Αναπαραγωγή Θάνατος νεοσσών κοκατιλ 5 ημερών

mpampikos

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
118
Πόλη
Παιανία
γεια σας παιδια...χρειαζομαι τις συμβουλές σας! Λοιπον.. Εχω ενα ζευγαρι παπαγαλους κοκατιλ 2μισι χρονια τωρα! 🙂 αλλα υπάρχει ενα προβληματακι, απο τοτε που τους εχω εχουνε κανει 4 αναπαραγωγικές προπσπάθειες, αλλα κ στισ 4 ειχα ενα ''κακο'' αποτέλεσμα!😕 μολις τα μωρα γινονται 5-6 ημερών ψωφάνε...☹

μπορειται να μ πειτε τον λογο;:neutral
ευχαριστω απο τωρα...
 
ψεκαζω τη φωλια και την κλουβα με σπρει που μου εδωσε ο κτηνιατρος...
και αδερφια δεν ειναι σιγουρα γιατι τα πηρα απο διαφορετικα pet shop το καθενα και σε διαφορετικες χρονικες περιοδους...
 
οι γωνεις ταϊζουν κανονικα; Τη τροφη δινεις;και γενικα τι διατροφη ακολουθεις εκεινη την περιοδο;
 
γεια σας παιδια...χρειαζομαι τις συμβουλές σας! Λοιπον.. Εχω ενα ζευγαρι παπαγαλους κοκατιλ 2μισι χρονια τωρα! 🙂 αλλα υπάρχει ενα προβληματακι, απο τοτε που τους εχω εχουνε κανει 4 αναπαραγωγικές προπσπάθειες, αλλα κ στισ 4 ειχα ενα ''κακο'' αποτέλεσμα!😕 μολις τα μωρα γινονται 5-6 ημερών ψωφάνε...☹

μπορειται να μ πειτε τον λογο;:neutral
ευχαριστω απο τωρα...

Πια είναι η συμπεριφορά των γονέων;
 
ναι, απο οτι ξερω κανονικα τα ταιζουν! Εκτος απο τους σπορους τους,τους δινω αυγο βραστο, βιταμίνη κίτρινη και υπάρχει στο κλουβί πλακα ασβεστίου! Και που και που κανα φρουτακι ή κανα λαχανικο...

-

τι εννοεις ποια η συμπεριφορα; Προς τα μικρά η γενικα;
 
οι σποροι δεν πρεπει να ειναι χυμα...η βιταμινι η κιτρινι δεν προσφερει τιποτα... Μια βλακια ειναι... Και νομιζω αυτη τη βρησκεις μονο χυμα επισης...
το αυγο ποση ωρα το αφινεις μεσα στο κλουβι;
 
τι δεν πρεπει να ειναι χυμα;απο τα pet city την περνω! Και τι βιταμίνη να βάζω; Το αυγο το αφήνω μεχρι να το φάνε;τι ρόλο παιζει αυτο;
 
Να πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Βιταμίνες του τύπου κόκκινες κίτρινες και τα λοιπά δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Μόνο αν μιλάμε για ξηρά αυγοτροφή και patte. Βιταμίνες μόνο στο νερό, υπάρχουν υδατοδιάλυτα σκεύασματα που δίνεις. Το αυγό πρέπει να μένει το πολύ 2 ώρες μέσα στο κλουβί, λόγο ζέστης χαλάει και μπορεί να γίνει δηλητήριο τόσο για τους νεοσσούς όσο και για τους γονείς.
 
η χυμα τροφη δεν εχει ημερομηνια λυξεις πανω, βιταμινη παρε μονο για το νερο σταγονες(εγω βαζω της bogena)... Το αυγο χαλαει οταν μεχει πολυ ωρα στο κλουβι... Εγω το αφινω για μια ωρα περιπου...

*σορυ.. Δεν ειδα την απαντηση γρηγορη!
 
ειχες κανει προετοιμασια στα πουλια πριν τα βαλεις να γενησουν; Μηπως σε ολη αυτη την διαδικασια αναπαραγωγης για να δεις τι θα γινει τα ενοχλουσες και τα αγχωσες;
 
εγω προσωπικα βαζω στη φωλια ροκανιδι που πριν το εχω ανακατεψει με σκονη για ψειρες και παρασιτα και δεν ειχα κανενα προβλημα με αυτα. 2 φορες δοκιμασα απο διαφορετικες εταιριες υγρο και ειχα και τις 2 φορες προβλημα...
 
παιδια οι παπαγαλοι μου ξαναζευγαρωνουν κ αυτη τη φορα τουσ εβαλα πριονίδι και θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές σας πλεον..
 
Δεν νομιζεις πως ειναι πολυ γρηγορα για να ξαναμπουν σε μια τετοια διαδικασια; Ασ τα να ξεκουραστουν λιγο πρωτα! Επισης ειναι και καλοκαιρι και θα ταλαιπωρηθουν αρκετα! Σε λιγο θα περασουν και πτερορροια! Ασε που μπορουν να παθουν και τιποτα... Μηπως να το ξανασκεφτοσουν; 🙂
 
Μα ζευγαρώνουν συνέχεια! Και εκτοσ απο αυτο η θηλυκια εκανε κιόλας το πρώτο αυγο αλλα κάτω γιατι είχα βγάλει την φώλια και τσιρίζαν συνέχεια! τωρα τσ έβαλα την φωλιά και όλα πανε καλα και ηρέμισαν...
 
Ενταξει εχεις και ενα δικιο! Αλλα την επομενη φορα αφου δηλαδη τελειωσει και η διαδικασια εκολαψης και ανατροφης των νεοσσων και τα πουλακια, με το καλο, βγουν απο την φωλια, αφου θα τα χωρισεις πρεπει αναγκαστικα εσυ ο ιδιος να τα βγαλεις απο την αναπαραγωγικη διαδικασια!Βαλ τα σε ενα σκοτεινο μερος για μερικες μερες για να μην εξαντληθουν και σου πεθανουν απο τις τοσες γεννες! 🙂
 
παιδια... Οπως σας ειχα πει οι κοκτιλ μου ξαναγεννησαν! ακολουθησα ολες τις συμβουλες σας και ειχα αποτελεσμα! Εχω 5 καινουργιες φατσες! 😀..:Ρ
εχω ξετρελαθει... Μαλιστα σημερα ο μεγαλυτερος βγηκε απο την φωλια..
σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας...
να σας ρωτισω! Πως ξεχωριζουμε το φυλλο;
 
παιδια... Οπως σας ειχα πει οι κοκτιλ μου ξαναγεννησαν! ακολουθησα ολες τις συμβουλες σας και ειχα αποτελεσμα! Εχω 5 καινουργιες φατσες! 😀..:Ρ
εχω ξετρελαθει... Μαλιστα σημερα ο μεγαλυτερος βγηκε απο την φωλια..
σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας...
να σας ρωτισω! Πως ξεχωριζουμε το φυλλο;


Εφοσον βοηθηκες απο το φορουμ κανε κι εσυ ενα δωρο.Βαλε μας φωτογραφιες:Big Grin:

Το φυλο ειναι πολυ νωρις να το ξεχωρισεις. Για σιγουρα μετα τους 6 μηνες που θα περασουν πτερορροια.

Στους 2 μηνες βεβαια τα αρσενικα αρχιζουν τα κελαιδισματα-σφυριγματα οποτε ισως αυτο να 'ναι ενα γνωρισμα.
 
Back
Top