Φροντίδα Θα ήθελα να μου προτείνετε κλουβί για Μονκ

Γιούλη 02

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2023
Μηνύματα
78
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι η Γιούλη κ πριν 5 μέρες απέκτησα το πρώτο μου πουλάκι. Έναν ήμερο παπαγάλο μόνκ 3 μηνών περίπου . Κάθε μέρα κάνω έρευνα για την ευζωία του και κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να είναι χαρούμενος. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κλουβί (όσο γίνεται οικονομικό) γιατί αυτό που του πήρα μου φαίνεται μικρό. Παραθέτω φώτο του κλουβιού που έχει τώρα κ εννοείται τον κούκλο Μπομπο. Σας ευχαριστώ πολύ όλους :)
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-08-02-23-12-30-719_com.android.chrome-edit.webp
    Screenshot_2023-08-02-23-12-30-719_com.android.chrome-edit.webp
    60,2 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20230802_232419.webp
    IMG_20230802_232419.webp
    101,9 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20230802_232437.webp
    IMG_20230802_232437.webp
    110,5 KB · Προβολές: 31
@Γιούλη 02 καλώς όρισες Γιούλη. Κ πιστεύω ότι έχεις δίκιο, μικρό είναι. Σε παρόμοιο θέμα, ένα πολύ καλό κ ποιοτικό κλουβί για μόνκ θεωρείται αυτό της Montana
https://www.parrotshop.de/en/bird/c...bird-cage-antik-antique-the-perfect-bird-home

Τώρα οικονομικό βέβαια δεν το λες. Αλλά από ότι καταλαβαίνω θα τα βγάλει τα λεφτά του σε βάθος χρόνου, ποιότητας κ ευκολίας καθαρισμού. Να το χαίρεσαι το μικρούλι σου. 😊
 
@MARY58 σ ευχαριστώ πολύ πολύ. Όντως αυτό το κλουβί είναι τέλειο αλλά εγώ υπολόγιζα να δώσω γύρω στα 170€! Είδα αυτό αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι καλό
 

Συνημμένα

  • IMG_20230803_080957.webp
    IMG_20230803_080957.webp
    55,6 KB · Προβολές: 17
Καλησπέρα εγώ πήρα αυτό για το δικό μου, είναι αρκετά μεγάλο και ποιοτικό, και φθηνό
[automerge]1691069474[/automerge]
6520.jpg
[automerge]1691069599[/automerge]
Η φωτογραφία είναι περσινή τώρα έχει άλλα ξυλάκια και πολλά παιχνίδια 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Spiros Xalkidiki πολύ ωραιο φαίνεται. Μ αρέσει πολύ που ανοίγει κ από πάνω. Σ ευχαριστώ πολύ που μ το έδειξες :) να χαίρεσαι το κουκλί σου. Το βλέπω που είναι πάνω στο χέρι σου κ ζηλεύω 🤣 εμένα κάθεται να το χαϊδέψω αλλά δεν θέλει να ανέβει πάνω μου. Πιστεύω με τον καιρό θα τα καταφέρουμε :)
 
@Γιούλη 02 Ευχαριστώ, είναι πολύ καλό κλουβί! Εμένα από την πρώτη μέρα ανεβαίνει στο χέρι και γενικά είναι πολύ ήρεμος, με υπομονή και αν ασχολείσαι μπορεί να μάθει τα πάντα είναι υπέροχα πουλιά
 
Το απόλυτο value for money κλουβί για μεσαίους παπαγάλους είναι το Sandra με διαστάσεις 76*46*91 και κοστίζει περίπου 75€.
Έχει το κατάλληλο σχήμα ώστε να μπορεί το πουλί να φτερουγίσει αλλά και να σκαρφαλώσει.
Διαμόρφωσα πριν λίγο καιρό ένα, κάνοντας το στην ουσία το πάνω μέρος playroom και το κάτω για πτήση, τροφές κτλ.

Μειονεκτήματα:
Όπως και οι αντίστοιχες ζευγαρωστρες έχουν μαλακό- ευλιγιστο πάτο, κάτι που σημαίνει πως το ιδανικό είναι είτε να πατάει ολόκληρος ο πάτος σε ένα σταθερό πχ τραπέζι είτε τα περιμετρικά όπως οι βάσεις για αντίστοιχες ζευγαρωστρες (αν ψάξεις στο Google θα καταλάβεις τι εννοώ)
Δεύτερο μειονέκτημα τη μη αφαιρούμενη σχάρα. Αυτό σημαίνει πως για τον καθαρισμό της σχάρας θέλει μεγαλύτερο κόπο.

Αν ξεπεράσεις τα δύο μειονεκτήματα, με τα χρήματα που σκοπεύεις να διαθέσεις παίρνεις ένα ακόμα.....

Σχετικά με τη ποιότητα των κλουβιων κτλ πλέον θεωρώ πως η μεγάλη δαπάνη για κλουβιά έχει να κάνει κυρίως με το αισθητικό κομμάτι. Αν ένα κλουβί το προσέχουμε να μην χτυπηθεί, το καθαρίζουμε τακτικά ώστε να μην χρειάζεται σκληρό τρίψιμο, το σκουπίζουμε μετα το πλύσιμο και δεν χρησιμοποιήσουμε δυνατά χημικά τότε θα μας βγάλει αρκετά χρόνια...
Αυτά πάντα για μικρούς και μεσαίους παπαγάλους.
 
Back
Top