Αναπαραγωγή Θέλω να αναπαράγω τα love bird μου αλλά μάταια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kisto
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν δεν το πάρεις πολύ νωρίς από τους γονείς δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν το απομακρύνεις από την πρώτη μέρα πιστεύω ότι θέλει ζέστη ακόμη.
Μου είπαν να τα παρω την 10η μέρα για να τα ταϊζω εγώ και να γίνουν ήρεμα. Όμως εγώ ρωτάω εάν ξέρεις εάν υπάρχει κάποιο τεχνιτό καλάθι με ειδικές λάμπες και ειδικές θερμοκρασίες ανάλογα την εποχή.
 
Για τη δέκατη μέρα δεν χρειάζεται κάτι όπως είπε και ο Γιώργος (Γενικά το είπα ότι στην αρχή χρειάζεται θέρμανση). Κατά τη γνώμη μου πάντως και αφού από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις εμπειρία πάνω σε αυτό που θα κάνεις θα ήταν καλύτερο αν τα άφηνες στη φωλιά και τα τάιζες 2-3 φορές τη μέρα συμπληρωματικά για να σε συνηθίσουν. Πάλι θα ημερέψουν αρκετά και θα σε συνηθίσουν αλλά δεν θα ρισκάρεις να τα χάσεις από κάποιο λάθος στο τάισμα!
 
Μήπως άμα τα πιάνω δεν τα θέλει μετά η μάνα τους; Διάβασα ότι τα παρατάνε ή κάποιες φορές τα χτυπάνε. Αυτό με έχει βάλει σε πολλές σκέψεις μήπως αντί για καλό τους κάνω κακό..
 
οπως σου ειπε κ ο βασιλης... Αν δεν εισαι εμπειρη μην κανεις ολοκληρωτικη απομακρυνση, δεν νομιζω οτι αν τα πιανει 2-3 φορες οτι θα τα αφησουν... Οχι! Πολλοι το κανουν αυτο... Εκτος κ αν δεις οτι οι γονεις ειναι πολυ επιθετικοι...

αν επιτρεπεται... Εχουν βγει τα πουλακια απο τα αυγα;
 
Αυτό εξαρτάται από τα πουλιά σου. Πόσο ήρεμα και καλόβουλα είναι. Ας πούνε και οι υπόλοιποι τη γνώμη τους αλλά στην τελική εσύ ξέρεις καλύτερα τα πουλιά. Πάντως είναι αρκετά επίπονη ιστορία το τάισμα στο χέρι και θέλει χρόνο και υπομονή. Καλή επιτυχία σου εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις.

Καλό είναι αν έχεις τη δυνατότητα να δεις από κάποιον πως ταΐζουν πριν το επιχειρήσεις εσύ.
 
οπως σου ειπε κ ο βασιλης... Αν δεν εισαι εμπειρη μην κανεις ολοκληρωτικη απομακρυνση, δεν νομιζω οτι αν τα πιανει 2-3 φορες οτι θα τα αφησουν... Οχι! Πολλοι το κανουν αυτο... Εκτος κ αν δεις οτι οι γονεις ειναι πολυ επιθετικοι...

αν επιτρεπεται... Εχουν βγει τα πουλακια απο τα αυγα;

Δεν με αφήνουν να δω γιατί ο πατέρας είναι επιθετικός, πάντα ήταν κακούλης, φαντάσου ότι της έφαγε το λοφίο και όλα τα πούπουλα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μόνο και μόνο για να ζευγαρώσει.
 
Αυτό εξαρτάται από τα πουλιά σου. Πόσο ήρεμα και καλόβουλα είναι. Ας πούνε και οι υπόλοιποι τη γνώμη τους αλλά στην τελική εσύ ξέρεις καλύτερα τα πουλιά. Πάντως είναι αρκετά επίπονη ιστορία το τάισμα στο χέρι και θέλει χρόνο και υπομονή. Καλή επιτυχία σου εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις.

Καλό είναι αν έχεις τη δυνατότητα να δεις από κάποιον πως ταΐζουν πριν το επιχειρήσεις εσύ.
Θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
:D
δες αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο youtube απο το True Love Aviary
εχουμε ξαναβαλει τετοια στο PB!
aυτο το blog που ειναι καταπληκτικο κ δειχνει την αγαπη δυο νεων ανθρωπων για τα Lovebirds εχει πολυ υλικο!ψαξε και θα δεις και αλλα!
 
[εχουμε ξαναβαλει τετοια στο PB!
aυτο το blog που ειναι καταπληκτικο κ δειχνει την αγαπη δυο νεων ανθρωπων για τα Lovebirds εχει πολυ υλικο!ψαξε και θα δεις και αλλα!
Eιμαι αρχαρια και στο να γραφω στο forum.Αυτο και αλλα πολλα τα ειδα στο γιου τουμπ, αγορασα ελληνικα και ξενα βιβλια και γενικα προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες απο ελληνικα και ξενα site.Ζουσα στο εξωτερικο και δεν γνωριζω την ελληνικη αγορα για να παρω πραγματα που ειναι χρησιμα για την φροντιδα τους. 🙂
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ! ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΜΗΝΕΣ! ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΚΑΛΙΖΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΦΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡΙΑ ΕΞΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΚΟΥΠΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 1 ΜΕΤΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ!ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ PET SHOP ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΦΩΛΙΑ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΩ! ΑΚΟΜΗ ΚΑ ΤΩΡΑΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΙΛΙΑ,ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΤΛ ΑΠΟ ΑΥΓΑ ΟΜΩΣ ΤΠΤ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ; ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ! ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΙΧΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20!
 
Back
Top