Αναπαραγωγή Θάνατος σε νεοσσούς καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bobsgu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Babi kita na dis, malon ftes esei, pou perdepses ligo ta pragmata. Ton 13.04.2008 egrapses afto to minima edo sto forum
bobsgu είπε:
Παιδιά εδώ και 4 μέρες για πρώτη φορα εδώ και 5 χρονια από τα
4 αυγά βγήκε ένα καρδερινακι αλλα η μανα του
το πέταξε έξω από τη φωλια.
Δεν το ρισκάρω να το ξαναβάλω μεσα, φοβάμαι μήπως το χάσω.
Από σήμερα το πρωί εχω αναλάβει εγώ να το ταΐζω.
Στους γονείς του δεν έχω δόση ποτε σκουλήκια η αυγά μυρμηγκιών
δεν τους έχω συνηθίσει σε ζωικές πρωτεΐνες μονο αυγό,
Το πρόβλημα είναι ότι τα μαγαζιά αύριο είναι κλειστά
και δεν μπορώ να βρω κρέμα για νεοσσούς-αυγά μυρμηγκιών κτλ. Π
πιστεύετε πως θα τα καταφέρει το μικρό χωρίς ζωικές πρωτεΐνες;
Στο μίγμα αυγοτροφής που τα ταΐζω
βάζω αυγό-σπιρουλινα-μουρουνέλαιο-τριμμένο φιστίκι-σουσάμι-λίγο μήλο-
και 1 κουταλάκι του γλυκού "μπισκοτοκρεμα" με προβιοτικά για μικρά παιδιά της Νουνου.
Πιστεύετε ότι θα το κάλυψη διατροφικά;
Αν όχι προτείνεται μου κάποιο μίγμα που να μπορώ να φτιάξω με υλικά που να βρίσκονται
γιατί PetShop δεν υπάρχει ανοιχτό το Σ. Κ
Η κάτι να συμπληρώσω κάτι να αφαιρέσω.
Σας παρακαλώ την βοήθεια σας,
δεν θέλω να το χάσω με τίποτα, καταλαβαίνετε άλλωστε την αγωνία μου.
Σας ευχάριστω.
ΜΠΑΜΠΗΣ.
analoga me afto to minima genise o mikros to 09.04.2008 kai egrapses o protos sou meta 5 xronia.

Ton 18.04.2008 xsafnika exoune gini 4 mikra kai einai idi 15 meron... Malon kati pige stravo edo ala oso skeftoume den boro na katalabeno pos tha gini afto. Afto mono esei boris na mas eksigis.

Kai akoma den katalabeno pos kapios pou onirebei 4 xronia na ektrefei karderines, den kserei afta PREPEI forane daxtilidia.

Kai oles tis erotisis gia tous gonis...TIPOTA. Oute mia apantisi.

Alexandros
 
Επικρατεί ενα αρνητικό κλίμα βλέπω!
1. Δεν είμαι επαγγελματίας εκτροφέας, οποτε δεν δαχτιλιδονο, ούτε εμπορεύομαι καναρίνια η καρδερίνες.
2. Δεν καταλαβαίνω που κολλάει το καρδερινακι που αναφερα σε παλεοτερο ποστ με τα 4 του παρόντος.
3. Για πιο λόγο με αμφισβητείται;
4. Πιστεύετε ότι έχετε κάποια ζημια με τα post τα δικά μου;
5. Έχετε την εντύπωση πως προσπαθώ να σας μπω στο μάτι;
6. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!
7. Κύριε Admin μήπως και εσείς έχετε κάτι μαζί μου;
Ρωτάω έτσι για να ξεκαθαρίσουμε της θέσεις μας.
4. Πιστεύετε ότι έχετε κάποια ζημια με τα post τα δικά μου;
5. Έχετε την εντύπωση πως προσπαθώ να σας μπω στο μάτι;
6. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!
7. Τους χρηστες τους αξιολογείται με τα upload που κάνουν;
8. Με ποσα youtube,photo θα ήσασταν ευχαριστημένοι;
9.andreasrodos σε πια γλώσσα αναφέρεσαι στην προσβλητική σαν την δικη σου;
10. Κύριε Admin μήπως και εσείς έχετε κάτι μαζί μου και δεν παίρνετε θέση;
Ρωτάω έτσι για να ξεκαθαρίσουμε της θέσεις μας.
 
Πως την είδες Ανδρέα;
να γίνω κινηματογραφιστής ντοκιμαντέρ αναπαραγωγής καρδερίνας;
Και για να τα λέμε χύμα εσύ τη είσαι ο μπροστάρης του forum και μιλάς για όλους;
Έχω μάθει να μιλάω ξεκάθαρα και για όσους μου τα μασάνε και υπονοούν ότι έχω μικρά από φωλια της φύσης
λυπάμαι πολύ.
Εγώ είχα όλη την καλή διάθεση να μοιραστώ μαζί σας 1 2 πράγματα και μερικοί από σας πεσατε άμεσος για μανούρα.
Τι να πω...
1ον: Κινηματογραφιστής έγινες και με το τάϊσμα των νεοσσών δεν είδα να σε πειράζει. Για τα ζευγάρια σου γιατί σε πειράζει
2ον: Αφού έχεις μάθει να μιλάς ξεκάθαρα που το πρόβλημα να δώσεις μια εικόνα της αναπαραγωγής σου; Ξεκάθαρη γιατί από ότι κατάλαβα μέχρι τώρα υπάρχει μια ομίχλη.
3ον: Δεν νομίζω ότι έχει κανείς διάθεση για "μανούρα" αλλά... Πολλά συμβαίνουν με διάφορους που πιάνουν φωλιές. Είναι φυσιολογικό να υπάρχει μια δυσπιστία κυρίως όταν δεν βλέπεις τον άλλο, δεν τον γνωρίζεις και δεν ξέρεις την εκτροφή του.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πω ότι εσύ έπιασες τα μικρά που είδαμε. Θα ήταν καλό να ξεκαθαρίσεις όμως το τοπίο με φωτογραφίες και λεπτομέρειες της αναπαραγωγής για να ξέρουμε κι εμείς με ποιόν μιλάμε. Μην ξεχνάς ότι είμαστε σε ένα περίεργο χώρο (internet) όπου ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να δηλώσει οτιδήποτε.

Τέλος κανείς μας δεν είναι επαγγελματίας εκτροφέας (από όσο γνωρίζω) αλλά τα ιθαγενή πουλιά της Ελλάδος είναι προστατευόμενα από τη συνθήκη CITES και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να είναι δαχτυλιδωμένα. Και από το νόμο αλλά και από τη συνείδησή μας.
 
Επικρατεί ενα αρνητικό κλίμα βλέπω!
2. Δεν καταλαβαίνω που κολλάει το καρδερινακι που αναφερα σε παλεοτερο ποστ με τα 4 του παρόντος.

Μα πώς ήταν το πρώτο καρδερινάκι αφού είχες άλλα 4 μεγαλύτερα; 😕
Άρα θα έπρεπε να είναι η δεύτερη γέννα. Και το μικρό θα μπορούσες να το βάλεις με τα άλλα 4 που ακόμη τα τάϊζε η μάνα τους (ο ίδιος είπες ότι για 5 μέρες τα τάϊζαν και μετά τα παράτησαν. Όπως καταλαβαίνεις μας έχεις μπερδέψει πάρα πολύ. Ίσως εκεί να οφείλεται και το αρνητικό κλίμα που λες και η γενική δυσπιστία.
 
Φίλε bobsgu νομίζω ότι κάτι δεν μας λες καλά.Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έβγαινε και μας έλεγε για 4 μικρά πουλάκια που τα παράτησαν οι γονείς τους (πράγμα δύσκολο)που μας έχει μπερδέψει λίγο με τις ημερομηνίες (άνθρωποι είμαστε και ξεχνάμε)που δεν μας δείχνει φωτογραφίες από τους γονείς(δεν είμαστε όλοι κινηματογραφιστές)μας δείχνει όμως φωτογραφίες από τα μικρά, μας λέει ότι δίαβασε στο φόρουμ ότι οι καρδερίνες παθαίνουν εντερικά αλλά δεν μας λέει από τί έχασε τα πουλάκια. Σε ρωτώ λοιπόν φίλε μου εσύ τί θα σκεφτόσουν;
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ανδρέα από την ρόδο. Στο θέμα της καρδερίνας όλοι είμαστε καχύποπτοι. Εμένα πρωσοπικά με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο να δω σε φωτογραφίες τους γονείς και τον τρόπο που έφτιαξαν την φωλιά και που παρά να δω τα μικρά. Και κάτι ακόμα. Επειδή κάποιοι άνθρωποι πραγματικά ενδιαφέρονται για τα πουλιά που λέγονται καρδερίνες πάντα είναι προσεχτικοί.
 
Agapite Ke bobsgu
Anti na ise epithetikos ke na xrisimopiis xaraktirismous gia anthropous pou den gnorizis tha prepi na balis se mia taksi ta pragmata sou , ke ta grafomena sou.
O tropos ke o xronos pou egrapses ta post sou dixnoun oti kati ine strabo , to ti esi to gnorizis , emis san anagnostes aftou tou foroum ta grafomena sou mas dixnoun oti DEN ITAN I PROTI SOU GENA ME KARDERINAKIA ( i xrisi enos imerologiou tha se boithisi) ke oti eleges psemata , to giati esi to gnorizis.
Apo ti stigmi pou ta grafomena sou den tekmiriounoun afta pou les mas dinis to dikeoma na skeftoume oti theloume , ke den mporis na mas to arnithis GIATI ISE EKTEHIMENOS.
An den telis na ise ektehimenos APLA bale ta pragmata stin tesi tou (to pos ine poli efkolo)
Ta prepi na ise sigouros se afto to foroum den iparxoun antipathies me tin enia pou tin enois-kanis den exi tipota mazi sou-alla otan ta grafomena sou ipotimoun tin kini noimosini ta prepi na paris mia apantisi etsi den ine?
Oso gia ta sxolia sou apenanti ston Andrea den se timoun , den ton gnorizis (prosopika oute ego , omos exoume mia diktiaki gnorimia 3-4 eton ) o andreas sta xronia pou ton " gnorizo ilektronika" exi APODIKSI se arketa foroum OTI DEN FOBATE NA PI AFTA POU SKEFTETE KE PISTEVI
Distixos gia sea n Ke bobsgu ta grafomena menoun ke exoun imerominies ke ego prosopika mexri na mas apodiksis to antitheto PISTEVO OTI MAS KOROIDEVES -ELEGES PSEMATA.
Episis sto minima sou simera stis 02:55 ta bazis me ton admin ke me olous tous xristes legontas oti oli afti EXOUN KATI ME SENA , oxi kirie bobsgu den nomizo na exoume kati idietero mazi sou-trela me ta poulia KE TIN ANAPARAGOGI EXOUME, alla apla den mas aresi na sas pernan gia ANOITOUS.
I epithetikotita Ke bobsgu den ferni dikeosi I APODIKSIS ine aftes pou dikeonoun , an tis exis fetes an oxi zitata signomi (opos ego tha kano an mas feris tis apodiksis).
Eos ekini tin stigma ise ektethimenos
 
Πρώτα πρώτα μου έρχεται να ρωτήσω για ποιο λόγο κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις δύο φορές; 😕 Τέλος πάντων, για να δούμε μια μια
bobsgu είπε:
3. Για πιο λόγο με αμφισβητείται;
Επειδή έχουμε να κάνουμε με ένα ευαίσθητο θέμα και επειδή δεν έχεις δώσει μέχρι τώρα καμία απάντηση επί της ουσίας σε αυτή την ερώτηση ποστ #10, παρά μόνο έρχεσαι σήμερα και προσπαθείς με διπλές ερωτήσεις να επιβάλεις το δίκιο σου.

Σαφώς και δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις αλλά είναι αναμενόμενο όταν αγνοείς την προτροπή για παρουσίαση των γονιών, να προκαλείς αντιδράσεις. Αν υποθέσουμε ότι τα μικρά είναι δικής σου αναπαραγωγής τότε αδικείς χωρίς λόγο τον εαυτό σου. Αν πάλι δεν είναι, τότε κακώς σου δόθηκαν οι όποιες συμβουλές εδώ μέσα και αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, κακώς δόθηκαν και οι ευχές. Μην πετάς το μπαλάκι στους υπόλοιπους, εσύ έχεις να αποδείξεις πράγματα όχι οι υπόλοιποι.
4. Πιστεύετε ότι έχετε κάποια ζημια με τα post τα δικά μου;
5. Έχετε την εντύπωση πως προσπαθώ να σας μπω στο μάτι;
Αυτό ήταν το δεύτερο καλύτερο από αυτά που είπες. Το πρώτο καλύτερο είναι το επόμενο :D

Καταρχήν ποιος σοβαρός άνθρωπος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι κάνει κακό σε ένα φόρουμ η παρουσίαση νεοσσών καρδερίνας στο πλήρες πακέτο της. Νομίζεις ότι θα έκανε κακό ένα θέμα που θα έδειχνε ζευγωρωστρα με τους γονείς και τα μικρά; Μόνο καλό θα έκανε κάτι τέτοιο δεδομένου ότι θα τσιγκλούσε και μερικά άτομα ακόμη για να το πετύχουν και ίσως τους απομάκρυνε σιγά σιγά από τις καπάντζες.

Νομίζω όμως ότι το υπονοούμενο σου είναι σαφές, άσχετα αν είναι απολύτως ατυχές. Δεν μπορείς να κάνεις κακό φίλε μου σε ένα φόρουμ το οποίο όχι μόνο δεν πουλάει πουλιά, αλλά απαγορεύει και τις πωλήσεις γενικώς. Το μόνο κακό που μπορεί να κάνει κανείς είναι να του κολλάει ρετσινιές αφήνοντας αιωρούμενα υπονοούμενα σε ένα ευαίσθητο θέμα, είτε εσκεμμένα είτε λόγω αδυναμίας να αποδείξει το αντίθετο.
7. Κύριε Admin μήπως και εσείς έχετε κάτι μαζί μου;
Αυτό ήταν το καλύτερο :D

Σταύρο με λένε βρε Μπάμπη. Άντε το κύριος, αλλά και Admin μαζί; Που τα μαθενετε αυτά; (Μην παρεξηγείτε το χιούμορ, ας ελαφρύνουμε λιγάκι το κλίμα)
10. Κύριε Admin μήπως και εσείς έχετε κάτι μαζί μου και δεν παίρνετε θέση;
Προσπαθώ να πάρω θέση περιμένοντας από τις 18/4 μια απάντηση στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Καρδερινάκια-15-ημερών.3583/ Μακάρι να γνώριζα τι πραγματικά συμβαίνει ή να μπορούσα να αποδείξω τις υποψίες μου και τότε θα έπαιρνα από την πρώτη στιγμή, αστραπιαία μια σαφή, ξεκάθαρη και οριστική θέση
6. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!
Από τη στιγμή που δεν φροντίζεις να βγάλεις τον εαυτό σου από αυτή τη θέση στην οποία βρίσκεσαι, ίσως και άδικα, τότε θα πρέπει να καταλάβεις πώς θα δέχεσαι δικαίως υπονοούμενα και ίσως κατηγορίες για την προέλευση των μικρών.
 
Στην συγκεκριμενη περιπτωση ταιριαζει η λαικη ρηση
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: bobsgu
Μπράβο ωραίος ο lee!
Σα δεν ντρέπεστε λέω εγώ...
Πέσατε πάνω μου σα τα κοράκια να με φάτε...
Είχα σκοπό να δώσω παρα πολλά...
Και για να κλίση το θέμα με τα καρδερινακια,
Σας το ξεκαθαρίζω ότι γεννήθηκαν από ζευγαρια που έχω αγοράσει από PetShop.
Όταν λες κάποιον που δεν γνωρίζεις ψεύτη, πουλοπιάστη αυτό για μένα σηκώνει τσαμπουκά το καταλάβατε;
Εγώ δεν πρόσβαλα κανέναν από εσάς εσείς με προσβάλατε.
Πίσω από την ανωνυμία κρίβεστε και γιαυτο λέτε ότι θέλετε.
Στην τελική ανάλυση δεν θα με κρίνουν 5 μέλοι του forum.
Ματια έχει βλέπει Και κρίνει ο καθένας.

Ρίξτε μου τώρα και ένα διώξιμο γιατί έτσι κι αλλιώς το συνηθίζεται.
 
Ματια έχει βλέπει Και κρίνει ο καθένας.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο μπαίνω στο κόπο να σου απαντήσω

Πίσω από την ανωνυμία κρίβεστε και γιαυτο λέτε ότι θέλετε.
΄Στήν ίδια ακριβώς ανωνυμία κρίβεσε και εσύ.

Όταν λες κάποιον που δεν γνωρίζεις ψεύτη, πουλοπιάστη αυτό για μένα σηκώνει τσαμπουκά το καταλάβατε;

Εγω δέν καταλαβαίνω, αλλά υποθέτω ότι ήταν απο τον εκνευρισμό σου, αλλά σαν έκφραση μου θυμίζει ανθρωπο άνανδρο.

Σας το ξεκαθαρίζω ότι γεννήθηκαν από ζευγαρια που έχω αγοράσει από PetShop

Γιατί δεν βάζεις έστω μία φωτογραφία έτσι για να βγείς απο πάνω και να τους βγάλεις όλους ψεύτες, να τους αναγκάσεις να σου ζητήσουν συγνώμη. Δώσμας τουλάχιστον τον αριθμό απο τα δαχτυλίδια.
Να σου πώ εγώ γατί,το παρακάτω το έγραψες στο πόστ Καρδερινάκια 15 ημερών
Κοίτα ( Όσο για τα ζευγάρια μου δεν χρειάζεται να σου απαντήσω πιστεύω να κατάλαβες ότι δεν είναι εκτροφής.)

Εγώ δεν πρόσβαλα κανέναν από εσάς εσείς με προσβάλατε

Κανένας δεν σε πρόσβαλε, εσύ μας προσβάλεις, όταν λές σε ενα φόρουμ τα μέλη κοράκια,όταν μας λές οτι πρέπει να ντρεπόμαστε επειδή αγωνιζόμαστε για να ζήσουν οι καρδερίνες ελεύθερες στη φύση για να μπωρούν αργότερα τα παιδιά μας να τις απολαμβάνουν.
Επίσης πιστεύω ότι τα μικρά τα πήρες απο φωλιά γιατι,1το ότι πέθανα τα μικρά την 16 μέρα,2 δεν υπάρχουν πουθενά οι γονείς.

Δεν συνηθίζουμε να διώχνουμε αλλά να συνετίζουμε, μήπως θές να φύγεις απο μόνο σου αλλά δεν ξέρεις το τρόπο;
Επίσης σε παρακαλώ πολύ να σέβεσαι τους συνομιλιτές σου όπως σε σέβοντε και αυτοίκαι να ξέρεις οι τραμπουκισμοί δεν χωράνε παντού
 
Ποιον είπες άνανδρο;
Ποιος είσαι;
Που είσαι;
Να σου πω εγώ ποιος είναι άνανδρος!
 
Όχι μόνο άνανδρος αλλά και μεγάλος ψεύτης αφού ακόμη δεν ξεκαθάρισες τη θέση σου. Ντροπή σου να κατεβάζεις φωλιές.

Μονέδας Βασίλης Θεσσαλονίκη
Όποτε θες εδώ είμαι
 
Συγνώμη φίλε αλλά νιώθω την αναγκη να σε χαιρετίσω.
Σταύρο...
Καλά απο όλα αυτά που είπα μόνο αυτό σε πείραξε.
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, μόνο αυτό σου λέω
 
Ποιον είπες άνανδρο;
Ποιος είσαι;
Που είσαι;
Να σου πω εγώ ποιος είναι άνανδρος!


Επειδή εγώ δεν κρύβομαι πίσω απο υπογραφές και λόγια μήπως θέλεις να μου πείς εμένα; Μπαίνεις σε ένα φόρουμ για ποιό λόγο να μας ανεβάσεις την πίεση; Το φορουμ αποτελείτε απο το 90% του απο συσπειρωμένα άτομα και αγάπη προς τα πτηνά. Άντε έρχεται και Πάσχα
 
Με πείραξε που έχω να κάνω με γυναίκες,
αλλα που να το καταλάβεις εσύ κορίτσι μου...
 
Τι μας λες ρε φιλε; μια κλίκα 5 - 7 ατόμων είστε, τη μας πέρασες για τίποτα χαϊβάνια.
Τους ξέρουμε τους φιλούς σας.
 
Μητρογεώργος Χαράλαμπος
Οικοδόμος. Μένω Αθήνα.
Είσαι εντελώς αμόρφωτος και ακοινώνητος.
 
Τι μας λες ρε φιλε; μια κλίκα 5 - 7 ατόμων είστε, τη μας πέρασες για τίποτα χαϊβάνια.
Τους ξέρουμε τους φιλούς σας.

Ναι κλίκα όπως το λές! Κλίκα με κοινά ενδιαφέροντα και αγάπη προς τα πτηνά. Αλλά θα ήθελες πολύ να μπείς και εσύ σε αυτήν την κλίκα. Είσαι για γέλια τελικά! Κρίμα που ασχολούμαστε και μειώνουμε και το φόρουμ και τον ιδιοκτήτη του.
 
Το παρακάτω μαιλ μου το έστειλε ο φίλος μας.

Είσαι πολύ παιδάκι για να μου τη η πεις.
Είσαι πολύ παιδάκι για να μου τη η πεις.
Και τα α****** σου είναι πολύ μικρά, ότι θέλεις γράψε.
ένα να ξέρεις ότι μπροστά μου θα το βούλωνες το κατάλαβες;
Μου****ο.

Στάυρο ΑΠΑΙΤΩ τα στοιχεία του κυρίου για να προβω στις νόμιμες διαδικασίες
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top