Αναπαραγωγή Θέλω να ζευγαρώσουν τα παπαγαλάκια μου αλλά ο αρσενικός δεν...

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni Nt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τέλεια λοιπον για το καλό για τα δυο αγαπημένα μου φιλαράκια θα κάνω οτι καλυτερο μπορω θα τα χωρισω να ηρεμήσει ο γλυκουλις μου και να γίνω φιλη μαζί του για να με εμπιστευτεί !
Να την έχω μακρυά απο το κλουβί του; να είναι σε απόσταση δηλαδή αλλά να βλεπονται κιόλας;
Με τον καιρό αφου δεν θα με φοβάται να του ανοιξω το κλουβί και να τ βάλω ενα στήριγμα εξω απο την πόρτα για να μπορεσει να βγει... Θα τον αφήνω μισή ωρα έξω και μετά θα τον πιάσω να τον βάλω μέσα... Να προσέχω τα αντικημενα και τα παραθυρα να έχω κλείσει τις κουρτίνες να μην κουτουλησει πανω στο τζαμί...όσο για την θηλυκιά θα της έχω όρι χρειαζεται στο κλουβί της γιατί είναι και παιχνίδιαρα...
 
Τέλεια λοιπον για το καλό για τα δυο αγαπημένα μου φιλαράκια θα κάνω οτι καλυτερο μπορω θα τα χωρισω να ηρεμήσει ο γλυκουλις μου και να γίνω φιλη μαζί του για να με εμπιστευτεί !
Να την έχω μακρυά απο το κλουβί του; να είναι σε απόσταση δηλαδή αλλά να βλεπονται κιόλας;
Με τον καιρό αφου δεν θα με φοβάται να του ανοιξω το κλουβί και να τ βάλω ενα στήριγμα εξω απο την πόρτα για να μπορεσει να βγει... Θα τον αφήνω μισή ωρα έξω και μετά θα τον πιάσω να τον βάλω μέσα... Να προσέχω τα αντικημενα και τα παραθυρα να έχω κλείσει τις κουρτίνες να μην κουτουλησει πανω στο τζαμί...όσο για την θηλυκιά θα της έχω όρι χρειαζεται στο κλουβί της γιατί είναι και παιχνίδιαρα...
Εμενα δεν βλέπονταν καν.. Ισως άκουγε ο ένας τον άλλο αλλά ως εκει...όταν θα τον πιάνεις δοκίμασε να εχεις κεχρι στο χέρι σου...όλα περνάνε από το στομάχι...η εμπιστοσύνη σίγουρα.. Να μάθει ότι το Χέρι σου δεν θ τον βουτάει.. Αν πάλι βλέπεις πως φοβάται ότι και αν κανεις, να μην τον βουτας με τη παλάμη ανοιχτή απο πάνω γιατί δίνεις την εικόνα αρπακτικού που τον πιάνει να τον φάει.. Προσπάθησε να απλώνεις τη παλάμη σου στο ύψος που είναι τα πόδια του.. Και εχε μέσα φαι.. Περίμενε δέκα λεπτά.. Αν δε φάει.. Αποτραβηξου και προσπάθησε πιο μετά πάλι.. Αρχικα να είναι στην άκρη του χεριού και σταδιακά προς το κέντρο μέχρι να μάθει να ανεβαίνει σε όλη τη παλάμη για να φάει.. Περνωντασ Οι μέρες η και μήνες μπορείς να κανεις ασκήσεις με τη προσοχή του.. Να τρωει χωρίς να φοβάται παράλληλες κινήσεις από το άλλο σου χέρι.. Μπορεί να πάρει μέρες η και μηνες. Η εμπιστοσύνη χτίζεται αργά και γκρεμίζεται σε ένα λεπτό.. Θα μάθει πως ανοίγεις το χέρι σου και θα περιμένει κάτι καλό...η θηλυκιά δεν έχει θέμα. Πιθανολογω ότι είναι αρκετά δραστήριο μπατζι μιας και σε λίγα αρέσει το μπάνιο. Επισης μην τον πιέσεις να παίξει με το νερο.. Ειναι παρά πολύ νωρίς και μόνο φόβο θα του προκαλέσεις.

Σε πρώτη φάση βασικά άφησε τον τρεις μέρες ήσυχο... Μόνο να σε βλέπει κ να σε ακουει.. Μετά μπορείς να πας πιο κοντά να ακουμπάς το κλουβί.. Αν δεις ότι πεταριζει μην τον ζορίζεις... Μη βάζεις χέρια μέσα.. Μόνο όταν σε κάθε στάδιο παύει να του προκαλείται πανικός.. Ένα βήμα τη φορά.. Μέχρι να φτάσει η ώρα να βγει εκτός κλουβιού με ασφάλεια. Οταν θα θες να δουλέψεις την επαφή μαζί του αργές κινήσεις και όχι δάχτυλα ανοιχτα.. Μόνο ο δείκτης αρκει.. Αν δεις ότι ανέχεται χαδια πας καλα. Να εχεις παντα κατά νου πως μπορεί να σε λατρέψει αλλά να μην είναι στον χαρακτήρα του τα χαδια.συμβαινει και δε φταις εσυ σε αυτό. Εν πασει περιπτώσει...χρόνος... Και κεχρι είναι τα μυστικά για ένα ευτυχισμένο μπατζι!
 
Ναι εννοείται πως δεν θα το πίεσω φυσικά...
Θα προσπαθώ κάθε φορά να το μάθω με τοους τρόπους που μου ριπές! Θα έχω την απόλυτη υπομονή μαζί τ γιατί θα θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη του.. Μου μαθατε πως αυτό είναι το πιο σημαντικό σε αυτή την περιπτωση μ... Πιστεύω ηταν το καλυτερο που μπορουσα να κάνω για να σας συμβουλευτω!
Οδό για την λιχουδια να σας πω οτι το κεχρί τους τ είχα μέσα στο κλουβί για πολλές μέρες και ουτε που το αγγιζανε αυτά που τ αρέσουν πολύ απο τρόφι είναι μόνο η παπαγαλινη όσο καιρό τον έχω σπίτι και οτι του έχω δώσει μονο αυτό τρώει ειτε σε φρούτα είτε σε αυγοτροφη Ειτε σε βιταμιμες οποτε με τι να προσπαθήσω να τον πλησίασε με παπαγαλινη που τ αρέσει;
 
Επισης παράλληλα να του μιλάς ήπια και γλυκά ακόμα και όταν καθαρίζεις το κλουβί του. Ειναι σημαντικό να σε αναγνωρίζει από τη φωνή. Αν τον εχεις στον ενιαίο χώρο άφηνε μουσική όταν λείπεις..η απόλυτη ηρεμία στη φύση είναι ένδειξη κινδύνου. Εχω τραγουδήσει ώρες για να με μάθει ο δικοσ Μου αλλά ήμουν τυχερή γιατί έπεσα σε μπατζι χαλβά.

Ναι εννοείται πως δεν θα το πίεσω φυσικά...
Θα προσπαθώ κάθε φορά να το μάθω με τοους τρόπους που μου ριπές! Θα έχω την απόλυτη υπομονή μαζί τ γιατί θα θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη του.. Μου μαθατε πως αυτό είναι το πιο σημαντικό σε αυτή την περιπτωση μ... Πιστεύω ηταν το καλυτερο που μπορουσα να κάνω για να σας συμβουλευτω!
Οδό για την λιχουδια να σας πω οτι το κεχρί τους τ είχα μέσα στο κλουβί για πολλές μέρες και ουτε που το αγγιζανε αυτά που τ αρέσουν πολύ απο τρόφι είναι μόνο η παπαγαλινη όσο καιρό τον έχω σπίτι και οτι του έχω δώσει μονο αυτό τρώει ειτε σε φρούτα είτε σε αυγοτροφη Ειτε σε βιταμιμες οποτε με τι να προσπαθήσω να τον πλησίασε με παπαγαλινη που τ αρέσει;
Δεν έχει ξεδιπλώσει το μεγαλείο του ακόμα... Και μενα δεν το έτρωγε και τώρα έγινε πιράνχας ζωή να χει! Εστω εχε σπόρια, αλλά ένα ένα τα βηματα.
 
Οτάν ειμαί μπροστά τ και τ μιλάω γλυκά είναι πολύ ήρεμος βάζω μέσα απο τα κάγκελα τον διχτη μ να τ χαιδεψω την ουρά κάθεται λίγο και μετα μου φεύγει και ξανα πάω εγώ σιγά σιγά και να τ μιλάω όλο γλυκά... Ελπίζω να μς εμπιστευτεί ! Θα τρελαθω!

Παντα το κάνω α
Επισης παράλληλα να του μιλάς ήπια και γλυκά ακόμα και όταν καθαρίζεις το κλουβί του. Ειναι σημαντικό να σε αναγνωρίζει από τη φωνή. Αν τον εχεις στον ενιαίο χώρο άφηνε μουσική όταν λείπεις..η απόλυτη ηρεμία στη φύση είναι ένδειξη κινδύνου. Εχω τραγουδήσει ώρες για να με μάθει ο δικοσ Μου αλλά ήμουν τυχερή γιατί έπεσα σε μπατζι χαλβά.
Παντα το κάνω αυτό! Παντα όταν είμαι σπίτι και καθαρίζω η το κλουβί τ η το σπίτι παντα τους μιλάω! Και τώρα τελευταία όταν με ακούνε να τους μιλάω γλυκά και αργά κελαιδανε με τις λέξεις μου!

Τέλεια λοιπον θα
Δεν έχει ξεδιπλώσει το μεγαλείο του ακόμα... Και μενα δεν το έτρωγε και τώρα έγινε πιράνχας ζωή να χει! Εστω εχε σπόρια, αλλά ένα ένα τα βηματα.
Ξεκίνησε ενα ενα τα βιματα και όλα θα πάνε οπως πρεπει αρκεί να τ κερδίσω την εμπιστοσύνη του!
 
Τέλεια λοιπον θα

Ξεκίνησε ενα ενα τα βιματα και όλα θα πάνε οπως πρεπει αρκεί να τ κερδίσω την εμπιστοσύνη του!
Αυτό ακριβώς! Να μας λες πως πάει και αν βλέπεις πρόοδο. Ελπιζω να σε βοήθησα οσο μπόρεσα.
 
Αυτό ακριβώς! Να μας λες πως πάει και αν βλέπεις πρόοδο. Ελπιζω να σε βοήθησα οσο μπόρεσα.
Με βοηθεισες παρα πολύ να ξέρεις!
Εύχομαι να μου πάνε όλα καλά! Να γίνουμε πολύ καλοί φιλοι και αν θα τρωνε απο την χούφτα μ θα τρελαθω απο την χαρά μου! Πάντως για οτιδήποτε νεο θα έχω εννοείται πως θα σας τα λεω! Η ομάδα είναι φοβερη!
 
Με βοηθεισες παρα πολύ να ξέρεις!
Εύχομαι να μου πάνε όλα καλά! Να γίνουμε πολύ καλοί φιλοι και αν θα τρωνε απο την χούφτα μ θα τρελαθω απο την χαρά μου! Πάντως για οτιδήποτε νεο θα έχω εννοείται πως θα σας τα λεω! Η ομάδα είναι φοβερη!

Είναι αναπόφευκτο τόσο που τα αγαπάς..όπως όλα στη ζωή έτσι κ αυτό απαιτεί χρόνο..
instagram.com/p/BPk7mj-BOTK

Με βοηθεισες παρα πολύ να ξέρεις!
Εύχομαι να μου πάνε όλα καλά! Να γίνουμε πολύ καλοί φιλοι και αν θα τρωνε απο την χούφτα μ θα τρελαθω απο την χαρά μου! Πάντως για οτιδήποτε νεο θα έχω εννοείται πως θα σας τα λεω! Η ομάδα είναι φοβερη!

Η τροφή που έχω στο χέρι μου είναι από τις χύμα... φυσικά από όταν με συμβούλεψαν τα παιδιά εδώ μέσα τη σταμάτησα και την πέταξα. Τωρα πια μόνο συσκευασμένη.
 
Είναι αναπόφευκτο τόσο που τα αγαπάς..όπως όλα στη ζωή έτσι κ αυτό απαιτεί χρόνο..
instagram.com/p/BPk7mj-BOTK
Είναι τελειειειααα θα τρελαθω!
Να σου ζήσουν Άλκηστη!
Πες μ λίγο αυτή η τροφή τι ακριβως είναι που τους εχεις δώσει;

Τέλεια... Οπότε περνώ συσκευασμένη τροφή για παπαγάλους ετσι;
 
Έχει πολλές καλές εταιρείες αλλά εγώ βρίσκω πιο εύκολα της vitakraft την premium .. Απλα οποία και αν διαλέξεις φρόντισε να μην έχει μέσα πολύχρωμα μπισκοτάκια και να μην είναι εκτεθειμένη στο περιβάλλον όπως συμβαίνει με τις χύμα. Απο κει και πέρα έχει και άλλες εταιρείες.. Της συγκεκριμένης παίρνω την αυγοτροφη και τους σπόρους και με κρατάει μήνα περίπου.. Κεχρι παίρνω της Rio. Και grit παίρνω επισης της vitakraft.. Μιλάμε για ένα κόστος συνολικό 7 ευρώ.. Νομίζω είναι αδιαπραγμάτευτη η υγεία τους.

Επισης παρε σουπιοκοκκαλο να υπάρχει μες το κλουβί του καθενός. Καθε συσκευασία έχει 2 μέσα οποτε δεν εχεις θέμα. Μετα από λαχανικά τι τρώνε και αυγο 1-2 φορές τη βδομάδα. Αναλογα.
 
Ωραία λοιπον... Θα πάω να αγοράσω σήμερα κιόλας γιατί το είχα στο πρόγραμμα μου επειδή μ τελειωσε η τροφή τους... Το μονο πλοβλημα μ είναι οτι όπως είπα και στα πιο πανω μας άρθρα οτι δεν τρώνε καθόλου το αυγό και ουτε τα φρούτα και λαχανικά μονο το ανυθο που τους έβαλα εχθες ειδικα η θηλυκιά μου! Σε ευχαριστώ παρα πολύ και παλι
 
Θελει χρόνο μέχρι να δοκιμάσουν κάτι καινούριο γευστικά.. Εμενα πέρα από μήλο η ακτινίδιο δεν ακουμπάνε τίποτα.. Αυτό δε σημαίνει ότι εμεις δεν θα επιμείνουμε. Ειναι βασικό να τρώνε από όλα. Βαζε εσυ μέσα αυγο και ας μη το τρώνε. Τα λαχανικά να τα αλλάζεις συχνά γιατί μαζεύουν μικροοργανισμούς αν μείνουν. Ολα θα πάνε καλά, κανεις δεν τα ξέρει όλα. Ουτε εγώ ξέρω τα παντα αλλά σου καταθέτω όσα έμαθα με τη βοήθεια των παιδιών εδώ μέσα και φυσικά όσα με έμαθε η πράξη γιατί είπαμε.. Τα μπατζι είναι ευφυέστατα παρά το μέγεθος τους και κάθε ένα είναι ξεχωριστό στον χαρακτήρα. Οτι θέλεις εμεις είμαστε εδω.

Και φυσικά σχολαστικό πλύσιμο και ξέβγαλμα με ξυδονερο. Αυτα από μενα.

Υ. Γ επειδή το αρσενικό σου είναι καινούριο και δε τήρησες την καραντίνα τώρα είναι ευκαιρία που θα τα εχεις χώρια να βάλεις χαρτί κουζίνας στον πάτο του κλουβιού και να παρατηρείς τις κουτσουλιές του σε περίπτωση που κάτι τον γύρο φέρνει. Δες αν φουσκώνει.. Αν κάθεται χαμηλά.. Αν κοιμάται πολύ.. Ποσό τρωει..όλα αυτα θα ήταν δύσκολο να τα δεις οσο τα είχες μαζί σε ένα κλουβί. Μη βάλεις εφημερίδα γιατί το μελάνι είναι επικίνδυνο για τα μικρά μας.
 
Είναι όλα τόσο σημαντικά σε ευχαριστώ παρα μα παρα πολύ! Πηρα πολλές χρυσημες συμβουλες και πιστεύω πως όλα καλά θα πάνε με την βοήθεια σας! Θα τα Πουμε ξανά!
 
Και τώρα που τα έχω μαζει και προν όταν τον είχα για μια βδομάδα μονο τ έβλεπα τις κουτσουλιές του και έβλεπα οτι είναι πρασινο σκούρο με λευκό δεν κάθετε καθόλου κάτω τρωι κανονικά και με κοιτάει όταν τρώει κιόλας όταν είμαι κοντά τ...

Και τ έχω ηδη Χάρι κουζίνας κάτω...
Εκείνος το τρωι όλο το φαι τ αλλά εκείνη το πετάει όλο κάτω όλο όμως ακόμα και τιε πολυχρωμες βιταμινες πετάει κάτω γιαυτό τον λογο τους πήρα για τα σπόρια σα Κούλα να τους βάλω απο κάτω ..
 
Και τώρα που τα έχω μαζει και προν όταν τον είχα για μια βδομάδα μονο τ έβλεπα τις κουτσουλιές του και έβλεπα οτι είναι πρασινο σκούρο με λευκό δεν κάθετε καθόλου κάτω τρωι κανονικά και με κοιτάει όταν τρώει κιόλας όταν είμαι κοντά τ...
Το ότι σε κοιτάει όταν τρωει είναι γιατί είναι ακόμα φοβισμένος...

Και τ έχω ηδη Χάρι κουζίνας κάτω...
Εκείνος το τρωι όλο το φαι τ αλλά εκείνη το πετάει όλο κάτω όλο όμως ακόμα και τιε πολυχρωμες βιταμινες πετάει κάτω γιαυτό τον λογο τους πήρα για τα σπόρια σα Κούλα να τους βάλω απο κάτω ..
Αυτό το έκανε και εμενα... Είναι νεύρα.. Έβαλα λοιπόν ένα τσαμπί κεχρι που δε μπορεί να το πετάξει κάτω.. Και αυγο το οποίο το έσκαβε με το κεφάλι... Κλασικό θηλυκό μπατζι με νευρα! Παρε την ταιστρα και βάζε τόσο οσο ώστε να μη μπορεί να σκάψει να το πετάξει απ έξω, αυτα τα πολύχρωμα είναι χρωματισμένο ψωμί κ όχι βιταμίνες οποτε μη το κλαις. Αν πάλι σκάβει μάλωσε την με κοφτό ήχο.. Ένα "επ"... Αν συνεχίζει παρά τον ήχο σου τότε παρε εντελώς την ταιστρα από μέσα βάζε την για λίγο μες τη μέρα όταν ξέρεις ότι θα φάει σίγουρα... Και εχε κεχρι να μη μένει νηστική. Την Τρίτη μέρα δε θ το κανει... Επισης βαζε την νωρίς για ύπνο.. Θελει δε θελει...

να παρακολουθείς το αρσενικό... Τα πτηνά έχουν την τάση να μην εκδηλώνουν τις ασθένειες εμφανώς... Και το καταλαβαίνουμε όταν είναι ήδη πολύ αργα.. Κυρίως αν έχει σκοπό να διεκδικήσει το θηλυκό πρέπει να φανεί δυνατός και υγιής οποτε κρύβει καλα τυχόν θέματα υγείας μέχρι αυτό να είναι αδύνατο.
 
Παρακαλω, για την ομαλη ροη της συζητησης, ολοκληρωστε τη σκεψη σας στο μηνυμα σας προς δημοσιευση και απαντηστε με ενα ολοκληρωμενο μηνυμα. Αν για οποιοδηποτε λογο θελετε να προσθέσετε ή να διορθώσετε κατι σε μια δημοσιευμενη σας απαντηση, μπορειτε να την επεξεργαστειτε για ενα ευλογο χρονικο διαστημα.
Οι συνεχεις απαντησεις σε ενα θεμα δημιουργουν την αισθηση "chat room", κατι που δεν ειναι τα Φόρουμ του PetBirds.
 
Παρακαλω, για την ομαλη ροη της συζητησης, ολοκληρωστε τη σκεψη σας στο μηνυμα σας προς δημοσιευση και απαντηστε με ενα ολοκληρωμενο μηνυμα. Αν για οποιοδηποτε λογο θελετε να προσθέσετε ή να διορθώσετε κατι σε μια δημοσιευμενη σας απαντηση, μπορειτε να την επεξεργαστειτε για ενα ευλογο χρονικο διαστημα.
Οι συνεχεις απαντησεις σε ενα θεμα δημιουργουν την αισθηση "chat room", κατι που δεν ειναι τα Φόρουμ του PetBirds.
Επειδή ειμαι καινούργια στην ομάδα δεν γνωρίζω... Με συνγωρεις και θα προσπαθώ να το κάνω έτσι λοιπον, σε ευχαριστώ πολύ Myra
 
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα!
Εδώ να πω πως έχω ξεχωρίσει τα παπαγαλακια μου τα άφησα λίγο χωρίς να τα πλησιασω καθόλου και εχθες που πήγα να τον πλησίασε λίγο με το δάχτυλο μου στην αρχή φοβόταν και τον άφησα στην συνέχεια ξανά πήγα και ξανά φοβόταν.. Μονο με το δάχτυλο μου μέσα στην συνέχεια έβαλα απορία στο χερι μου να δει οτι δεν θα τ κάνω κακό κ δεν είδα κάτι ξανά, αφού δεν τον ξανά πλησιασα εκείνος δεν σταμάτησε να καλαιδαει... Πρωτη φορά τον άκουγαν να κελαιδαει τοση ωρα... Τον αγουγε κ η θηλυκια μου και είχε τρελαθεί στο κλουβί της!
 
Back
Top