Φροντίδα Θα ήθελα τη γνώμη σας για την παραγγελία μου

Napoleon

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
397
Γεια σας και πάλι από εμένα!
Θέλοντας να κάνω καλύτερη την διατροφή των μικρών και επειδή θέλω να κάνω και μια αλλαγή στο κλουβι της Ρενέ που θα είναι μόνιμο είπα να κάνω μια παραγγελία. Αυτό που θα ήθελα ως βοήθεια είναι
1) να μου πείτε εάν θεωρείτε ότι με αυτά η διατροφή θα είναι ολοκληρωμένη και αν όχι τι λείπει (πέρα από λαχανικά).
2) εάν τα όστρακα αυτά είναι αρκετά και κατάλληλα για Κοκατιλ πως να τα χοριγώ και πως να χοριγώ τα πέλλετ
3) εάν οι τιμές είναι εντάξει. Δηλαδή αν γνωρίζετε κάποιο άλλο κατάστημα που να έχει καλύτερες κτλ κτλ.
Και τέλος αν το μπολακι των 250 θα είναι καλό ή θα χρειαστεί μεγαλύτερο
Να και η παραγγελία που σκέφτομαι να κάνω με διπλά τις τιμές!IMG_20190719_005335.webp
 
Στο κομματι του καταστηματος οι τιμες ειναι οι καλυτερες που μπορεις να βρεις.

Σε οτι αναφορα τα pellets η ενναλακτικη σου ειναι το G14 Νutribird της Versele Laga με πανω κατω την ιδια τιμη
Στο millet πηγαινε σε αυτο , συμφερει καλυτερα.

Aντι του Deli Nature grit προσωπικα θα πηγαινα στο Deli Nature minerals αν και διατροφικα με το βασικο μειγμα, τα Pellets και το σουπιοκοκκαλο εισαι καλυμμένος.
 
Σε οτι αναφορα τα pellets η ενναλακτικη σου ειναι το G14 Νutribird της Versele Laga με πανω κατω την ιδια τιμη
Aντι του Deli Nature grit προσωπικα θα πηγαινα στο Deli Nature minerals αν και διατροφικα με το βασικο μειγμα, τα Pellets και το σουπιοκοκκαλο εισαι καλυμμένος.
Οπότε προτείνεις τα πέλλετ τις versele laga αντί για τα psittacus?
Επίσης τα minerals τα ανακατεύω με καρβουνακι;
[automerge]1563522063[/automerge]
Το μόνο που θα σου άλλαζα είναι το ξύλινο κλαδί κλουβιού. Γιατί δεν βρίσκεις ένα "καθαρό" δέντρο και να το προσαρμόσεις στο κλουβί σου;
Το έχω κάνει απλώς ήθελα και ένα διχαλωτό και δεν βρήκα 😂 άστο δικά μου προβλήματα 😛
 
Οπότε προτείνεις τα πέλλετ τις versele laga αντί για τα psittacus?

Aν βρισκεις παντα διαθεσιμα τα Psittacus,θα προτεινα να μεινεις σε αυτα.
Εχουν ελαφρως καλυτερα επιπεδα πρωτεινης και λιγοτερα λιπη.

Επίσης τα minerals τα ανακατεύω με καρβουνακι;

Ναι!
 
Είχα πάρει ένα μικρό σακουλάκι 10g και δεν ήξερα πως να το χρησιμοποιήσω ενώ είχα διαβάσει ότι είναι καλό για την πέψη. Γνωρίζεις μήπως τις αναλογίες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Άρα θα χρειαστώ περίπου 200g αν πάρω τα 800 minerals. Να τα βάλω σε μια αυγοθηκη;
 
Οπότε εκεί μόνιμα τα minerals τα οποία αν είναι ένα κιλό θα κάνουν δύο χρόνια να φύγουν 😂
Επίσης μόνιμα σπορακια σε μια ταιστσρα και σε μια άλλη πέλλετ
Και επιπλέον μια ταιστσρα για τα καθημερινά λαχανικά και σουπιοκοκαλο και νομίζω θα είναι πλήρης έτσι;
 
Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα πέλλετ της versele Laga θα σου έλεγα να προτιμήσεις της psittacus. Είναι πραγματικά υπέροχα. Επιπλέον όταν έψαχνα για πέλλετ είχα διαβάσει μόνο θετικά σχόλια σε ξένα sites ενώ για τα αλλά δεν είχαν οι περισσότεροι την καλύτερη γνώμη.
 
Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα πέλλετ της versele Laga θα σου έλεγα να προτιμήσεις της psittacus. Είναι πραγματικά υπέροχα. Επιπλέον όταν έψαχνα για πέλλετ είχα διαβάσει μόνο θετικά σχόλια σε ξένα sites ενώ για τα αλλά δεν είχαν οι περισσότεροι την καλύτερη γνώμη.
Ευχαριστώ για την άποψη. Το μόνο μου θέμα είναι ότι στα πετ στα Γιάννενα που ρώτησα δεν είχαν τίποτα! Οπότε πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί θα είναι νομίζω χαζομάρα να πληρώνω τόσα μεταφορικά κάθε μήνα
 
Εδινα πελλετ τις Versele Laga καθημερινα για 1,5 μηνα. Δεν τα συνηθησε ποτε.
Αν αποφασισω να παρω παλι θα δοκιμασω τα Psittacus.
Απο αυτα που διαβαζω κατα καιρους νομιζω οτι τα δεχοντε πιο ευκολα.
 
Εδινα πελλετ τις Versele Laga καθημερινα για 1,5 μηνα. Δεν τα συνηθησε ποτε.
Αν αποφασισω να παρω παλι θα δοκιμασω τα Psittacus.
Απο αυτα που διαβαζω κατα καιρους νομιζω οτι τα δεχοντε πιο ευκολα.
Άρα πάμε για psittacus
 
Ευχαριστώ για την άποψη. Το μόνο μου θέμα είναι ότι στα πετ στα Γιάννενα που ρώτησα δεν είχαν τίποτα! Οπότε πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί θα είναι νομίζω χαζομάρα να πληρώνω τόσα μεταφορικά κάθε μήνα
Δεν θα χρειάζεται να παίρνεις κάθε μήνα για δύο πουλάκια εκτός κι αν τρέφονται αποκλειστικά με πέλλετ.
 
Δεν θα χρειάζεται να παίρνεις κάθε μήνα για δύο πουλάκια εκτός κι αν τρέφονται αποκλειστικά με πέλλετ.
Όχι όχι σπόρια τρώνε και τώρα θα τους δώσω και πέλλετ και θα τους τα έχω και τα δυο. Πόση ποσότητα χρειάζονται δύο Κοκατιλ τον μήνα για πέλλετ περίπου
 
Όχι όχι σπόρια τρώνε και τώρα θα τους δώσω και πέλλετ και θα τους τα έχω και τα δυο. Πόση ποσότητα χρειάζονται δύο Κοκατιλ τον μήνα για πέλλετ περίπου
Φαντάζομαι ότι το κιλό θα σου πάει τουλάχιστον 3 μήνες.
 
Back
Top