Φροντίδα Θα αντεξει ενα καναρινι αυτη τη διαδρομη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν ενα καναρινακι βρισκεται σε ενα χαρτοκουτο δικο μου για να το μεταφερω απο δω σε περιοχη, διανυωντας μια αποσταση 60-65 χλμ, θα ζουσε χωρις νερο και φαγητο; ο χρονος ειναι γυρω στα 40-45'! Ευχαριστω σε οσους απαντησουν!
 
Εννοειται και θα ζησει χωρις νερο και φαγητο για 45 λεπτα...
Ομως δεν ειχες ξανανοιξει ενα θεμα για μεταφορα;
Τελικα θα το παρεις;
Η μεταφορα θα γινει με το κτελ? Βγαλατε ακρη; :)
 
οχι τελικα θα παω μαζι με τους γονεις μου στο χωριο γτ φοβουνται να το πιασουν!

Χιλια συγγνωμη για την προσωπικη ερωτηση.
Ομως λογο του θεματος που εχει ο παππους σου δεν ειπαμε οτι πρεπει να προσεχεις;
Επισης δεν το εχει σε κλουβακι να πανε απλα οι γονεις σου να το παρουν με το κλουβι του;
Χαιρομαι που αποφασισατε να πατε οι ιδιοι τελικα.
 
Ομως λογο του θεματος που εχει ο παππους σου δεν ειπαμε οτι πρεπει να προσεχεις;
θα παω την ωρα που θα λειπουν σε αλλη πολη για ψωνια!

Επισης δεν το εχει σε κλουβακι να πανε απλα οι γονεις σου να το παρουν με το κλουβι του;
οχι γτ το κλουβι μου το εδωσα σε φιλο για 5 μερες για να βαλει ενα τραυματια!
 
καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν ενα καναρινακι βρισκεται σε ενα χαρτοκουτο δικο μου για να το μεταφερω απο δω σε περιοχ η, διανυωντας μια αποσταση 60-65 χλμ, θα ζουσε χωρις νερο και φαγητο; ο χρονος ειναι γυρω στα 40-45'! Ευχαριστω σε οσους απαντησουν!
Αν υπάρχουν ανοίγματα για να παίρνει αέρα και κάπου να πατά και να πατάει... Θα φτάσει σωστά και ασφαλώς θα φτάσει ζωντανό.
Ένα κουτί από παπούτσια που είναι αρκετά σκληρό για να κρατήσει το σχήμα του αλλά και βολικό.
Box 001 (1).webp
Αν μάλιστα βάλεις κάποια στηρίγματα να μπορούν να πατούν και βάλεις και κάποιο υπόστρωμα κάτω, τότε και με ασφάλεια θα φτάσουν και καθαρά.
Box 001 (2).webp

Είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερη αυτή η μεταφορά σε σχέση με το απλό κλουβί ή κάτι παρόμοιo μια και το ημίφως που επικρατεί στο κουτί δρα ανασταλτικά στη δημιουργία στρες
Για μια και δυο ώρες δρόμο το νερό και το φαγητό είναι μη απαραίτητη πολυτέλεια, ειδικά στην κρύα εποχή που ζούμε.
Αν είχε μεγάλες ζέστες τότε αλλάζει ο σχεδιασμός μεταφοράς.
Σημαντικό είναι επίσης και το σημείο που θα τοποθετηθεί το κουτί... Που πρέπει να επιλεγεί με μεγάλη προσοχή ώστε να αποφύγουμε τα ατυχήματα από πτώσεις κλπ. Επίσης θα πρέπει να είναι μακρυά από ζεστά ή κρύα ρεύματα αέρα.
 
καλησπερα! Επεστρεψα! το πουλακι εφτασε σοω και αβλαβη μονο μου που αυτο που θα επαιρνα απο το χωριο μου για να φερω εδω, επειδη εχει γατες ο παππους μου και τα κρεμαει εξω στη φυση να ακουν τα αλλα πουλακια, το ξεχασε την ωρα που πηγε να φαει και ενω ετρωγε αυτος ετρωγαν και οι γατες το καναρινακι! το λυπηθηκα!
 
το πουλακι εφτασε σοω και αβλαβη
αυτο που θα επαιρνα απο το χωριο μου για να φερω εδω, επειδη εχει γατες ο παππους μου και τα κρεμαει εξω στη φυση να ακουν τα αλλα πουλακια, το ξεχασε την ωρα που πηγε να φαει και ενω ετρωγε αυτος ετρωγαν και οι γατες το καναρινακι!
Τελικά το πουλάκι έφτασε σώο και αβλαβές ή το έφαγε η γάτα;
Γιατί σ' εμάς για ένα πουλάκι είχες ρωτήσει.
 
καλησπερα!
Θα ηθελα να ρωτησω, αν μου στειλει ο παππους μου με το ΚΤΕΛ ενα καναρινακι που εχει και δεν μπορει να το φροντισει λογο ελλειψης χρονου, θα ζησει; Πότε ειναι μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να ζησει, μεσα σε κουτι μεταφορας ή σε σκεπασμενο κλουβι για να μην τρομαζει;
αλλο του πηγαινα κι αλλο θα επαιρνα!
Πάνο μου, μπερδεμένα μας τα γράφεις :)
 
καλησπερα! Επεστρεψα! το πουλακι εφτασε σοω και αβλαβη μονο μου που αυτο που θα επαιρνα απο το χωριο μου για να φερω εδω, επειδη εχει γατες ο παππους μου και τα κρεμαει εξω στη φυση να ακουν τα αλλα πουλακια, το ξεχασε την ωρα που πηγε να φαει και ενω ετρωγε αυτος ετρωγαν και οι γατες το καναρινακι! το λυπηθηκα!
Βρε Πάνο, τι ακριβώς γίνεται; Καναρίνι έφερες απο τον παππού ή κάποιο άλλο άγριο πουλάκι; Σε άλλο θέμα είχες πει οτι ο παππούς έχει μόνο ενα καναρινακι. Εδώ λες οτι το έφαγε η γάτα και οτι έφερες άλλο;
 
Βρε Πάνο, τι ακριβώς γίνεται; Καναρίνι έφερες απο τον παππού ή κάποιο άλλο άγριο πουλάκι; Σε άλλο θέμα είχες πει οτι ο παππούς έχει μόνο ενα καναρινακι. Εδώ λες οτι το έφαγε η γάτα και οτι έφερες άλλο;
Εκτος αυτου, το αλλαξε μετα και λεει οτι του πηγε ενα καναρινι ο Πανος και θα επαιρνε το αλλου που το εφαγε η γατα.
Δεν καταλαβαινω τι γινεται
 
Εκτος αυτου, το αλλαξε μετα και λεει οτι του πηγε ενα καναρινι ο Πανος και θα επαιρνε το αλλου που το εφαγε η γατα.
Δεν καταλαβαινω τι γινεται
Απλά μας δουλεύει και διαχειρίζεται άγρια, πιασμενα πουλιά. Πάνος, ό,τι κάνεις σε αυτην τη ζωή, το... λούζεται στην τελική. Το έχεις ακούσει αυτο; Και φυσικά δεν μιλώ για τα ψόφια που μας πουλάς, αλλά για τη συμμετοχή σου έστω σαν αποδέκτης, στην αιχμαλώτιση πουλιων. Στο εξης αρνούμαι να διαβάσω, απαντήσω κλπ σε οποιοδήποτε ερώτημα του Πάνου.
 
Και γω απο την πρώτη στιγμή το κατάλαβα αυτό... Και γι'αυτό δεν απαντούσε στις περισσότερες ερωτήσεις που του κάνατε!
Πάνο στο έχουμε ξανά πει... Εδω κουβέντες για πιασμένα πουλιά δε χωράνε! Ούτε κρυφά ούτε φανερά...
 
Ίσως και να ισχύει αλλά από που προέκυψαν τα ιθαγενή σ' αυτή την κουβέντα;
Επειδή κάπου έχει πεί πως ο παππούς έχει ιθαγενή. Κάπου αλλού οτι περα απο ιθαγενή έχει και ένα καναρίνι.
Όλα αυτά απο μνήμης!😎 και γιατί μου αρέσει να τρολάρομαι!
 
Back
Top