Φροντίδα Θα ήθελα βοήθεια στο σχεδιασμό μιας κλούβας για καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα σας!
Λοιπον.. Τα πουλακιας μας εγιναν πολλα...
Κλουβια πολλα δεν μπορω να εχω γιατι ειναι μεγαλο πεδεμα..ηδη εχω 6 τωρα..
Συνολικα εχω 8 πουλακια συν 2 παπαγαλακια..
Σκεφτηκα λοιπον να φτιαξω μια κλουβα και να εχω μεσα μερικα απο αυτα τα πουλακια.
Εκτος απο τα παπαγαλακια και αλλα 2 πουλακια τα υπολοιπα θα ειναι μαζι..
Η κλουβα θα γινει με κουνελοσυρμα 2χ1..
Δεν μπορω να φτιαξω αρκετα μεγαλη κλουβα λογο χωρου και επειδη θελω να ειναι φορητη με ροδακια.
Εχω ετοιμο εναν πατο με στρατζαριστη λαμαρινα που ειναι 82χ32..
οποτε λεω να δουλεψω αυτες τις 2 διαστασεις και να δωσω 50cm υψος..
μπορειται να βοηθησετε σχετικα με την σχεδιασμο της κλουβας;
 
Καλησπέρα Βασίλη!
Εδώ: Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων | PetBirds μπορείς να δεις πάρα πολλά θέματα και πάρα πολλές ιδέες που σίγουρα θα σε βοηθήσουν!

Το μήκος και το πλάτος είναι καλό για 6 καναρινάκια που θες την κλούβα. Τώρα το ύψος θα σου πρότεινα να είναι 50-60 εκατοστά. Νομίζω πως μεγαλύτερο θα ήταν περιττό γιατί τα καναρίνια πετάνε στο πιο ψηλό σημείο του κλουβιού και όχι στα χαμηλά κλαδάκια. :)
 
Στο υψος δεν με πειραζει ας ειναι και 60cm.
Με προβλιματιζει τωρα το πως θα βαλω τις ταιστρες, δεν θελω να ειναι εσωτερικες και δεν θελω να κοψω την φατσα της κλουβας και να βαλω προσοψεις για ταιστρες.. Πρεπει ν αβρω καποια πατεντα. Για τις ποτιστρες δεν εχω θεμα γιατι θα το βαλω κατακορυφο το συρμα και θα γατζωνετε η ποτιστρα..
 
δεν θελω να ειναι εσωτερικες και δεν θελω να κοψω την φατσα της κλουβας και να βαλω προσοψεις για ταιστρες..
Μία λύση είναι να κόψεις τα πλαινά και να βάλεις εκεί εξωτερικές ταίστρες, αλλά πρώτον και δε θα είναι πολλές οπότε πάλι θα χρειαστεί να βάλεις κάποιες εσωτερικές, και δεύτερον αν η κλούβα μείνει έξω μπορεί να χρειαστεί να καλύψεις τα πλαινά με πλεξιγκλάς οπότε πάλι θα βάλεις εσωτερικές.
Γιατί δε θες να κόψεις τη φάτσα για να βάλεις πολλές εξωτερικές ταίστρες;
 
Μία λύση είναι να κόψεις τα πλαινά και να βάλεις εκεί εξωτερικές ταίστρες, αλλά πρώτον και δε θα είναι πολλές οπότε πάλι θα χρειαστεί να βάλεις κάποιες εσωτερικές, και δεύτερον αν η κλούβα μείνει έξω μπορεί να χρειαστεί να καλύψεις τα πλαινά με πλεξιγκλάς οπότε πάλι θα βάλεις εσωτερικές.
Γιατί δε θες να κόψεις τη φάτσα για να βάλεις πολλές εξωτερικές ταίστρες;
Πιστευω θα φαινεται ασχημη η φατσα με καμια δεκαρια ταιστρες.. Πιο πολυ με ενοχλει να βαλω προσοψη που ειναι για ταιστρες βεβαια. Για'υτο ψαχνομαι ετσι.
 
Γιατί δεν βάζεις μία με μεγάλο μήκος και πατηθρούλα μπροστά να μπορούν να φάνε ταυτόχρονα όλα; Δεν είναι και πάρα πολλά έξι πουλάκια. Θέλεις να κάνες πρόβλεψη για πολλά περισσότερα;
 
Γιατί δεν βάζεις μία με μεγάλο μήκος και πατηθρούλα μπροστά να μπορούν να φάνε ταυτόχρονα όλα; Δεν είναι και πάρα πολλά έξι πουλάκια. Θέλεις να κάνες πρόβλεψη για πολλά περισσότερα;
Προσοψη ή ταιστρα μεγαλη εννοεις;
 
Ταίστρα μεγάλη εις μήκος. Δεν θα φαίνεται άσχημα όσο αν έχεις πολλές μικρές.
 
Ταίστρα μεγάλη εις μήκος. Δεν θα φαίνεται άσχημα όσο αν έχεις πολλές μικρές.
Τέτοιες ταΐστρες χρησιμοποιώ κι εγώ. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες, σίγουρα αυτές που είναι εξωτερικές βοηθούν αλλά αν δεν θέλεις να χαλάσεις την πρόσοψη δε νομίζω πως σου κάνουν. Σε μήκος οι ταΐστρες αυτές μπορεί να φτάνουν και τα 40 εκατοστά τις οποίες χρησιμοποιώ κι εγώ. Σαν "https://culpret.gr/product.php?productid=9741&cat=21&page=1".
 
Δεν θα με βολεψουν τοσο μεγαλες γιατι θα δειχνουν ασχημα λογο οτι θα ειναι μικρη και η κλουβιτσα μου..
θα ειναι η μιση κλουβα! 😛
 
Δεν θα με βολεψουν τοσο μεγαλες γιατι θα δειχνουν ασχημα λογο οτι θα ειναι μικρη και η κλουβιτσα μου..
θα ειναι η μιση κλουβα! 😛
Έχει μέχρι 20 https://culpret.gr/product.php?productid=9716&cat=21&page=1
 
θα τα ψαξω ολα..
Διαφορετικα ομως εχω βρει ενα μαγαζι που φτιαχνει χειροποιητες κλουβες σε καλες τιμες.. Θα δω μηπως την παρω ετοιμη και δεν ασχοληθω εγω καθολου.

Μαγδα pet house λεγετε.. Το εχετε ακουστα;
 
Βασίλη γιατί δεν παίρνεις έτοιμες που είναι και πιο οικονομικές; Εγώ αυτή έχω: pet4u.gr/pet-camelot-elegant-large-bird-9714.html και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!

Και εδώ: Πώληση - Πωλείται κλούβα εξωτερικού ή εσωτερικού χώρου με διαστάσεις 82 x 58 x 166 cm | PetBirds πουλάνε μια κλούβα με 100 ευρώ! Ντάξει δεν είναι τόσο κατάλληλη για καναρίνια, αλλά πιο πολύ για παπαγαλάκια που σκαρφαλώνουν, αλλά για 6 καναρινάκια νομίζω είναι μια χαρά!
 
Και εδώ: Πώληση - Πωλείται κλούβα εξωτερικού ή εσωτερικού χώρου με διαστάσεις 82 x 58 x 166 cm | PetBirds πουλάνε μια κλούβα με 100 ευρώ! Ντάξει δεν είναι τόσο κατάλληλη για καναρίνια, αλλά πιο πολύ για παπαγαλάκια που σκαρφαλώνουν, αλλά για 6 καναρινάκια νομίζω είναι μια χαρά!
Θα πρωτιμουσα να ειναι ''ενας οροφος'' και να ειναι οριζοντια σαν ζευγαρωστρα
 
Δεν ξερω...
ψσχνομαι.. Εντομεταξυ εχω βρει ενα πετ σοπ που κανει κλουβες οπως τι θες,
κανονικη κλουβα τυπου κλουβοτεχνικης και εχω ψηθει αλλα αν μου πει ακριβα θα καταληξω σε τιποτα πιο οικονομικο...
 
Back
Top