Αναπαραγωγή Θέλει να ζευγαρώσει το αρσενικό parrotlet αλλά το θηλυκό όχι

piranhas2

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2011
Μηνύματα
21
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά, έχω 2 parrotlet ταισμενα στο χέρι, περίπου 1,5 χρόνων το θυληκο και 1,8 χρόνων το αρσενικό, το αρσενικό θέλει να ζευγαρωσει κάνει το χώρο του παπαγάλου, πάει να την ταισει αλλά το θυληκο τον διώχνει με αποτέλεσμα να μαλώνουν και να φωνάζουν, πως το διαχειριζομαι? Γενικά μέσα στην μέρα κάθονται μαζί ήρεμα αλλά από το πουθενά χαλάνε τον κόσμο
 
@piranhas2
Η αναπαραγωγή των parrotlet δεν είναι εύκολη, ένας λόγος παραπάνω που είναι ταϊσμένα στο χέρι.
Χρειάζονται ησυχία και απομόνωση για την αναπαραγωγή τους.
Δες και μία σχετική συζήτηση.
 
Δεν με πειράζει να μην ζευγαρώσουν, το θέμα μου είναι αν θα ηρεμήσει ο αρσενικός και να είναι ευτυχισμενα μαζί
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@piranhas2
το θέμα μου είναι αν θα ηρεμήσει ο αρσενικός και να είναι ευτυχισμενα μαζί
Από την στιγμή που βρίσκονται μαζί στο ίδιο κλουβί λίγο δύσκολο το βλέπω, κατά περιόδους θα υπάρχουν τέτοια θέματα.
Μπορείς να αυξήσεις τις ώρες του ύπνου μήπως και τον ηρεμήσεις.
 
καλημερα και χρονια πολλα , μετα απο συμβουλες απο εκτροφεα ,αύξησα τον φωτισμος ειναι 10 ωρες εβγαλα τα παιχνιδια , τελικα εφτιαξα σπιτικη αυγοτροφη με βιταμινες μαγια μπυρας , πρωτεινη σογιας , ασβεστιο λαχανικα σποροι υγείας και εχω 5 αυγα , εχω μονιμα μεσα σουπιοκοκκαλο και mineral μαζι με βοτανα και λιγο καρβουνο (τα ειχα παντα μεσα) το κλουβι ειναι σκεπαμενο με ενα υφασμα που που πηρα στις διαστασεις του κλουβιου και το θηλυκο κλωσάει βγαινει για λιγο απο την φωλια , αλλα βλεπω οτι συνεχιζουν να ζευγαρωνουν υπαρχή προβλημα με αυτο? το αρσενικο εχει ηρεμήσει αλλα συνεχίζει να φωνάζει
 
εχει κανει 7 αυγα μεχρι σημερα , οπως τα ειδα ειναι ασπορα , 2/1 εως και σημερα 14/1 πως συνεχίζω ? βγαζω τα ασπορα περιμενω ??
 
Περιμένεις 22 ημέρες από την ημερομηνία γέννησης του τελευταίου αυγού και μετά τα πετάς. Για τα τελευταία 2 αυγά, ίσως και για το τρίτο, είναι νωρίς ακόμα για να διαπιστώσεις αν είναι ένσπορα.
 
Back
Top