Φροντίδα Θα ήθελα να εκπαιδεύσω τους παπαγάλους μου

Ανεστη δωσε εσυ μερικες ιδεες γιατι εγω δεν σκαμπαζω απο βολτες εκτος κλουβιου μονο οτι εχω διαβασει με τα χρονια γραφω! 🙄

Φρέσκα κλαδιά ελιάς, φοίνικα, πεύκου με κουκουνάρια, εσπεριδοειδών κτλ. Είναι ενασχόληση που κρατά τα πουλιά κοντά στο φυσικό στοιχείο και απασχολημένα-ευτυχισμένα. π.χ.
 
Φρέσκα κλαδιά ελιάς, φοίνικα, πεύκου με κουκουνάρια, εσπεριδοειδών κτλ. Είναι ενασχόληση που κρατά τα πουλιά κοντά στο φυσικό στοιχείο και απασχολημένα-ευτυχισμένα. π.χ.
Tα κουκουναρια δεν πεφτουν λιγο μεγαλα για τα κοκατιλ;
 
Θα βάλω σε ένα τραπέζι πολλά παιχνίδια, σκοινιά, χαρτί υγείας, και
Φρέσκα κλαδιά ελιάς, φοίνικα, πεύκου με κουκουνάρια, εσπεριδοειδών κτλ.
και να τα αφήσω τα πουλιά πάνω στο τραπέζι και θα ζώ τι θα κάνουν.
Δεν θα φύγω από το δωμάτιο. Αύριο πρωί θα μάθετε τα αποτελέσματα.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κουκουνάρια και φοίνικες. Νεραντζιές κάνουν;
 
Καλημέρα.
Τα ίδια έγιναν και σήμερα...
Δεν τα ξαναβγάζω έξω γιατί ούτε μέσα δεν έμπεναν και παραιτούμαι.
 
Οι παπαγαλοι θελουν τεραστια υπομονη και δουλεια. Μην καταθετεις τα οπλα ετσι ευκολα. Αν ηταν η εκπαιδευση του παιδιου σου ειμαι σιγουρη θα συνεχιζες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Άλλο το παιδί και άλλο το πουλί...
Κανεις λαθος. Οι περισσοτεροι παπαγαλοι εχουν νοημοσυνη μικρου παιδιου.. Το ιδιο και τα σκυλια κτλ. Αν δεν εισαξ διατεθειμενος να τους δωσεις οσο χρονο χρειαστουν γιατι τους πηρες εξαρχης; Μπορει να κανεις και μηνες να τους εκπαιδευσεις. Αλλα ειναι κατι που φανταζομαι ηξερες οτι θα χρειαστει. Επομενως δωσε τους οση σημασια πρεπει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Μπορει να κανεις και μηνες να τους εκπαιδευσεις.
Μήνες δουλεύω μαζί τους και το μόνο που κατάφερα ήταν να πατήσει το ένα στο δάχτυλό μου και το άλλο να με ανέχεται ίσα ίσα.
Δεν λέω πως δεν θα τα φροντίζω αλλά εκπαίδευση εκτός κλουβιού ΤΕΛΟΣ
 
Οι παπαγαλοι θελουν τεραστια υπομονη και δουλεια. Μην καταθετεις τα οπλα ετσι ευκολα. Αν ηταν η εκπαιδευση του παιδιου σου ειμαι σιγουρη θα συνεχιζες.
Κανεις λαθος. Οι περισσοτεροι παπαγαλοι εχουν νοημοσυνη μικρου παιδιου.. Το ιδιο και τα σκυλια κτλ. Αν δεν εισαξ διατεθειμενος να τους δωσεις οσο χρονο χρειαστουν γιατι τους πηρες εξαρχης; Μπορει να κανεις και μηνες να τους εκπαιδευσεις. Αλλα ειναι κατι που φανταζομαι ηξερες οτι θα χρειαστει. Επομενως δωσε τους οση σημασια πρεπει.
Ετσι ειναι δεν εχουν διαφορα στη νοημοσυνη οι παπαγαλοι απο ενα μικρο παιδι θελουν υπομονη για να καταλαβουν

Μήνες δουλεύω μαζί τους και το μόνο που κατάφερα ήταν να πατήσει το ένα στο δάχτυλό μου και το άλλο να με ανέχεται ίσα ίσα.
Δεν λέω πως δεν θα τα φροντίζω αλλά εκπαίδευση εκτός κλουβιού ΤΕΛΟΣ
Γιατι τελος εφοσον το ενα τουλαχιστον σε συμπαθει μην του στερεις την ευκαιρια να βγαινει εξω
 
Δεν θέλει κανένα να βγαίνει έξω.
Με αγαπάνε και τα αγαπάω μέσα από το κλουβί.
Δεν θελει και απο που το καταλαβες; Οταν δεν βγαινουν σημαινει οτι ειναι αγχωμενα, στρεσαρισμενα και δεν προκειται να βγουν
 
Αυτό ακριβώς. Κάθε φορά που σηκώνω το κλουβί αγχώνονται γιατί νομίζουν ότι θα τα βγάλω έξω.
Από εκεί το κατάλαβα Βαγγέλη. Ξέρω τα πουλιά μου.
 
Για ποιο λογο σηκωνεις το κλουβι; Το κλουβι πρεπει να ειναι σταθερο καπου και να ξερουν οτι αν πανε εκει να γυρισουν σοιτι τους θα το βρουν.
 
1ο μέσα-κλουβί
2ο μέσα σπίτι γιατί το βράδυ κάνει κρύο.
Συγγνώμη για το μπέρδεμα
Δεν ειναι καλυτερα να τα βαλεις μεσα και να τα σκεπαζεις το βραδυ; Ισως ετσι θα μαθουν το χωρο μεσα πιο καλα.
 
Back
Top