Φροντίδα Θέλω λίγη βοήθεια με το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Raniakyr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Raniakyr

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2021
Μηνύματα
12
Καλησπέρα κ χριστός ανέστη

Έχω εδώ και δύο μέρες ένα καναρίνι 4 μηνών από γνωστό που γέννησε το ζευγάρι του. Έχω τις εξής απορίες.

1.εχω βάλει δύο πατηθρες απέναντι στο ίδιο ύψος. να βάλω κ Τρίτη στον κάτω μέρος; είναι 40ρα ζευγαρωστρα το κλουβί. Το βλέπω πηγαίνει κ στον πατο του κλουβιού. Θα πάρω ξύλινες.

2. Δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό ειναι να φουσκώνει. Πηδαει από το ένα στήριγμα στο άλλο κ φουσκώνει ξεφουσκώνει σχετικά συχνά και κρατάει λίγα δευτερόλεπτα. Διάβασα ότι είναι κακό σημάδι το φούσκωμα. Είναι άρρωστο;

3.οι κουτσουλιές δεδομένου ότι είναι ένα μόνο πουλάκι μου φαίνονται πολλές και όχι πολύ στερεές. Του έβαλα αυγό βραστό γιατί μου είπε συγγενης που εκτρέφει και τον είδε στο βίντεο πως κάνει ότι μάλλον έχει θέμα με το εντερακι του.Μου είπε να του βάλω κ αυγό και την αυγοτροφη συσκευασμένη που του πήρα για τρεις μέρες. Ποια είναι η γνώμη σας; ειχα διάβασε ότι δεν πρέπει να του δίνεις συχνά αλλά μια φορά την εβδομάδα.. Να το αφήσω η όχι; από τροφή προς το παρόν του δίνω την χύμα που έδινε ο πρώην ιδιοκτήτης κ θα πάρω Manitoba.

4.οταν δίνουμε κάποιο φρούτο λαχανικό παιζει ρόλο που θα το τοποθετήσουμε; περιμένουμε να το φάει; το αφαιρούμε την επόμενη μέρα η δεν μας πειράζει να είναι κ καμία μέρα παραπάνω.

5. το κλουβί έχει συρτάρι κ κάγκελακι απο πάνω. Μου είπαν ότι ειναι καλυτερα να βάζω χαρτί πάνω από το κάγκελακι του πατου για μεγαλύτερη ευκολία. Όμως έτσι κουτσουλαει κ όλα μένουν εκεί κ μπορεί να πέφτει κ φαγητό. Κ όταν κατεβαίνει στον πάτο τα πατάει. Δεν επηρεάζει αυτό την υγεία του; αν βάλω άμμο στο συρτάρι το αφαιρώ το κάγκελακι του πάτου; έρχεται δλδ σε επαφή με το συρταρακι η οχι; πόσο συχνά αλλάζει η άμμος;

6 το έβαλα σήμερα έξω στο μπαλκόνι που είναι κλειστό με πλαστική ζελατίνα όλο. Φάνηκε να του αρέσει γιατί κελαηδοτσε πολύ περισσότερο από την πρώτη μέρα που ήταν μεσα. Το βράδυ όμως το βάζω μέσα. Όσοι τα έχουν έξω το καλοκαίρι, τον χειμώνα τα βάζουν μέσα η πρέπει να αποφασίσω από τώρα ένα από τα δύο κ να μην κάνω αλλαγές;

7 στο pet shop μου έδωσαν ένα σπρευ να βάζω μια τον μήνα στο κλουβί για ψείρες κλπ. Είναι καλό αυτό Προληπτικα για να μην κολλήσει; παίζει ρόλο που κοντά του έχει γλάστρες;

8.Πόσο καιρο δίνω περιθώριο προσαρμογής. Φαντάζομαι ότι του ήταν δύσκολο στην μεταφορά κλπ

Προσπαθώ να ανεβάσω φώτο αλλά μου βγάζει ότι ειναι πολύ μεγάλο το αρχειο
 
1.Σε αυτο το μεγεθος κλουβιου 2 πατηθρες επανω ειναι αρκετες

2.Η ανορθωση του πτερωματος γενικοτερα ειναι σημαδι ασθενειας αλλα πολλες φορες την ημερα μπορει ενα πτηνο να φουσκωσει ελαφρως οταν φτιαχνει το πτερωμα του αλλα και ως αντιδραση σε καποια ερεθισματα.Ποια ειναι η γενικοτερη συμπεριφορα και εικονα του?

3.Μια φορα στις 10 μερες μπορεις να δινεις αυγο.Απο την στιγμη που δινεις αυγο δεν χρειαζεται η αυγοτροφη.
Βαλε φωτο απο τις κουτσουλιες.

4.Το αφαιρεις την ιδια μερα ή αν υπαρχει αλλοιωση.Το τοποθετεις σε ενα μανταλακι λαχανικων.

5.Δεν βαζουμε τιποτα πανω απο την σχαρα παρα μονο υποστρωμα κατω απο αυτην,Η αμμος καθαριζεται συχνα και αλλαζεται μια φορα τις 20-30 μερες αναλογως της καταστασης της.

6.Δεν χρειαζεται ζελατινη,αρκει να μην ειναι σε ρευμα αερα.Θα πρεπει να ειναι ειτε μονιμως μεσα,είτε μονιμως έξω.

7,Βαλε φωτο απο το spray.Δεν πειραζουν σε κατι οι γλαστρες αρκει να μην φτανει να τσιμπησει απο τα φυτα.

8.Αναλογως τον χαρακτηρα του,θα χρειαστει μερικες μερες.
 
Ευχαριστώ πολυ @Tony Forpus. Προσπαθώ να ανεβάσω φώτο αλλά δεν ξέρω γιατί μου βγάζει "μεγάλο αρχείο" κ δεν ανεβαίνει.

Για το 2 σήμερα μου φαίνεται καλύτερα. Πρόσεξα ότι έφαγε αρκετές φορές αυγό και δεν φουσκώνει τόσο πολύ. Είναι δραστήριος πηδαει συνεχώς στις πατηθρες κ στο μπαλκόνι άρχισε να κελαηδάει πιο έντονα. Όταν φουσκώνει κάνει κ τιναγμα φτερά όντως.

3 την αυγοτροφη που λες κάθε 10 πόσο βάζω; και αν δεν το χει φάει την επόμενη μέρα το αφαιρώ; η απλά κάθε 10 ανανεώνω;

5.εβαλα άμμο στο συρταρι που υποτίθεται ότι έχει σπασμένα όστρακα η κάτι τετοιο Αυτό τι νόημα έχει αν δεν βγάλω την σχάρα από πάνω; με την έννοια ότι στο Pet Shop μου είπαν ότι ειναι καλό αφού αρέσει στα πτηνά η επαφή μ αυτή την αμμο. Η σχάρα τι ρόλο παίζει αφού μπορεί κ να λερωθει;
[automerge]1619980697[/automerge]
6 θα προτιμήσω το έξω.Ποια ειναι η ιδανικη προστασία για πτηνά τώρα που θα βγάλω τις ζελατίνες από το μπαλκόνι; αν βάζαμε πλεξιγκλάς με τρυπούλες;

7 το spray ειναι το Pinex spray για ψείρες κ τσιμπουρια για τα εκτοπαρασιτα ωδικων καλλωπιστικων πτηνών. Δεν ανεβαίνει η φωτο
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
3.Ενα κουταλακι του γλυκου,στο τελος της ημερας την αφαιρεις

5.Για υποστρωμα βαζουμε αμμο που ειναι για θποστωμα και οχι βρωσιμη καθως δεν υπαρχει τετοιος λογος.
Αν εχεις βρωσιμη αμμο την βαζεις σε μια αυγοθηκη.

6.Ενα προστατευτικο για τα αρπακτικα θελει.Αν δεν ειναι σε ρευμα αερα δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Για να ανεβασεις φωτογραφιες δες εδω
 
Απο τις φωτο φαινεται μια χαρα το πουλακι,ακολουθησε αυτα που ειπαμε και τα τα πατε μια χαρα.

To Pinex με προσοχη να μην παει στο πουλακι,βασικα θα πρεπει να το εφαρμοζεις με το πουλακι εκτος κλουβιου.
Αν δεν εχεις θεματα με ψειρες το αποφευγεις.
 
@Tony Forpus μου είπε στο Pet Shop βάζεις στο κλουβί μια φορά το μήνα προληπτικά κ οταν ρώτησα αν ειναι ασφαλές για το πουλί,μου είπε ότι θα πηγαίνει από μόνο του στην άλλη πλευρά όταν ψεκαζεις και ότι δεν έχει θέμα για να χρειάζεται να το βγάζω εκτος...
 
Καλημερα και χριστος Ανεστη.το χαρτι να το βαζεις κατο απο την σχαρα του πατου και να το αλλαζεις καθε 3 με 4 μερες για να μην ερχεται το πουλακι σε επαφη με τις ακαθαρσιες, να το χαιρεσε πολυ ομορφο !
 
@Tony Forpus η κλούβα εμπορίου για προστασία από αρπακτικά σε τι διαστάσεις πρεπει να εινακ για 40ρα ζευγαρωστρα; χρειαζεται και κάτι επιπλέον; την σιτα για κουνούπια την εφαρμόζω στο κλουβί η στο προστατευτικο για αρπακτικά;

Ήλιος πρέπει να το χτυπάει καθόλου; γιατί το σημείο που τον έχω στο μπαλκόνι δεν χτυπάει απευθείας ήλιος.
 
@Raniakyr

Η προστασια θα πρέπει να ειναι μεγαλυτερη απο το κλουβι για να μενει κενο για ταιστρες/ποτιστρες αλλα και για να μην φτανουν τα αρπακτικά το κλουβι,αν ρωτησεις σε ενα pet shop για 40αρα θα σου δωσουν αυτο που πρεπει.
Η σιτα θα εφαρμοστει στο προστατευτικο.

Αν ο ηλιος "φτανει" το κλουβι εστω δια διαθλασεως εισαι οκ.
 
Back
Top