Γενικά Ξαφνικός θάνατος θηλυκού Budgie, αρσενικός μόνος του

Γενικα με το φαγητο παντα υπηρχε θεμα γιατί οποτε εβαζα φρούτα ή λαχανικα δεν τα πλησίαζαν καν. Χτες παρατήρησα οτι ο αρσενικος τρωει πολύ πιο λιγο απο οτι συνήθως, αυτο μπορει να οφείλεται στο οτι ειναι στεναχωρημένος; Επισης παρατήρησα οτι εκανε κάποιες κουτσουλιες που ηταν σκετο νερο προσπαθησα να βαλω χαρτι αλλα οταν στεγνωσαν δεν εμεινε καποιο σημάδι. Εβγαλα καποιες αλλες που εκανε αργοτερα αφου εφαγε φωτογραφια μηπως μπορειτε να καταλάβετε κατι απο εκει.

20191008_124824.webp
 
Εβγαλα καποιες αλλες που εκανε αργοτερα αφου εφαγε φωτογραφια μηπως μπορειτε να καταλάβετε κατι απο εκει.
Νομίζω είναι οκ... Και δε φαίνεται υποσιτισμενος!
 
Νομίζω ότι τα περιττώματά του είναι υγιή. Παραθέτω πιο κάτω μια εικόνα, η οποία δείχνει πώς είναι τα υγιή περιττώματα. Είμαι της γνώμης να του προσθέσετε κάποιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα στο νερό (περίπου ένα πενθήμερο) και να τοποθετήσετε στο κλουβί σουπιοκόκκαλο. Αν δεν τρώει το σουπιοκόκκαλο, μπορείτε να τρίψετε λίγο με ένα μαχαιράκι στην ταΐστρα με το μείγμα των σπόρων. Καλό είναι να αγοράσετε ένα θηλυκό μπάτζι και να το αφήσετε σε ξεχωριστώ κλουβάκι να περάσει την περίοδο καραντίνας. Εκτιμώ ότι είναι καλύτερο να μην έχει το αρσενικό οπτική επαφή με το θηλυκό για αρχή, γιατί θα προσπαθεί απεγνωσμένα να σμίξει μαζί του και θα στρεσαριστεί περισσότερο. Ωστόσο, για να μην αισθάνεται μοναξιά το αρσενικό, μπορείτε να το βγάζετε έξω συχνότερα και να αφήνετε ανοιχτή την τηλεόραση για όσο χρόνο απουσιάζετε από το χώρο που το έχετε.
 

Συνημμένα

  • Normal Bird Droppings.webp
    Normal Bird Droppings.webp
    24,6 KB · Προβολές: 12

Σχετικά θέματα

Back
Top