Φροντίδα Green Cheek Conure δαγκώνει. Να το παλέψω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ask c
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Ask c παντως με τον καιρο πιστευω πως σιγουρα θα αραιωσει το δαγκωμα αλλα το να το κοψει τελειως το βλεπω χλωμο. Και επισης καποιοι εδω μεσα μην κρινετε γιατι τον δινεις και πως και μπλα μπλα μπλα, γιατι αν ο παπαγαλος σας δαγκωνε συνεχεια και τα χερια σας ητανε καθε μερα γεματα πληγες δε θα ειχατε την ιδια αποψη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ask c
Αν είναι κάπου κάπου οκ ζώο είναι... Το συνέχεια δεν παλεύεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kleos
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κατ αρχήν. Με πολύ διάβασμα ψάξιμο υπομονή και προσπάθεια πάμε καλύτερα. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο μπορούμε να φτάσουμε αλλά προς το παρόν έχουμε βελτίωση. Του έμαθα για παράδειγμα ότι κέρασμα έχει όταν κάθετε στο κλαδί και όχι όταν δαγκώνει τα σύρματα του κλουβιού. Άρχισε να ανεβαίνει επίσης στο χέρι μου για να φάει κάτι που έχω πάνω σε αυτό και τελευταία ανεβαίνει και όταν πάμε για step up αφού βέβαια δει ότι έχω κάτι στο χέρι μου να του δώσω. Πιστεύω θα πάει και καλύτερα αν και φυσικά δεν ξέρω σε τι επίπεδο μπορεί να φτάσει.
 
Λοιπόν μετά από καιρό θέλω να γράψω δυο λόγια για την εξέλιξη του Μπάμπη. Το πουλί έχει γίνει το κάτι άλλο! Είναι πιο χαδιάρης από γάτα και σκύλο... Εμένα όχι απλά με αφήνει να τον έχω στα χέρια και να τον χαϊδεύω αλλά και αν δεν το κάνω μου κάνει με το ράμφος τα χέρια για να τον χαϊδέψω. Δαγκώματα τέλος... Καθόλου λέμε τίποτα... Επίσης πολύ άνετα θα πάει και σε επισκέπτες και ναι σε κάποιους από αυτούς θα τους αφήσει και να τον χαϊδέψουν! Πράγματα αδιανόητα σε σχέση με την αρχή.
 
@Ask c συγχαρητήρια ! Με υπομονή (δίκη μας 😂) όλα γίνονται ! Και εμένα πριν λίγο καιρό μου έφεραν ένα κοκατιλ το οποίο ήταν από το 2018 σε πετ σοπ , το πήραν σχεδόν ένα χρόνο το είχαν κλείσμενο σε κλουβί για καναρίνι και του έδιναν μόνο σπόρια! Πλέον μετά από λιγους έχει μάθει να τρώει Πελετ και λιγα λαχανικά , ανεβαίνει πάνω μας,μας τραγουδάει !
 
Ναι κι εγώ δεν έχω να πω κάτι άλλο ή υπομονή είναι το μυστικό και να καταλάβεις τι σημαίνει ότι ο παπαγάλος δεν είναι ούτε σκύλος ούτε γάτα.
 
Back
Top