Φροντίδα Θέλω να κάνω το καναρίνι μου να εξοικειωθεί με τους ανθρώπους

Καλύτερα το πουλάκι θα ήταν σε κλουβί μήκους 60 εκατοστων, με αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψί.

Εγώ ηθελα μεγαλύτερο κλουβί αλλά. Οι δικοί μου λίγο πολύ ήθελαν να ακολουθήσουν τις συμβουλές του κυρίου στο petshop και μάλιστα με την προοπτική, αυτό το κλουβί να στεγάσει στο μέλλον και δύο πουλιά ! Τέλος πάντων δεν μίλησα και πολύ εκείνη την ώρα... Θα προσπαθήσω όμως για μεγαλύτερο κλουβί. Παντωε το κλουβί που έχω τώρα έχει μήκος μόλις 38 εκατοστά. Και αν είναι να το έχω κάπου μόνιμα, τότε μέσα δίπλα στο παράθυρο. Έξω μόνιμα (και ιδίως το βράδυ) δεν μπορώ να τον αφήσω, γιατί κυκλοφορούν κατά την αυγή κοράκια και καθόλη τη διάρκεια της ημέρας κάτι επιθετικά περιστέρια (προσπαθώ να τα διώξω τώρα με το καναρίνι)...
Πάντως, σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας! 🙂
 
'Έξω μόνιμα (και ιδίως το βράδυ) δεν μπορώ να τον αφήσω, γιατί κυκλοφορούν κατά την αυγή κοράκια και καθόλη τη διάρκεια της ημέρας κάτι επιθετικά περιστέρια
Με ένα ειδικό προστατευτικό με σύρμα ή και σήτα για τα κουνούπια και σε ένα σημείο δίχως ρεύματα αέρα το πουλάκι θα είναι μια χαρά έξω.
 
Όταν με το καλό τελειώσει η εξεταστική περίοδος άρχισε διάβασμα για τα καναρίνια
και "διάβασμα" στο καναρίνι σου.
Τα πάντα μπορείς να καταφέρεις εάν παρατηρείς και ερμηνεύεις σωστά την συμπεριφορά του.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.
 
Back
Top