένεια απο πρωηγούμενο πτηνό. και 2ον: δεν ξέρω πως θα αντιδράσει στον ερχομο του δεύτερου budgie.
Πως πρέπει να δράσω πιστεύετε ώστε να μην έχουμε άλλο θάνατο και να έχουμε ευτυχισμένα παπαγαλάκια;
Ευχαριστώ.
 
Δεν ξέρω όμως πως να δράσω τώρα. Δεν θέλω να τον χάσω απο στεναχώρια. αλλά δεν τολμάω να βάλω αλλο θηλυκό στο κλουβί.
Να μη βάλεις. Αφαίρεσε μόνο το χαρτόνι που είχες ως χώρισμα και δώσε του όλο το χώρο του κλουβιού. Συνέχισε τον φροντίζεις και σε μία-δύο εβδομάδες θα φανεί αν έχει επηρεασθεί από την ασθένεια που είχε το θηλυκό.

Αργότερα και εφόσον πάνε όλα καλά που το εύχομαι, μπορείς να του πάρεις ένα ταίρι καν να τα βάλεις μαζί ακολουθώντας όμως προσεκτικά τις οδηγίες που θα βρεις στο άρθρο μας για την καραντίνα.
 
Συνέχισε τον φροντίζεις και σε μία-δύο εβδομάδες θα φανεί αν έχει επηρεασθεί από την ασθένεια που είχε το θηλυκό.
Υποθέτω πως δεν θα επηρεαστεί καθόλου καθώς ζούσαν μαζί. Παρόλα αυτά γίνετε με κάποιον τρόπο να καθαρίσω έστω τοπικά την άλλη πλευρά που ζούσε τελευταία το θηλυκό;
Από την άλλη τα πολύ αρχικά συμπτώματα απο τα ακάρεα ξέρουμε ποια είναι; Εμείς το ανακαλύψαμε όταν δεν μπορούσε να πατήσει καλά από μια φουσκαλίτσα που έβγαλε κάτω απο το πόδι και ξεφλούδιζε το ράμφος της.
 
Παρόλα αυτά γίνετε με κάποιον τρόπο να καθαρίσω έστω τοπικά την άλλη πλευρά που ζούσε τελευταία το θηλυκό;
Μπορείς να καθαρίσεις κανονικά ολόκληρο το κλουβί όπως θα έκανες σε κάθε άλλη περίπτωση. Μην σε απασχολεί κάτι άλλο σε αυτό.

Από την άλλη τα πολύ αρχικά συμπτώματα απο τα ακάρεα ξέρουμε ποια είναι;
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ακάρεα; Τα ακάρεα του αναπνευστικού, των ποδιών και του ράμφους, τι ακριβώς;
 
Μπορείς να καθαρίσεις κανονικά ολόκληρο το κλουβί όπως θα έκανες σε κάθε άλλη περίπτωση. Μην σε απασχολεί κάτι άλλο σε αυτό.
Οπότε να πάρω ένα κλουβί μικρό ώστε να το χρησιμοποιήσω να βάλω τον αρσενικό μέχρι να καθαριστεί απόλυτα η ζευγαρώστρα, σωστά;
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ακάρεα; Τα ακάρεα του αναπνευστικού, των ποδιών και του ράμφους, τι ακριβώς;
Ακάρεα μας είπαν. Τι ακριβώς δεν ξέρω. Αλλά έβγαλε κυρίως στα πόδια και γυρω απο το ράμφος. μας είπε όμως: "πολλές φορές φαίνεται πως εχουν φύγει τα ακάρεα με την αγωγή αλλά τελικά γεμίζουν στο σώμα"
 
Οπότε να πάρω ένα κλουβί μικρό ώστε να το χρησιμοποιήσω να βάλω τον αρσενικό μέχρι να καθαριστεί απόλυτα η ζευγαρώστρα, σωστά;
Από τη στιγμή που δεν βγαίνει καθόλου από το κλουβί για να είναι ελεύθερο στο δωμάτιο, καλό θα είναι να έχεις ένα μικρό κλουβάκι για να το χρησιμοποιείς την ημέρα της καθαριότητας.

Ακάρεα μας είπαν. Τι ακριβώς δεν ξέρω. Αλλά έβγαλε κυρίως στα πόδια και γυρω απο το ράμφος. μας είπε όμως: "πολλές φορές φαίνεται πως εχουν φύγει τα ακάρεα με την αγωγή αλλά τελικά γεμίζουν στο σώμα"
Για τα ακάρεα των ποδιών και του ράμφους μπορείς να χρησιμοποιείς, ακόμη και προληπτικά την epithol https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/. Μου φαίνεται πάντως λίγο δύσκολο να πέθανε από αυτό το θηλυκό σου.
 
Για τα ακάρεα των ποδιών και του ράμφους μπορείς να χρησιμοποιείς, ακόμη και προληπτικά την epithol https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/. Μου φαίνεται πάντως λίγο δύσκολο να πέθανε από αυτό το θηλυκό σου.
Υπάρχει πιθανότητα από σκουλήκια; Παρόλα αυτά όμως τους έβαζα το teniazine που ειναι ανα δύο μήνες που μας έδωσαν. Όπως και την βιταμίνη vitamix plus που ειναι μία φορά την εβδομάδα.

Γενικά τι πρέπει να δίνω στο πουλί τώρα; Κάνουν αυτά τα φάρμακα ή μας έδωσαν αρλούμπες; Αν μπορούσες να μου τα αναλύσεις εδώ, σε κάποιο μήνυμα ή αν υπάρχει κάποιο άρθρο ώστε να διαβάζω τι να δίνω και τι να κανω.
 
Γενικά αγωγή συστήνει ο πτηνίατρος μετά από εξέταση και όχι οι πωλητές στα πετσοπ (εκτός ίσως αν πρόκειται για κάτι κοινό όπως τα ακάρεα ποδιών ή ράμφους) και θέλει μεγάλη προσοχή στη δοσολογία.
 
Γενικά αγωγή συστήνει ο πτηνίατρος μετά από εξέταση και όχι οι πωλητές στα πετσοπ (εκτός ίσως αν πρόκειται για κάτι κοινό όπως τα ακάρεα ποδιών ή ράμφους) και θέλει μεγάλη προσοχή στη δοσολογία.
Η κυρία που μας έδωσε τα φάρμακα ήταν η κτηνίατρος του πετ σοπ. Τα κοίταξε απο πάνω μέχρι κάτω πριν μας δώσει την αγωγή. Τώρα και πτηνίατρο δεν ξέρω καν αν έχουμε εδώ κοντά μας
 
Υπάρχει πιθανότητα από σκουλήκια; Παρόλα αυτά όμως τους έβαζα το teniazine που ειναι ανα δύο μήνες που μας έδωσαν
Είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να πεθάνει από σκουλήκια και ακόμη λιγότερες αν παίρνει κάποιο φάρμακο όπως το teniazine.

Γενικά τι πρέπει να δίνω στο πουλί τώρα;
Σωστή φροντίδα και αν τύχει να αρρωστήσει ποτέ να προτιμάς ένα γιατρό που κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά και όχι κάποιον υπάλληλο καταστήματος.

αν υπάρχει κάποιο άρθρο ώστε να διαβάζω τι να δίνω και τι να κανω.
Ένα άρθρο δεν μπορεί να καλύψει όσα χρειάζεται η σωστή φροντίδα του. Θα σου πρότεινα στον ελεύθερο χρόνο σου να ξεκινήσεις να διαβάζεις τα -> άρθρα στην κατηγορία της φροντίδας των πτηνών <- και τις παραπομπές τους. Θα είμαστε και εμείς εδώ για οποιαδήποτε απορία σου προκύπτει και με αυτόν τον τρόπο θα τα καταφέρεις σωστά.
 
εγώ θα πρότεινα να κάνεις δειλά δειλά κινήσεις για εκπαίδευσης , τώρα που δεν έχει κάποιον να δώσει και να πάρει αγάπη το έχει περισσότερο ανάγκη , γενικά τα παπαγαλάκια την φύση τους είναι μονογαμικά , δεν πιστεύω να βοηθήσει η παρουσία κάποιου άλλου πτηνού στον χώρο . Έχει πολλά καλά η εκπεδευση , βεβαια υπαρχει πολυ λιγο διαθεσημο στο ιντερνετ αλλα το περισοτερο απο αυτο λεει πως πρεπει να του κοψεις τα φτερα και ειμαι αντιθετος με αυτο .
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
γενικά τα παπαγαλάκια την φύση τους είναι μονογαμικά ,
Γενικά η έννοια του μονογαμικού είναι κάπως παρεξηγημένη. Ναι, υπάρχουν μονογαμικά ζευγάρια σε ζώα - πτηνά, υπό την έννοια ότι όταν και τα δύο μέλη είναι ζωντανά, κάνουν την επιλογή να μοιράζονται σε κάθε αναπαραγωγικό κύκλο τη φροντίδα της οικογένειας είτε σε μία αναπαραγωγική σεζόν είτε σε περισσότερες διαδοχικές σεζόν (κάποια ακόμα κι αν ζουν τον υπόλοιπο χρόνο σε χωριστά κοπάδια - αρσενικά και θηλυκά ξέχωρα δλδ - ). Αυτό δεν σημαίνει ότι στην περίπτωση που πεθάνει ο σύντροφός τους δεν θα αναζητήσουν άλλον ώστε να σχηματίσουν ζευγάρι. Ομοίως δεν σημαίνει ότι δεν θα "διαπράξουν μοιχεία" ακόμα κι αν έχουν ήδη φωλιά με μικρά που έχουν γεννηθεί και φροντίζονται ή και σε κάποιες περιπτώσεις ότι δεν θα δημιουργήσουν τρίο δλδ οικογενειακή ομάδα με τρία ενήλικα άτομα που ζευγαρώνουν και κάνουν φωλιά. Τέλος, η έννοια του μονογαμικού έχει να κάνει κυρίως με την επιλογή, τη σταθερότητα, τον χρόνο, τις συνθήκες, κι ας μην ξεχνάμε με την κοινωνική ανθρώπινη δόμηση και ταμπού, που συχνά "ερμηνεύει" την κατάσταση ως μονογαμική, ώστε να εξηγήσει το κοινωνικό ιδεώδες. Σύμφωνα με την Κοινωνική Βιολογία, και τη θεωρία της σεξουαλικής επιλογής, αναλόγως με τους διαθέσιμους πόρους του περιβάλλοντος (τροφή πχ) και τις ανάγκες των μικρών (π.χ. εύρος χρόνου στον οποίο ένα μωρό μπορεί να μεγαλώσει επιτυχώς και να αυτοσυντηρείται), τα είδη έχουν εξελιχθεί σε "μονογαμικά" ή πολυγαμικά. Αλλά οι όροι είναι σχετικοί και όπως είπαμε κοινωνικά ερμηνεύσιμοι σύμφωνα με τα της εποχής και κοινωνικής ομάδας (ηθικά ας πούμε) πρέπει.
Τα μπάτζι, αν πεθάνει ο σύντροφός τους σαφέστατα δέχονται κάποιον άλλον σαν ζευγάρι τους.
Και να συμπληρώσω....αναλόγως του διαθέσιμου χρόνου του, ένα φροντιστής επιλέγει αν θα πάρει παρέα ή όχι σε ένα μπάτζι. Αν έχει πολύ διαθέσιμο χρόνο μέσα στην ημέρα ώστε να κάνει παρέα στο πουλάκι, μπορεί και να μην πάρει, ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες να δεθεί με αυτό. Τα μπάτζι όμως είναι κοινωνικό είδος. Αυτό σημαίνει ότι ζουν σε κοπάδια και έχουν ανάγκη από παρέα (για πολλούς λόγους, π.χ. η ασφάλεια των πολλών). Σαφέστατα όμως, πιστεύω ότι θα προτιμούσαν για συντροφιά ένα άτομο του δικού τους είδους, παρά έναν άνθρωπο.
 

@PanosBruno μακροσκελες αρθρο αλλα αξιζει να μην μεινει κανεις στο διαβασμα της πρωτης παραγραφου.
και διαφοροποιει την sexual monogamy με την social monogamy αλλα και τις διαφορες στην ζωη τους σε ενα κλουβι και στην φυση .επισης σκεψου πως θα ειχαν επιβιωσει τα ειδη αν σε εναν προωρο χαμο του ενος στην φυση το αλλο χηρευε εκ πεποιθησεως
πως θα φτιαχνονταν οι φυλες και οι εκτροφες αν ενα παπαγαλακι ζευγαρωνε με ενα και μοναδικο για ολη του την ζωη.
Εχεις ζευγαρωσει ποτε παπαγαλους? ειχες ποτε πανω απο ενα ζευγαρι αναπαραγωγικα πουλια?
Πολλες φορες απο την αγαπη μας στο κατοικιδιο μας του "προβαλουμε" ανθρωπινες συμπεριφορες του τυπου μου θυμωσε μου μουτρωσε στεναχωρηθηκε επειδη σημερα δεν αφιερωσα 1 ωρα και 35 λεπτα ακριβως μαζι του(σχημα λογου) η γιατι σημερα δεν το ελευθερωσα να πεταξει στο σπιτι κλπ.

το παραπανω ειναι ενα αρθρο αλλα πιστευω μπορεις να βρεις πολλα παραπανω

Επιπλεον αν ενα απο το ζευγαρι φυγει απο καποια ασθενεια πρωτο μελημα ειναι η υγεια του αλλου αν τυχον δηλαδη κολλησε κατι και η απολυμανση /αλλαγη του κλουβιου
Απο εκει και περα αν εχουμε την ανεση χρονου να του αφιερωνουμε ξαφνικα επιπλεον χρονο που τωρα τον ειχε απο την παρεα του οκ.
αν δεν εχουμε ομως λογω υποχρεωσεων τοτε κοιταμε να του βρουμε παρεα αν το ειδος λογω κοινωνικων μοτιβων το απαιτει
Στο παρακατω που λες σε post σου δεν βγαινει και πολυ νοημα.το υλικο σχετικα με εκπαιδευση στο Youtube και στα σχετικα site ειναι υπερβολικα πολλα.Το clipping δεν συνισταται τοσο συχνα πλεον εκτος απο ιδιαιτερες συνθηκες.

Έχει πολλά καλά η εκπεδευση , βεβαια υπαρχει πολυ λιγο διαθεσημο στο ιντερνετ αλλα το περισοτερο απο αυτο λεει πως πρεπει να του κοψεις τα φτερα και ειμαι αντιθετος με αυτο .
 
@PanosBruno
@ianos αυτό που λες που το διάβασες ?
Τα έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα στο διαδίκτυο και σε τρία βιβλία εξελικτικής ή /και κοινωνικής βιολογίας των οποίων τους τίτλους δεν θυμάμαι, καθώς είτε βρίσκονται καταχωνιασμένα σε κάποια βιβλιοθήκη στο σπίτι του είτε τα έχω δανείσει και δεν μου επιστράφησαν ποτέ. Α ναι, και έχω δει διάφορα στα άπειρα ντοκιμαντέρ με ζώα που έχω παρακολουθήσει.
Αυτό που με προβλημάτισε @PanosBruno , είναι το ύφος της ερώτησής σου...αν δλδ έχεις περιέργεια να μάθεις ώστε να τα διαβάσεις κι εσύ ή αν υπάρχει η διάθεση να "εξετάσεις τις γνώσεις μου". Θα ήθελα λοιπόν να σε παρακαλέσω να μου απαντήσεις σχετικά με το ερώτημα που θέτω, για να μου είναι σαφής η πρόθεση του δικού σου ερωτήματος.
 
@ianos κοίτα δεν υπάρχει κάποια ύφος ο χαρακτήρας του γραπτού λόγου ο κάθε ένα αλλιώς το καταλαβαίνει , η ερώτηση ήταν μια απλή ερώτηση κύριος από περιέργεια, ανέκαθεν δεν ήθελα ή θέλω να κάνω κάποιον από εσάς να νιώθετε άβολα ή άσχημα , γενικά σε γραπτό λόγο μην δίνεις σημασία διότι όντως θα μπερδευτείς ή θα κατανοήσεις διαφορετικά την ερώτηση .
 
Back
Top