Φροντίδα Θέλω να εξημερώσω το κοκατίλ μου

Όλα τα όντα, και μαζί τους ο άνθρωπος, κάνουν κάτι γιατί το θέλουν... και όχι γιατί τους αναγκάζουν με την όποια εκπαίδευση να το κάνουν.
Ξέρω ... Δεν θα σου αρέσουν αυτά που γράφω αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει...
Από την ώρα που αποφάσισες να το "εκπαιδεύσεις" κόβοντας του τα φτερά, θα είσαι αναγκασμένος να το έχεις έτσι μέχρι να αλλάξει τα φτερά του στην πτερόρροια...
Εκπαίδευση λένε πως κάνουν στα ζώα που έχουν ως θέαμα στα διάφορα "τσίρκο" και ας γνωρίζουμε όλοι, πως αυτή η εκπαίδευση είναι το καθημερινό βασανιστήριο τους... Και θα κάνουν ότι τους πουν για να μπορέσουν να φάνε και να ησυχάσουν... έστω και για λίγο.
Οι περισσότεροι προσπαθούν να σου πουν αυτό που θα έπρεπε από μόνος σου να καταλάβεις...
Τα πτηνά στα που στέκονται στα χέρια των ανθρώπων είναι αποτέλεσμα καθαρής και απόλυτης αγάπης και όχι εκπαίδευσης...
Τα πτηνά που τριγυρίζουν ελεύθερα στα σπίτια είναι κόποι πολύχρονης και αμοιβαίας εμπιστοσύνης και όχι εκπαίδευσης...
Τα τρελά παιχνίδια που κάνουν στα διάφορα viseos είναι προσφορά αγάπης των πτηνών στους φίλους τους και όχι αποτέλεσμα εκπαίδευσης...
Και να ξέρεις... όταν αποφασίσουν αυτά να προσφέρουν... προσφέρουν απλόχερα ... χωρίς τσιγκουνιές και απαιτήσεις επιστροφής!
Ξεκίνα λοιπόν σήμερα, με υπομονή, επιμονή, αγάπη και στο εύλογο χρονικό διάστημα θα έρθει μόνο του και θα κάτσει στο χέρι σου και ασφαλώς όχι γιατί το θέλεις εσύ.
Φιλε μου ναι καταλαβαινω αλλα τα φτερα του θα ξαναβγουν ετσι;
 
Βαγγέλη χαίρομαι που έχεις αγωνία για το αν ξαναβγούν τα φτερά του, γιατί αυτό δείχνει πως αγαπάς το πουλάκι.
Ναι μετά την πτερόρροια του καλοκαιριού και εφόσον δεν έκανε κάποια άτσαλη ενέργεια το άτομο, θα ξαναβγούν κανονικά τα φτερά του.
Τώρα διαπίστωσες με όχι και τόσο καλό τρόπο, πως το κόψιμο των φτερών δεν βοηθάει πάντα στην ηρεμία του πουλιού.
Το πουλί είναι άγριο και αγρίεψε περισσότερο από τα χέρια και την νέα ανώμαλη - ανάπηρη κατάστασή του.
Όμως αυτό το λάθος ευτυχώς είναι μικρό και διορθώνεται.
Άφησέ το όπως σου είπαν και τα παιδιά λίγες μέρες στην ησυχία του, να συνηθίσει τον χώρο του, κλουβί και δωμάτιο, μην κάνεις αλλαγές διακοσμητικές ούτε στο κλουβί ούτε στο δωμάτιο, βάζε τα χέρια σου στο κλουβί μόνο για τα απαραίτητα, τροφή, νερό και καθαριότητα και αυτές τις πρώτες μέρες, όπως σου είχα πει και πιο πάνω, να κάθεσαι απλά καθιστός κοντά του και να του μιλάς μαλακά, να συνηθίσει την φωνή και την παρουσία σου.
Διάβασε και όσα σου έχω δώσει από την αρχή για να μπεις στο νόημα.
Μην το πιέζεις κυνηγώντας το στο κλουβί, το αγριεύεις περισσότερο και θα αργήσει πολύ να σε πλησιάσει.
Χρειάζεται υπομονή και ήρεμη προσπάθεια. Δεν γίνονται αυτά από την μία μέρα στην άλλη.
Ό,τι θέλεις ρώτα και διάβασε, πρώτα πρέπει να εκπαιδευτείς εσύ και μετά το πουλάκι.
 
Και ένα σχετικό video από τα πολλά που υπάρχουν στο διαδίκτυο... Φαίνεται καθαρά η αγάπη μεταξύ ανθρώπου και πτηνού.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και ένα σχετικό video από τα πολλά που υπάρχουν στο διαδίκτυο... Φαίνεται καθαρά η αγάπη μεταξύ ανθρώπου και πτηνού.
Σωστά Γιάννη μου, αλλά το θέμα είναι ότι τα παιδιά βλέποντας αυτά τα videos, νομίζουν ότι αυτά μπορούν να συμβούν σε μία μέρα.
 
Το ανάπτυξα όσο μπορούσα και με όσα ξέρω σε προηγούμενο ποστ... Θέλει πολύ χρόνο, πάρα πολύ υπομονή και εξαιρετικά μεγάλη αγάπη.
 
Βαγγέλη χαίρομαι που έχεις αγωνία για το αν ξαναβγούν τα φτερά του, γιατί αυτό δείχνει πως αγαπάς το πουλάκι.
Ναι μετά την πτερόρροια του καλοκαιριού και εφόσον δεν έκανε κάποια άτσαλη ενέργεια το άτομο, θα ξαναβγούν κανονικά τα φτερά του.
Τώρα διαπίστωσες με όχι και τόσο καλό τρόπο, πως το κόψιμο των φτερών δεν βοηθάει πάντα στην ηρεμία του πουλιού.
Το πουλί είναι άγριο και αγρίεψε περισσότερο από τα χέρια και την νέα ανώμαλη - ανάπηρη κατάστασή του.
Όμως αυτό το λάθος ευτυχώς είναι μικρό και διορθώνεται.
Άφησέ το όπως σου είπαν και τα παιδιά λίγες μέρες στην ησυχία του, να συνηθίσει τον χώρο του, κλουβί και δωμάτιο, μην κάνεις αλλαγές διακοσμητικές ούτε στο κλουβί ούτε στο δωμάτιο, βάζε τα χέρια σου στο κλουβί μόνο για τα απαραίτητα, τροφή, νερό και καθαριότητα και αυτές τις πρώτες μέρες, όπως σου είχα πει και πιο πάνω, να κάθεσαι απλά καθιστός κοντά του και να του μιλάς μαλακά, να συνηθίσει την φωνή και την παρουσία σου.
Διάβασε και όσα σου έχω δώσει από την αρχή για να μπεις στο νόημα.
Μην το πιέζεις κυνηγώντας το στο κλουβί, το αγριεύεις περισσότερο και θα αργήσει πολύ να σε πλησιάσει.
Χρειάζεται υπομονή και ήρεμη προσπάθεια. Δεν γίνονται αυτά από την μία μέρα στην άλλη.
Ό,τι θέλεις ρώτα και διάβασε, πρώτα πρέπει να εκπαιδευτείς εσύ και μετά το πουλάκι.
Φιλε ανισυχω ομως επειδη καποιοι μου ειπαν οτι ο μονος τροπος για να βγουν τα φτερα του εινε να τα τραβιξεις να βγουν τελιως αλιως δεν κσαναβγενουν. Δεν θελο με τιποτα να το κανο αυτο ουτε να το σκεφτομε
 
Φιλε ανισυχω ομως επειδη καποιοι μου ειπαν οτι ο μονος τροπος για να βγουν τα φτερα του εινε να τα τραβιξεις να βγουν τελιως αλιως δεν κσαναβγενουν. Δεν θελο με τιποτα να το κανο αυτο ουτε να το σκεφτομε
Ενός κακού.. μύρια έπονται.
Ναι... αν τα τραβήξεις και το "μαδήσεις" αναγκαστικά θα βγάλει άλλα.
Έλα όμως μετά να συζητήσουμε που θα πηγαίνει όταν σε βλέπει... Δηλαδή αν ο σκοπός σου είναι να ηρεμήσει και να σε αποδεχτεί... Ξέχνα 'το εντελώς.
 
Βαγγέλη ηρέμησε πρώτα εσύ για να ηρεμήσει και το πουλάκι.
Αφού φοβάσαι, έπρεπε να ενημερωθείς πριν κάνεις την κίνηση. Αυτός που τα έκοψε τι σου είπε;
Κατ αρχήν δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή κάποια βιασύνη. Κάτι που αν δεν το κάνεις τώρα θα γίνει ζημιά.
Δούλεψε την σχέση σου με το πουλάκι και όταν με το καλό είναι πιο ήρεμο, θα το βγάλεις μια φωτογραφία με ανοιγμένα τα φτερά, να δούμε τι κόψιμο τους έχει κάνει και να συζητήσουμε αν πρέπει να προσέξεις κάτι.
Τώρα ηρεμία και για σένα και για το πουλί και διάβασμα.
Θα χαρώ πολύ η επόμενη ερώτησή σου να είναι από κάτι που διάβασες σ' αυτά που σου έδωσα στην πρώτη μου απάντηση. Αλλιώς δουλειά δεν κάνουμε.
 
Βαγγέλη ηρέμησε πρώτα εσύ για να ηρεμήσει και το πουλάκι.
Αφού φοβάσαι, έπρεπε να ενημερωθείς πριν κάνεις την κίνηση. Αυτός που τα έκοψε τι σου είπε;
Κατ αρχήν δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή κάποια βιασύνη. Κάτι που αν δεν το κάνεις τώρα θα γίνει ζημιά.
Δούλεψε την σχέση σου με το πουλάκι και όταν με το καλό είναι πιο ήρεμο, θα το βγάλεις μια φωτογραφία με ανοιγμένα τα φτερά, να δούμε τι κόψιμο τους έχει κάνει και να συζητήσουμε αν πρέπει να προσέξεις κάτι.
Τώρα ηρεμία και για σένα και για το πουλί και διάβασμα.
Θα χαρώ πολύ η επόμενη ερώτησή σου να είναι από κάτι που διάβασες σ' αυτά που σου έδωσα στην πρώτη μου απάντηση. Αλλιώς δουλειά δεν κάνουμε.
αυτος που το εκοπσε μου ειπε οτι για να ξαναβγουν πρεπει να τραβικσουμε τελιος τα φτερα του
 
Κανονικά με ένα σωστό κόψιμο, ξαναβγαίνουν τα φτερά χωρίς τράβηγμα. Γι αυτό σου λέω, διάβασε το θέμα που σου έβαλα και θα καταλάβεις αρκετά πράγματα. Και αργότερα βάζεις και μια φωτογραφία και βλέπουμε.
 
Πρέπει να τις μικρύνεις... μόλις τώρα η Αλίκη έδωσε κάτι σχετικό εδώ.. https://community.petbirds.gr/threads/%CE%98%CE%AD%CE%BB%CF%89-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%89-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E.22300/#post-239244 ...
Βαγγέλη. Γιάννη με λένε... Το γράφει αριστερά κάτω από τη φωτογραφία... κι αν βάλεις και το δικό σου όνομα στο προφίλ σου... έτσι όμορφα θα φαίνεται.
 
20651-9a115b8f3360d89d5f7ff2af6e135ce6.jpg


20653-76524f4347173a75545e6550fcdd276c.jpg
 

Συνημμένα

  • u.webp
    u.webp
    34,7 KB · Προβολές: 66
  • y3.webp
    y3.webp
    73,5 KB · Προβολές: 58
  • y2.webp
    y2.webp
    2,1 KB · Προβολές: 59
Βαγγελη, μπηκες εδω να ρωτησεις κατι και πριν καλα καλα σου δοθουν απαντησεις ετρεξες σε "ειδικο" και τα εκανε σαν τα μουτρα του. Το σκαταψε το πουλι, δεν κοβονται ετσι τα φτερα και δεν εξημερωνονται ετσι τα ζωα. Η ουρα του που πηγε; Λυπαμαι πολυ με τις εικονες του πουλιου. Ενα πουλακι 4 μηνων θελει αγαπη, ηρεμια και υπομονη και θα γινει "αρνακι" στα σωστα χερια. Αληθεια τι περιμενες να πετυχεις σε μια μερα που το εχεις;
 
Συμφωνω με τον Ανεστη! Πως το εκανε ετσι το πουλακι βρε παιδι μου;Ετσι τα ειδα σε ενα πετσοπαδικο (σε χειροτερη κατασταση) και τα εδιναν 120 ευρω και ηταν μεσα στην βρωμια και ο αλλος που τα ''φροντιζε'' καθοταν σε μια καρεκλα και καπνιζε! 😡Εγω δεν μιλαω για τα χρηματα αποκλιστεικα (αν και ειναι πανακριβα σε τετοιες εποχες). Επισης αμφιβαλλω αν ειναι 4 μηνων γιατι φαινεται το κανονικο του χρωμα!
 
Βαγγελη, μπηκες εδω να ρωτησεις κατι και πριν καλα καλα σου δοθουν απαντησεις ετρεξες σε "ειδικο" και τα εκανε σαν τα μουτρα του. Το σκαταψε το πουλι, δεν κοβονται ετσι τα φτερα και δεν εξημερωνονται ετσι τα ζωα. Η ουρα του που πηγε; Λυπαμαι πολυ με τις εικονες του πουλιου. Ενα πουλακι 4 μηνων θελει αγαπη, ηρεμια και υπομονη και θα γινει "αρνακι" στα σωστα χερια. Αληθεια τι περιμενες να πετυχεις σε μια μερα που το εχεις;
παιδια δεν του εχο πειραξει την ουρα καθολου. Δηλαδη θεσ ναμ μου πεις οτι δεν εινε 4 μινων;
 
Tο πουλακι θα επρεπε να ειναι ετσι ακριβως
Normal%20Gray%20Adult%20Sam%20new.jpg


Οσο για την ηλικια δεν εχει μεινει και καθολου φτερωμα για να δουμε αν αλλαξε φτερα πτησης ή ουρα...
 
Tο πουλακι θα επρεπε να ειναι ετσι ακριβως
Normal%20Gray%20Adult%20Sam%20new.jpg


Οσο για την ηλικια δεν εχει μεινει και καθολου φτερωμα για να δουμε αν αλλαξε φτερα πτησης ή ουρα...
Δηλαδη εγο τι μπορο να κανο γιαυτο. Μιπως βγει στο μελλον; Μπορω να του δοσω καποια φαρμακα;
 
Βαγγέλη σου απάντησα και στο άλλο θέμα με το κλουβί, αναμονή 2-3 μήνες να δούμε τι φτερά θα βγουν και άριστη διατροφή με ποικιλία και χορταρικών λαχανικών. Αυτά είναι το καλύτερο φάρμακο.
 
Δηλαδη εγο τι μπορο να κανο γιαυτο. Μιπως βγει στο μελλον; Μπορω να του δοσω καποια φαρμακα;

Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε αλλο τωρα. Απο εδω και περα να ρωτας μονο εδω στο φορουμ και να περιμενεις να παιρνεις απαντησεις. Και κυριως μακρια απο πετ σοπαδες. Οσο πιο μακρια γινεται για θεματα πουλιων και ζωων...

Χρειαζεσαι ενα μεγαλο κλουβι ωστε οταν ξαναβγει η ουρα να μην την χαλαει και καλη διατροφη. Υπαρχουν σχεδοντα παντα απο πληροφοριες σχετικα με τη διατροφη στο φορουμ Διατροφή Παπαγάλων • PetBirds
 
Back
Top