Γενικά Θέλω να πάρω παπαγάλο Ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εκεί είναι Βουλγαρία όχι Ελλάδα.. Δες τα μηνύματα σου
Και είναι καλυτερα να παρουμε απο Βουλγαρία και όχι απο Ελλάδα;

Πολύ πολύ αμφιλεγόμενος, μεταπωλητής παπαγάλων.
Η γνώμη μου μακριά, ψάξε έναν εκτροφέα, να πας στο εκτροφείο, να δεις καταστάσεις. Μην μπεις σε διαδικασία ταλαιπωρίας με τ καλημέρα.
Maria εσύ ξέρεις κανέναν εκτροφεα;
 
Μπορειτε να ρωτησετε και εδω https://www.facebook.com/epapagaloi.page/?ref=br_rs
Εχει διαθεσιμα, και γενικα εχω ακουσει καλα λογια.

ΥΓ. Για τις τιμες των μωρων, αρκει να σκεφτειτε οτι αυτα τα πουλια ζουν 50+ χρονια, ειναι αναπαραγωγικα κατα τα 8-10 αν δεν κανω λαθος και φυσικα δεν γεννανε σαν τα ομορφα καναρινακια τοσα μωρα. Γι αυτο και η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλη.
 
παιδια μην ψαχνεστε αδικα και σας εξαπατησουν και τρεχετε.
οι τιμες παιζουν απο 700ε ταισμενα μωρα στο χερι και δοξα τον θεο εχουμε αξιολογους εκτροφεις με πολυ καλα πουλια απο 2 που ξερω εγω προσωπικα οποιος θελει πληροφ. ας μου στειλει ενα μυν
 
οι τιμες παιζουν απο 700ε ταισμενα μωρα στο χερι και δοξα τον θεο εχουμε αξιολογους εκτροφεις με πολυ καλα πουλια απο 2 που ξερω εγω προσωπικα οποιος θελει πληροφ. ας μου στειλει ενα μυν
Μπορείς να τους αναφέρεις και δημόσια δεν υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά του φόρουμ.
 
Βρε παιδια να ειμαστε υποψιασμενοι οκ δε λεω οχι αλλα μην φτανουμε και στο αλλο ακρο! Τον δικο μου τον πηρα 500ε πριν 4,5 χρονια οταν η μεση τιμη του ηταν 800-900ε, βλεπεις το πουλι το περιβαλλον που ζει και φυσικα τον κατοχο του υπαρχουν αυτη τη στιγμη πουλια πολυ καλα με 550-600ε μεγαλομενα σωστα και περιπου 7-8μηνων ψαξιμο και υπομονη θελει!
 
Προσαχή! Απατεώνας εκτροφέας παπαγάλων από Φιλοπάππου! Άρρωστα ή άγρια πουλιά που πωλούνται σαν εκπαιδευμένα. Δήθεν ταλαιπωρήθηκε από το αυτοκίνητο, δε σε γνωρίζει ακόμα το πουλί και αγενέστατος
 
Έχετε υποψην σας επίσης: όλα τα πουλιά δαγκώνουν καταστρέφουν πράγματα και έπιπλα(κυριως ξύλινα) και φωνάζουν κάποιες στιγμές. Οι Ζακό:εχουν δυνατή φωνή (και ας μην την χρησιμοποιούν πολυ συνήθως), δυνατο ράμφος, ζουν για πάντα(50-80 χρόνια) και θέλουν πολύ καλή μελέτη και φροντίδα αλλιώς εύκολα αναπτύσσουν αυτοκαταστροφικες συμπεριφορές.
8-9 ώρες να είναι μόνο του είναι πολύ, πρεπει να κοιμούνται 12 ωρες σερί το βράδυ, πόση ωρα μένει; θέλουν αρκετές ώρες εκτός κλουβιού και είναι κοινωνικά ζώα, κανονικά δεν πρέπει να είναι ποτέ μονα τους.
Θέλουν μεγάλα(πολυ μεγαλυτερα απ οτι θα σας πουν σε πετσοπ) καλής ποιοτητας κλουβιά που κοστίζουν.
Πρέπει να έχετε οπωσδήποτε κάποιον έμπιστο και έμπειρο να το προσέχει αν λείψετε και δεν μπορεί να έρθει μαζί σας(συμβαινει αργά ή γρήγορα) και πτηνίατρο στην περιοχή σας.
 
Περνεις ένα σύντροφο- ζωακι ο οποίος σε φυσιολογικές συνθήκες θα ζήσει περισσότερο από σένα,υπάρχει σοβαρή πιθανότητα τα λεφτά που πας να γλυτώσεις εν τέλει να μην τα γλυτώσεις και να τα κλαις(από γιατρούς έως κακό ζώο το οποίο θα σε φτάσει σε σημείο να το δώσεις να γλυτώσεις και πολλά άλλα)...γνώμη μου πάνε σε ένα εκτροφέα γνωστό ο οποίος έχει συστάσεις ότι κάνει σοβαρή δουλειά και ο οποίος ότι χρειαστείς θα σου σηκώνει το τηλέφωνο και θα σου δίνει συμβουλές (μαθαίνεις πιο σωστά από σοβαρό εκτροφέα παρά από φόρουμ που δεν μπορείς να αξιολογήσεις αν αυτός που σου απαντάει γνωρίζει και πόσο γνωρίζει).υπάρχει λόγος πολλές φορές που πληρώνουμε κάτι παραπάνω και ειδικά όταν αυτό το κάτι θα ζήσει μαζί μας για το υπόλοιπο της ζωης μας και θα έχει σοβαρή ανάμειξη σε αυτήν.
 
Προσαχή! Απατεώνας εκτροφέας παπαγάλων από Φιλοπάππου! Άρρωστα ή άγρια πουλιά που πωλούνται σαν εκπαιδευμένα. Δήθεν ταλαιπωρήθηκε από το αυτοκίνητο, δε σε γνωρίζει ακόμα το πουλί και αγενέστατος
Ειναι γνωστη περίπτωση απατεώνα "εκτροφεα".
 
Α επίσης να γνωρίζετε πώς το είδος είναι απειλούμενο και έχει καταταχθεί στην κατηγορια 1 των CITES οπότε χωρίς συγκεκριμένα επίσημα χαρτιά η κατοχή του ειναι παράνομη και η μετακίνηση αδύνατη, τα χαρτιά αυτά μπορούν να τα δώσουν μόνο νόμιμοι εκτροφείς με ειδική άδεια και δεν μπορείτε να τα εκδωσετε μόνος σας μετά.
 
@maria p μίλησα κι εγώ μαζί του σήμερα, φαίνεται ακόμη κάνει εκτροφή παπαγάλων από το '17 που είχατε συμμετάσχει σε αυτό το θέμα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δίνει τα παπαγαλάκια ringneck 45 ευρω, έχω δει πως εκτρέφει και άλλα είδη παπαγάλων εξίσου σε πολύ χαμηλές τιμές, τον βρήκα και από ομάδες στο Facebook και από το χρυσή ευκαιρία. Συγκεκριμένα σε αυτό το είδος παπαγάλου οι περισσότεροι τον δίνουν από 100 ευρώ και πάνω, τι θα μπορούσε να πάει στραβά; Να μου δώσει άλλο είδος παπαγάλου δεν νομίζω αλλά για κάποιο λόγο αισθάνομαι ότι πρέπει να είμαι επιφυλακτική. Θα μιλήσω και μαζί του στο τηλέφωνο για να μάθω πληροφορίες
[automerge]1713544912[/automerge]
@katerinabryone μιλάμε για τον x**** d****? Ακόμη ανεβάζει στο χρυσή ευκαιρία και στο Facebook και πουλάει παπαγάλους σε πολύ χαμηλές τιμές, ευτυχώς που έκανα έρευνα και μπήκα να ψάξω κι εδώ γιατί ούτε πληροφοριες έχει περισσότερες στο προφίλ του ουτε φωτογραφίες και υποψιαστηκα ότι ίσως κάτι πάει λάθος, επιβεβαιώστε μου κι εμενα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βάλε τη λέξη απατεώνας στην αναζήτηση και θα βρεις λίγα θέματα που μπορεί να σε βοηθήσουν....το δεύτερο που σου έχω επισυνάψει δραστηριοποιείται πολύ σε διαδικτυακές αγγελίες και στη Χρυσή Ευκαιρία.
 
@ianos τέλεια σας ευχαριστώ πολύ! Είναι περίπλοκη η αναζήτηση γιατί πάει από στόμα σε στόμα η διαδικασία και προσπαθω να είμαι πλήρως καλυμμένη
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@mariannaeleft αν ψάξεις και εδώ αλλά και σε ομάδες στο φβ θα καταλάβεις τι μπορεί να πάει στραβά ! Θα χάσεις τα λεφτά σου αν η συναλλαγή δεν γίνει χέρι με χέρι ! Και αν γίνει χέρι με χέρι που είναι κάτι που συνηθίζει ο συγκεκριμενος ο παπαγάλος θα είναι άρρωστος ! Δεν αξίζει να το ρισκάρεις
 
Back
Top