Φροντίδα Θέλω να μάθω στον African grey μου να κάθεται στο χέρι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vaniok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vaniok

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2022
Μηνύματα
26
Πόλη
Ξάνθη
Παιδιά δυσκολεύομαι να τον μάθω να κάθεται στο χέρι μου τον έχω σχεδόν ένα μισή μήνα ....η σχέσει μεταξύ μας είναι πολύ καλή ...άμα μπορείτε να μου δείξετε και κανένα βιντεάκι για την εκπαίδευση παπαγάλου ....και άμα ξέρει κανένας για αυτά τα πουλιά να άμα θέλει ας με κάνει φίλο στο Facebook να μιλήσουμε βιντεοκλησει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Vaniok Φοβάται το χέρι σου ή όχι?
Εάν δεν το φοβάται μπορείς να το βάλεις μπροστά του και με το άλλο χέρι να κρατάς την αγαπημένη του λιχουδιά. Αυτό θα τον παρακίνησει να ανέβει πάνω στο χέρι σου για να την φάει. Μόλις το κάνει ας τον αμέσως κάτω και επαναλάβε την διαδικασία για 10-15 λεπτά όσο κρατάει δηλαδή το ενδιαφέρον του. Με το που δεν ανταποκρίνεται τον αφήνεις να ξεκουραστεί. Και το επαναλάμβανεις το απόγευμα ξανά μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Στο τέλος θα μάθει να ανεβαίνει μόνος του. Όμως ποτέ μην του πιέσεις την κοιλιά για να ανέβει. Ανεβαίνουν μόλις το κάνεις αυτό μόνο και μόνο για να βρούνε την ισορροπία τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά δυσκολεύομαι να τον μάθω να κάθεται στο χέρι μου
Εννοείς να ανεβαίνει ή να κάθεται στο χέρι σου, δηλαδή ανεβαίνει κι αμέσως φεύγει?
 
Να κάθεται στο χέρι μου μόνο μια φορά το κατάφερα
[automerge]1660983365[/automerge]
@Vaniok Φοβάται το χέρι σου ή όχι?
Εάν δεν το φοβάται μπορείς να το βάλεις μπροστά του και με το άλλο χέρι να κρατάς την αγαπημένη του λιχουδιά. Αυτό θα τον παρακίνησει να ανέβει πάνω στο χέρι σου για να την φάει. Μόλις το κάνει ας τον αμέσως κάτω και επαναλάβε την διαδικασία για 10-15 λεπτά όσο κρατάει δηλαδή το ενδιαφέρον του. Με το που δεν ανταποκρίνεται τον αφήνεις να ξεκουραστεί. Και το επαναλάμβανεις το απόγευμα ξανά μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Στο τέλος θα μάθει να ανεβαίνει μόνος του. Όμως ποτέ μην του πιέσεις την κοιλιά για να ανέβει. Ανεβαίνουν μόλις το κάνεις αυτό μόνο και μόνο για να βρούνε την ισορροπία τους.
Δεν φοβάται το χέρι μου ...μόνο το ένα πόδι μου δίνει αλλά δεν κάθεται στο χέρι μου
[automerge]1660983465[/automerge]
Να κάθεται στο χέρι μου μόνο μια φορά το κατάφερα
[automerge]1660983365[/automerge]

Δεν φοβάται το χέρι μου ...μόνο το ένα πόδι μου δίνει αλλά δεν κάθεται στο χέρι μου
Όχι κάθεται μου δίνει το πόδι του αλλά μόνο το ένα
 
Μόλις πατήσει το ένα πόδι του κράτησε το απαλά με τα δάχτυλα σου και με ένα σπρώξιμο στο στέρνο με το υπόλοιπο του δαχτύλου σου όπου πατάει το ένα πόδι, θα τον ενθαρύνεις για να ανεβάσει και το άλλο. Αν αρνείται σημαίνει ότι θέλει κι άλλον χρόνο. Προσπάθησε να τον δελεάσεις με την αγαπημένη του λιχουδιά να ανέβει και με τα δύο πόδια πάνω σου για να την πάρει. Τις πρώτες φορές να έχεις το χέρι σου τελείως ακίνητο.
 
Παιδιά έχω ένα african grey και αδερφή μου έχει ένα cockatiel καμιά φορά παίζω με το cockatiel . Νομίζω πως ο grey το ζηλεύει .λέτε να του κάνει κακό να συνεχίζω να παίζω με το cockatiel η όχι ;
 
Κατά την άποψή μου οι δύο παπαγάλοι δεν πρέπει να βρεθούν ελεύθεροι μαζί στον ίδιο χώρο είτε ο ένας να έχει πρόσβαση, έστω και από τα κάγκελα στο κλουβί του άλλου. Επομένως όταν ο ένας θα είναι ελεύθερος σε ένα δωμάτιο, ο άλλος θα πρέπει να βρίσκεται εκτός δωματίου...π.χ. γιατί μπορεί μέσα από τα κάγκελα ο ζακό να πληγώσει το κοκατίλ. Ακόμα κι αν βρίσκεται κάποιος φροντιστής στο ίδιο δωμάτιο.
Γενικά κάποια είδη παπαγάλων δεν θα έλεγα ότι ζηλεύουν ακριβώς, αλλά θα το έθετα ότι δένονται με έναν άνθρωπο και προτιμούν να μονοπωλούν το ενδιαφέρον του και αυτό συχνά ως επίπτωση έχει σε κάποιες φάσεις της ζωής τους, να επιτίθενται σε όποιον θεωρήσουν ότι προσπαθεί ακόμα και να πλησιάσει...οπότε να είστε προσεκτικοί και να μην αφήσετε περιθώρια οι παπαγάλοι να έρθουν σε σωματική απόσταση κοντινή.
 
Κάθε φορά που πετάει το κοκατιλ το κυνηγάει από πίσω και καμιά βγάζει περίεργες κραυγές..
 
@Vaniok Πρέπει να βγαίνουν διαφορετικές ώρες εάν συμβαίνει αυτό ή σε διαφορετικό δωμάτιο. Είναι πολύ επικίνδυνο καθώς ο African grey είναι πολύ μεγαλύτερος και σε μέγεθος και στο ράμφος από το κοκατιλ και σε περίπτωση που το 'πιάσει' το πιθανότερο να το δαγκώσει άσχημα και με αποτέλεσμα το μικρό θα πεθάνει. Μην το αφήνεις έτσι.
 
Κάθε φορά που ανεβαίνει στο κεφάλι μου τον λέω όχι ζακο στο κεφάλι και κουνάω το κεφάλι μου για χάσει την ισορροπία και να πάει πίσω στο κλουβί τού ....μόνο στον ώμο και στο χέρι μου τον αφήνω και κάθε φορά που προσγειώνεται εκεί τον χαϊδεύω κιόλας ....και κάτι ακόμα δαγκώνει πολύ συχνά αν και από τότε που το πείρα έχει ελαττωθεί γτ αποφεύγω να τον φέρνω σε εκείνο το σημείο ...και στον ώμο μου όταν πάει να με δαγκώσει στο αυτί δυνατά κουνάω τον ώμο για να χάσει ισορροπία και να φύγει
 
Δεν θεωρώ ως εκφραση ζήλειας αυτό που περιγράφεις άλλα ως φυσική αντίδραση στο ερέθισμα.

Θα συμφωνήσω με την Λήδα ότι για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να μην είναι στο ίδιο χώρο όταν είναι ελεύθερα.
 
Κατά τη γνώμη μου, η μέθοδος του να κουνάς το κεφάλι σου, δεν μου φαίνεται πολύ σωστή. Καλύτερα εκείνη την ώρα να τον παίρνεις ήρεμα στο χέρι σου και να τον πηγαίνεις π.χ στο κλουβί του.
 
@Niva99 Η τιμωρία με το κλουβί είναι λάθος. Θέλουμε να συνδέσει το κλουβί με κάτι θετικό και όχι αρνητικό για τιμωρίες. Εγώ θα έλεγα κάθε φορά που δαγκωνει να τον αφήνεις στον πάτωμα και να φεύγεις για κάνα πεντάλεπτο.
 
@Φοίβος κοίταξε να δεις όταν ανεβαίνει στο χέρι μου το δεν με δαγκώνει με τι μια .του μιλάω τον χαϊδεύω το ένα το άλλο και μετά δαγκώνει αλλά μην φανταστείς δυνατά ένα απαλό δαγκωματακι.αλλα και πολύ δεν θα ήθελα να δαγκώνει ούτε λιγο
[automerge]1663153835[/automerge]
@Tony Forpus άμα βάλω το χέρι μου με δαγκώνει λίγο πιο δυνατά ..γτ το βάζω κάτω από τα πόδια του με το ζόρι κάπως μάλλον γι'αυτό ....δεν τον έχει μάθει να κάθεται στα δάχτυλα μου κάθεται η στον ώμο μου η στο χέρι η και στο κεφάλι μου ...το κεφάλι μου κάθεται πιο συχνά καθώς του είναι πιο εύκολο να προσγειωθεί
[automerge]1663154273[/automerge]
@Niva99 άμα βάλω το χέρι μου την ώρα που είναι στο κεφάλι θα δαγκώσει λίγο πιο δυνατά από τις άλλες φορές γτ στην ουσία βάζω το χέρι μου κάτω από τα πόδια του και έχω καταλάβει ότι ενοχλεί από τα λίγο πιο έντονα δαγκώματα που μου κάνει ....σε άλλες περιπτώσεις μην νομίζεις ότι δαγκώνει δυνατά αλλά δεν θέλω να έχει αυτήν την συνήθεια ...αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να κάθεται στον ώμο μου και να μην με δαγκώνει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top