Διατροφή Θέλω να σταματήσω αυγοτροφές εμπορίου και να φτιάχνω δική μου

θεωρητικά αλλά και πρακτικά διατροφικά δεν τον καλύπτει ούτε στο ποσοστό των πρωτεϊνών αλλα προκύπτει και δυσαναλογία στα λίπη.

Ωραια αυτη είναι η γνώμη σου και πιστεύω ότι είναι λάθος.
Έχω άλλη άποψη τι να κάνουμε;
Η συγκεκριμένη αυγοτροφη είναι κατάλληλη για όλο τον χρόνο χωρίς να είναι πανάκεια όπως και του Ιανου..
Εξάλλου καμία αυγοτροφη ή μίγμα σπόρων δεν είναι ικανο/ή να τρέφει τα καναρίνια μας καθολη την διάρκεια του χρόνου..
Πάντα ανάλογα την εποχή θα χρειαστεί η παρέμβαση μας...
Υ. Γ. Η raggio αντικειμενικά και υποκειμενικά είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στο εμπόριο...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εξακολουθείς να μην αντιλαμβάνεσαι μάλλον τι λέω.
Ρωτάει ο Θανάσης συνταγή σπιτική αυγοτροφης και του παραθέτεις την δική σου που αντικειμενικά είναι ελλιπής(γιατι ένα αυγο για 12 καναρίνια για τρεις μέρες είναι τιποτα).Αυτό είναι το ένα σκέλος.

Το δεύτερο σκέλος είναι ότι αυτό που προτείνεις στην συνταγή σου δεν το χρησιμοποιείς ούτε εσυ ο ίδιος, ούτε καν σαν βάση. Εκτος αν πιστεύεις ότι η συνταγή σου έχει κάποιο σημείο επαφής με την Raggio και το insectfood της Beaphar, ε δεν έχει κανένα απολυτως.

Όσο για την Raggio μόνο υποκειμενικά μπορεί να θεωρηθεί η καλύτερη, μιλάμε για Αυγοτροφη χωρίς αυγο
 
Έχετε τοποθετηθεί και οι δύο και έχετε επιλέξει να παραμείνει ο καθένας στην άποψή του. Αφήστε τον Θανάση και τους αναγνώστες να βγάλουν τα συμπεράσματά τους ή να ρωτήσουν αν χρειάζονται κάποια διευκρίνιση σε αυτά που έχουν ειπωθεί.
 
α) τι είδος πουλιών έχει β) τί αριθμό, γ) σε ποιές συνθήκες (μέσα - έξω) δ) ποιος είναι ο χώρος διαβίωσης (κλουβί ή κλούβα) και τέλος να γνωρίζει έστω κατά προσέγγιση τις ανάγκες των πουλιών σε πρωτεΐνη (και όχι μόνον).
Κύριε Μάκη εκτρέφω καναρίνια γκλοστερ,έχω περίπου στα 90 πουλιά συνολικά γεννήτορες και νεοσσούς, κάνω εσωτερική εκτροφή με αρκετά καλό αερισμό και εκτός από το τεχνητό φως έχει και πολύ φως από τον ήλιο,τώρα που βρίσκονται σε πτερορροια τα έχω σε κλούβες 120*40*40 σε ομάδες των 8-10 πουλιών και τέλος για τις ανάγκες των πουλιών νομίζω λόγο τις ράτσας χρειάζονται πρωτεΐνη λόγο όγκου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κύριε Μάκη εκτρέφω καναρίνια γκλοστερ,έχω περίπου στα 90 πουλιά συνολικά γεννήτορες και νεοσσούς, κάνω εσωτερική εκτροφή με αρκετά καλό αερισμό και εκτός από το τεχνητό φως έχει και πολύ φως από τον ήλιο,τώρα που βρίσκονται σε πτερορροια τα έχω σε κλούβες 120*40*40 σε ομάδες των 8-10 πουλιών και τέλος για τις ανάγκες των πουλιών νομίζω λόγο τις ράτσας χρειάζονται πρωτεΐνη λόγο όγκου
Θανάση δεν αισθάνομαι ο κατάλληλος για να απαντήσω με ακρίβεια για το πώς πρέπει να πάς σ' αυτή την αλλαγή που θέλεις. Αυτό που περιγράφεις είναι μια μικρή εκτροφική μονάδα πλέον. Οι απαντήσεις καλόν είναι να δοθούν απο ανθρώπους που ασχολούνται με την ποικιλία αρκετά χρόνια και έχουν σαφή γνώση γύρο απο την φυσιολογία της αλλα και τις ανάγκες της. Θα γράψω μια γνώμη που μόνον σαν γενική οδηγία μπορεί να αξιολογηθεί. Το αυγό μπορεί να σταθεί μόνο του, σε επίπεδα πρωτεινών, μόνον σε περιόδους συντήρησης. Ολο τον υπόλοιπο καιρό και με τις ανάγκες άλλοτε της αναπαραγωγής και άλλοτε της αλλαγής πτερώματος θέλει ενίσχυση. Αυτό γίνεται είτε με σκόνες πρωτεϊνών (αλμπουμίνες) είτε με σκουλίκι, αυγά μυρμιγκιών κλπ. . Για να περαστούν αυτά σε μια αυγοτροφή χρειάζεται μια βάση. Ενα κέϊκ ας πούμε. Τέτοια μπορείς να βρείς εύκολα με λίγο ψάξιμο στο net. Επάνω σε κάποιο απο αυτά που μας "βολεύει" μπορούμε να κτίσουμε τις δικές μας αυγοτροφές προσέχοντας πάντοτε την τελική ΥΓΡΑΣΙΑ του μείγματος σε συνδιασμό με τα επίπεδα των ΠΡΩΤΕΙΝΩΝ που χρειάζονται τα πουλιά, ανάλογα την εποχή. Οταν καταλήξουμε σε κάποιο αρεστό αποτέλεσμα, τότε και μόνον ασχολούμεθα με την προσθήκη των διάφορων βοτάνων.
 
Ακομη ενας παραγοντας που πρεπει να ληφθει υπ'οψιν Θαναση ειναι και το κοστος της σπιτικης αυγοτροφης που ειναι σημαντικα μεγαλυτερο σε σχεση με μια ετοιμη.
Ιδιαιτερωσ για εσενα που εχεις μεγαλο κουμασι.

Τι σε οδηγει στην λυση σπιτικης αυγοτροφης;
Τι εδινες μεχρι τωρα;
 
Το αυγό μπορεί να σταθεί μόνο του, σε επίπεδα πρωτεινών, μόνον σε περιόδους συντήρησης. Ολο τον υπόλοιπο καιρό και με τις ανάγκες άλλοτε της αναπαραγωγής και άλλοτε της αλλαγής πτερώματος θέλει ενίσχυση.
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Μακη για τις οδηγίες σας!

Τι σε οδηγει στην λυση σπιτικης αυγοτροφης;
Τι εδινες μεχρι τωρα;
CarduelisAthens Καλημέρα το τι με οδήγησε σε αυτό τώρα μπορώ να σου πω ότι είναι το σαράκι για το τι προσφέρω στα πουλιά μου για την ποιότητα της τροφής!
μέχρι εδώ τους δίνω την ragio di sole και eassyem στην δεύτερη έβλεπα καλύτερη αποδοχή από τα πουλιά αλλά με φοβίζει οο παράγοντας υγρασία γιατί είναι με Ρασκ και υποχρεωτικά χρειάζεται προσθήκη νερού!
έχετε εσείς μα προτείνεται κάποια καλή αυγοτροφη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
με φοβίζει οο παράγοντας υγρασία γιατί είναι με Ρασκ και υποχρεωτικά χρειάζεται προσθήκη νερού
Αγόρασε την pate της reggio di sole που δε θέλει τίποτε... είναι έτοιμη.
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι ή ένστασή σου στην ύπαρξη ρασκ και νερού στις υπόλοιπες.
Ποιο είναι το πρόβλημα με το νερό?
 
Καλημερα!

Στην θεση σου θα εριχνα μια ματια στις αυγοτροφες της CEDE που θα τις βρεις ειτε σε ξηρη

ειτε σε μαλακη μορφη

Ειναι απο της λιγες(αν οχι οι μονες) αυγοτροφες που περιεχουν αυγο.

Ιδιαιτερως η πατε μορφη της ευκολα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι φουλ στα λιπη και δεν αναδυει αυτη την εντονη (ευχαριστη ναι μεν αλλα αφυσικη δε) οσμη συγκριτικα με την raggio.

Μπορεις καλλιστα να την χρησιμοποιησεις ως εχει σε περιοδους συντηρησης και σε περιοδους αναπαραγωγης να την ενισχυεις κατα βουληση.
Σε οτι αναφορα την αποδοχη παντα θα πρεπει να δινεις χρονο να την συνηθισουν.
 
Ειναι απο της λιγες(αν οχι οι μονες) αυγοτροφες που περιεχουν αυγο.
αυγά έχω την εντύπωση πως έχει και η eassyem την έχεις δουλέψει καθόλου;
ποια η γνώμη σου για την προσθήκη υγρασίας;
 
Ποιο είναι το πρόβλημα με το νερό?
Δεν έχω κανένα πρόβλημα κύριε Γιάννη ίσα ίσα τα πουλάκια μου την έκαναν σκόνη.
απλά με προβλημάτισε η κουβέντα που είχα με κάποιον και μου είπε οτι είναι λάθος να συμπληρωνουμε υγρασία σε τροφές γιατί αναπτύσσονται βακτήρια και υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για αρρώστιες ειδικά τους καλοκαιρινους μήνες.
και ήταν ο λόγος που δεν την ξανά πήρα.
εσείς τι πιστεύετε είναι σωστό αυτό που μου είπαν;
 
αυγά έχω την εντύπωση πως έχει και η eassyem την έχεις δουλέψει καθόλου;
ποια η γνώμη σου για την προσθήκη υγρασίας;


oχι γιατι οπως και εσυ "φοβαμαι" την υγρασια

δεν ξερω αν ειναι βασιμοι ή οχι αυτοι οι φοβοι
 
oχι γιατι οπως και εσυ "φοβαμαι" την υγρασια

δεν ξερω αν ειναι βασιμοι ή οχι αυτοι οι φοβοι
Δεν το ξέρω ούτε και εγώ για να σου απαντήσω και ποιο πάνω στον κύριο Γιάννη αναφέρω και τον λόγο που την σταμάτησα!
 
Η υγρασία στην αυγοτροφή όντως είναι πρόβλημα αν παραμείνει για μέρες και σε θερμό περιβάλλον.
Αν οι ποσότητες της αυγοτροφής που παρασκευάζεις καλύπτουν τα πουλιά σου για δυο τρεις μέρες ακόμη και αν χρειαστεί να βάλεις την αυγοτροφή στο ψυγείο τότε δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Το αντίθετο μάλιστα.
Το νερό είναι τέλειος διαλύτης κάθε πρόσθετης ουσίας που θέλουμε να περάσουμε στα πουλιά μας... και μέσα από την αυγοτροφή περνάει πιο εύκολα.
Μάλιστα αν αντί για σκέτο νερό χρησιμοποιήσουμε το τσάι βοτάνων τότε προσφέρουμε και πράγματα που δεν μπορούμε να τα δώσουμε διαφορετικά.
Το λάθος κατά τη γνώμη μου δεν είναι στο νερό που μπορεί να χαλάσει (να ανάψει) την αυγοτροφή αλλά στη διάθεσή μας να ξεχάσουμε να αλλάζουμε με φρέσκια την παλιά και ίσως ακόμη στο οτι ίσως βαριόμαστε να φτιάχνουμε τρεις φορές τη βδομάδα αυγοτροφή στα πουλιά μας.
Όμως για μένα μακρυά από όλα τα άλλα το καλύτερο βρίσκεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82.25060/ και δε βαριέμαι να το κάνω κάθε μέρα όταν χρειάζεται για τουλάχιστον δέκα χρόνια χωρίς αλλαγές με εξαίρεση το τσάι βοτάνων που μπήκε από το 2016.
 
. Με προβλημάτισε η κουβέντα που είχα με κάποιον και μου είπε οτι είναι λάθος να συμπληρωνουμε υγρασία σε τροφές γιατί αναπτύσσονται βακτήρια και υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για αρρώστιες ειδικά τους καλοκαιρινους μήνες.
Ολα έχουν δυό όψεις. Οχι οτι αυτό είναι λάθος, αλλά δεν αποτελεί ΝΟΜΟ . Ο ανάλογος χειρισμός της αυγοτροφής και το μέτρο, μηδενίζει αυτή την πιθανότητα, γι' αυτό και οι ξηρές αυγοτροφές είναι πολύ διαδεδομένες στους συνταξιούχους εκτροφείς (περίσσεια χρόνου). Αν ήταν διαφορετικά δεν θα υπήρχαν κάν.
Μια αυγοτροφή που φτιάχνω εγώ αυτή την περίοδο...
1 μέρος κους-κους
1 μέρος νερό ( +muta vit)
2 μέρη ουδέτερη Pineta dry
1 μέρος νιφάδες βρώμης
1 μέρος αρακάς
2 μέρη κέρασμα (νίζερ-καναβούρι-σισάμι-περιλλα)
3 αυγά.
Για 100 πουλιά το μέρος μπορεί να είναι ένα φλυτζάνι τσαγιού.

1112_n.webp 222_o.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το λάθος κατά τη γνώμη μου δεν είναι στο νερό που μπορεί να χαλάσει (να ανάψει) την αυγοτροφή αλλά στη διάθεσή μας να ξεχάσουμε να αλλάζουμε με φρέσκια την παλιά
Κύριε Γιάννη δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να την φτιάχνω 3 φορές την εβδομάδα και όταν χρισημοποιουσα με ρασκ έβαζα όσο όσο έτσι ώστε μέσα σε 4-5 ώρες να μην υπάρχει τπτ μέσα στο σκεύος και αν έμενε κάτι την επόμενη μέρα πήγαινε στα σκουπίδια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο ανάλογος χειρισμός της αυγοτροφής και το μέτρο, μηδενίζει αυτή την πιθανότητα, γι' αυτό και οι ξηρές αυγοτροφές είναι πολύ διαδεδομένες στους συνταξιούχους εκτροφείς (περίσσεια χρόνου).
Σε αυτά μπορώ να προσθέσω και μαγιά μπίρας και σπυρουλινα που χρησιμοποιώ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε αυτά μπορώ να προσθέσω και μαγιά μπίρας και σπυρουλινα που χρησιμοποιώ;
Nα προσθέσεις, να αφαιρέσεις, να κάνεις ό,τι θέλεις μπορείς. Βέβαια πρέπει πάντα να έχεις γνώση των στοιχείων που προσθέτεις ή αφαιρείς και το πως "δουλεύουν" σε σχέση με τα υπάρχοντα. Πάντως και η μαγιά αλλά και η σπιρουλίνα δεν είναι εύκολα αποδεκτά απο τα πουλιά και χρειάζεται πολύ προσοχή στην ποσότητα, για να μή βρεθείς στην δυσάρεστη θέση να πετάς στα σκουπίδια τον κόπο σου.
 
Nα προσθέσεις, να αφαιρέσεις, να κάνεις ό,τι θέλεις μπορείς. Βέβαια πρέπει πάντα να έχεις γνώση των στοιχείων που προσθέτεις ή αφαιρείς και το πως "δουλεύουν" σε σχέση με τα υπάρχοντα. Πάντως και η μαγιά αλλά και η σπιρουλίνα δεν είναι εύκολα αποδεκτά απο τα πουλιά και χρειάζεται πολύ προσοχή στην ποσότητα, για να μή βρεθείς στην δυσάρεστη θέση να πετάς στα σκουπίδια τον κόπο σου.
Μαγιά βάζω 1 κουτάλι τις σούπας σε ένα κιλό και σπιρουλινα βάζω ένα του γλυκού τα χρισιμοποιω εδώ και 3,5 χρονια χωρίς κάποιο πρόβλημα κ. Μακη.
την ξερή τροφή υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που την χρισημοποιηται;
Η μπορούμε να χρισημοποιουμε και μαλακή;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
...
την ξερή τροφή υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που την χρισημοποιηται;
Η μπορούμε να χρισημοποιουμε και μαλακή;
Αν θέλει κανείς να χρησιμοποιήσει νερό για να περάσει τις πολυβιταμίνες ή όποιο άλλο πρόσθετο στην αυγοτροφή του, είναι μονόδρομος η ξηρή. Ετσι αποφεύγει και το χοιρινό λίπος που συνήθως υπάρχει στις πατέ
 
Back
Top