Αναπαραγωγή Θάνατος νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geodim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geodim

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας από Κρήτη. Το όνομά μου είναι Γιώργος και εκτρέφω κάναρίνια χρώματος.Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Κάππιοι από τους νεοσσούς που γενιούνται είτε κατά τη 3-4η μέρα ή μετά από 8-10 μέρες πεθαίνουν. Άλλους τους βρίσκω ζεστούς και άλλους παγωμένους. Η θερμοκρασία στο χώρο είναι μεταξύ16-20 κελσίου, η υγρασία 35-45% και ο φωτισμός προέρχεται από λάμπες φθορίου και κρατάει 14-15 ώρες ημερησίως. Υπάρχει περίπτωση επειδή δεν βρίσκω ντίμερ και το φώς σβήνει απότομα, οι κανάρες να μην μπορούν να κάτσουν στη φωλιά με αποτέλεσμα να παγώνουν οι νεοσσοί και σε κάποιους από αυτούς να πηγαίνουν το πρωί να κάτσουν στη φωλια; Φιλικά Γιώργος
 
Πράγματι
αν το φως σβήνει απότομα είναι σοβαρότατος λόγος να χάνεις μικρά. Φυσικό είναι να μην προλαβαίνουν κάποιες μάνες να καθήσουν στη φωλιά το βράδι.
Επίσης δεν ξέρω σε ποιά φάση της αναπαραγωγής σου είσαι αλλά 14-15 ώρες πιστεύω πρέπει να είναι ο φωτισμός λίγο πρίν τελειώσουμε τις γέννες.
 
... Υπάρχει περίπτωση επειδή δεν βρίσκω ντίμερ και το φώς σβήνει απότομα... Φιλικά Γιώργος

Μπορείς να πάρεις έναν χρονοδιακόπτη (είναι πάμφθηνοι)
και να τον ρυθμίσεις να ανοίγει 10 λεπτά πριν σβήσουν τα φώτα
και να σβήνει 15 λεπτά μετά το σβήσημο. Mε μια λάμπα 15 ή 25 watt
ανάλογα τον χώρο σου, θα δήνεις τον χρόνο τουλάχιστον
στις κανάρες να μπαίνουν στην φωλιά.
 
Σκεψου οτι απο την απολυτη μερα,ξαφνικά ολα μαυριζουν. Καμια καναρα που θα εχει βγει εκτος φωλιας(για να φαει, να ξεπιαστει)δεν θα προλαβει να γυρισει στην φωλια. Πιστευω οτι τα πουλια το μεγαλυτερο προβλημα το εχουν στο σβησιμο των φωτων, μιας και δεν ξερουν τι ωρα θα κανουν τι(ταισμα μικρων, επιστροφη στην φωλια).
Συμφωνω με τον Κο Μακη, αλλα αν δεν μπορεις να το φτιαξεις ετσι, τουλαχιστον φροντισε να σβηνουν τα φωτα με τον τροπο του Κου Μακη.
 
εγω γιαυτο το προβλημα λεω να βαλεις ενα φωτακι νυκτος με λαμπα κοντα στα 10 βατ και μπορεις να το εχεις ολο το βραδυ.λαμπα θα μπορουσες να εχεις πρασινη μπλε η κοκκινη ωστε να μην εχει μεγαλη φωτηνοτιτα και να μπορουν να κοιμηθουν αλλα και καποιο ξεχασμενο να επιστρεφη στη φωλια χωρις προβλημα.
 
το πιο πιθανό είναι αυτό, αλλά 10 ημερών και χωρίς να το ζεσταίνει, για ένα βράδυ με 20 βαθμούς, μου φαίνεται πολύ περίεργο να ψοφίσει. Για όταν είναι όμως 2-3 ημερών, ουδενί λόγος.
 
μια καλη λυση ειναι να παρεις ενα φωτακι παιδικου δωματιου με φωτοκυτταρο. Μολις σβηνει το φως του χωρου αναβει αυτο
 
παιδια εγω εχω ενα λαμπακι νυχτος που αναβει 15 λεπτα πριν σβησουν τα φωτα και σβηνει 15 λεπτα μετα με χρονοδιακοπτη απο παρακολουθηση :cool14: που εκανα απο το παραθυρακι που εχω τα πουλια μου ετοιμαζονται για να κουρνιασουν μολις δουν οτι αναβη το φωτακι νομιζω οτι καταλαβενουν
 
Ευχαριστώ πολύ Σάκη.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις χρήσιμες συμβουλές
 
Ξανά τα ίδια

Εβαλα λαμπάκι με φωτοκύταρο αλλά πάλι τα ίδια. Μια κανάρα την 4η μέρα άφησε δύο νεοσσούς. Τον ένα από τους δύο τον πρόλαβα ζωντανό αλλά πολύ παγωμένο. Προσπάθησα να τον ζεστάνω για αρκετή ώρα, αλλά ήταν πολύ αργά. Καμμιά συμβουλή;
 
μηπως τελικα δεν ειναι ο μονος λογος το φως; Μηπως ειναι κρυο το δωματιο, μηπως η τοφη δεν ειναι καλη; Μηπως υπαρχουν παρασιτα στη φωλια; Μηπως οι γονεις ειναι αδερφια;
 
μηπως τελικα δεν ειναι ο μονος λογος το φως; Μηπως ειναι κρυο το δωματιο, μηπως η τοφη δεν ειναι καλη; Μηπως υπαρχουν παρασιτα στη φωλια; Μηπως οι γονεις ειναι αδερφια;

Τίποτα απ' όλα αυτά δεν είναι απίθανο, αλλά πρίν απ' όλα
δεν πρέπει να αποκλειστεί το γεγονός οτι η κανάρα
δεν προλαβαίνει να μπεί στην φωλιά της;
 
Βαλε ενα λαμπακι νυκτος και αστο ολο το 24ωρο. Δεν καιει πολυ (εως 15watt) και δες τι γινεται μολις σβησουν τα υπολοιπα φωτα. Παρατηρησε την συμπεριφορα των πουλιων. Δες οι καναρες που ειναι εξω, μπαινουν στην φωλια; Μενουν εκει που ειναι; Και μετα κρινεις και κανεις.Αν δεν ειναι αρκετο το φως ή βαλε πιο μεγαλη λαμπα ή βαλε 2 λαμπακια.
 
Γειά σου Νικόλα. Έχω κοιτάξει τις φωλιές για παράσιτα και δεν βλέπω τίποτα. Εξάλου πρίν φτιάξει η κανάρα την φωλιά βάζω σκόνη για παράσιτα. Δινω αυγοτροφή την οποία την φτιάχνω μόνος μου κάθε δύο με τρείς ημέρες. Τα συστατικά και τις αναλογίες τις προμηθεύτικα από το petbirds και δεν την αφήνω πάνω από 24 ώρες και είναι τα εξής:Συμιγδάλι ψιλό, φουντούκια, καρύδια, αμύγδαλα, σπιρουλίνα, μπισκότα πτι μπέρ, μέλι,ριζάλευρο, καρότο. Μηπως όμως για τα μικρά παραείναι πλούσια και τα σκοτώνει;Κάποιες κανάρες όμως μεγαλώνουν κανονικά τα μικρά τους. Όσο για τη θερμοκρασία είναι από 16-20 και η υγρασία από 30-45%. Στούς επόμενους νεοσσούς θα δώσω έτοιμη αυγοτροφή εμπορίου να δω πως θα πάει.Άντε να ιδούμε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top