Γενικά Θα γυρίσουν πίσω;

MatNina

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2018
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Πηγα να καθαρισω το κλουβι και πεταξαν και τα δυο. Ειναι ζευγαρι και εχουν 4 αυγα να γινουν.Απεναντι εχουμε κατι σαν δασος, σας παρακαλω ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη ειχαν συνδεθει με αυτα τα καναρινακια, πως μπορουν να γυρισουν πισω; η εστω να φροντισω τα αυγα τους να εχω τους απογονους τους εστω, σας παρακαλω☹
 
Κρατάς με ένα μανταλάκι την πόρτα του κλουβιού ανοιχτή... και μια πατήθρα προς τα έξω δίπλα από την πόρτα τους.
Κάπου εκεί γύρω θα είναι...
Το θηλυκό μόνο αν τρομάξει θα απομακρυνθεί

Μαρία βγες στη γειτονιά και ψάξε να τα βρεις
Ρώτα όπου έχουν πουλάκια... συνήθως εκεί πάνε.
Τα αυγά δυστυχώς αν δεν έχεις κάποια παραμάνα... Θα χαθούν.
 
Πότε έφυγαν τα καναρινάκια;
Πως έφυγαν και τα 2 μαζί; Είναι τόσο μεγάλη η είσοδος/ έξοδος του κλουβιού;
Βάλε το κλουβί σε εμφανές σημείο με μπόλικο φαγητό και περίμενε μήπως επιστρέψουν λόγο της φωλιάς.
Αν επιβιώσουν απο τα αρπακτικά και αν βρούνε τον δρόμο του γυρισμού..
Εύχομαι να γίνει ότι καλύτερο.

Τα αυγά πόσες μέρες είναι στη φώλια;
Έχεις κάποια άλλη κανάρα εύκαιρη μήπως μπορέσουν να σωθούνε τα μικρα;
 
Λοιπον ειναι απεναντι στο δασακι και τα δυο. Διαβασα οτι εαν τα βρεξεις τα πιανεις και δεν πετανε και ετσι επιασα το θυληκο! Προσπαθησα και με το αρσενικο αλλα ξεφυγε!
Ανακαλυψα ενα βιντεο στο youtube με τιτιβισματα κι αυτο τα τραβαει. το κλουβι το εβαλα εξω στο μπαλκονι αλλα τωρα πως θα πιασω το αρσενικο που ειναι κι αυτο απεναντι;
 
Αφού έπιασες την θηλυκιά, τότε θα έρθει λογικά και ο αρσενικός για να την ταίσει.
Ευτώς τουλάχιστον δεν θα χάσεις τα αυγά.
Η κανάρα κάθεται στη φωλιά τώρα;
 
Καλό βρέξιμο με λάστιχο...
Θα πέσουν κάτω.
Δεν μπορούν να πετάξουν...
Αν δεν μπορείς πρέπει με κάποιο μπουγέλο να τα βρέξεις... εύστοχα όμως.
Αλλιώς θα τρομάξουν
 
ακομα οχι, τρωει απο μια λιχουδια που της εχω βαλει για να την ηρεμησω. Εβαλα και φαγητο στο μπαλκονι. με τα τιτιβισματα δεν γυρνανε;

Λοιπον τον βλεπω απεναντι! Αφηνω τη καναρα να τιτιβιζει για να πεταξει μεχρι εδω το αρσενικο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι να αφήσεις το κλουβί στο μπαλκόνι και να είσαι έτοιμη να βρέξεις τον αρσενικό για να τον πιάσεις!
Λογικά θα έρθει για να την ταίσει, αφού είναι κοντά!
 
Ναι να αφήσεις το κλουβί στο μπαλκόνι και να είσαι έτοιμη να βρέξεις τον αρσενικό για να τον πιάσεις!
Λογικά θα έρθει για να την ταίσει, αφού είναι κοντά!
Μακαρι παναγια μου! Λογικα μεχρι το βραδυ θα ερθει; και εαν δεν ερθει μεχρι το βραδυ; 🙁
 
Παιδια τα πιασαμε και τα δυο! Λιγο επεισοδιακα το αρσενικο και ειναι λιγο μουσκεμα αλλα ενταξει! Η καναρα ξαναμπηκε στη φωλια:D αλλα φοβαμαι γιατι ο αρσενικος βγηκε στο δρομο δρομο και περασε απο πανω του δυο αυτοκινητα, δεν ξερω εαν ειναι καλα. Να το παω στο κτηνιατρο αυριο;

Συν οτι ο φιλος μου που τον επιασε επεσε κατω μαζι του(τσακιστηκε αλλα αυτος θελει αλλο γιατρο 😛 )
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τέλος καλό, όλα καλά :)
Αν είχε πάθει κάτι απο τα αυτοκίνητα δεν θα ζούσε τώρα.
Απλά θα είναι σοκαρισμένος απο την περιπέτεια!
Να τα αφήσετε κάπου ήσυχα τώρα να ηρεμίσουν.
Μπράβο και στον φίλο σου που θυσιάστηκε 😛
 
Παιδια τα πιασαμε και τα δυο! Λ
Μπράβο σε εσένα και στον φίλο σου, μια χαρά θα είναι τα πουλάκια. Από την στιγμή που μπήκε και η καναρα στην φωλιά, όλα καλά.
Αλλά πως βγήκαν και τα δύο; Σκάλωσε η πόρτα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οταν ημου πιο μικρος και ειχα καναρινια κλασικα ςγω οταν κοιμοντουσαν ολοι υο μεσημερι πηγαινα εγω στην αυλη επαιρνα το σκαμπο ανεβαινα και επιανατα πουλια με αποτελεσμα αυτα να καθονται απεναντη στη ροδια ο πατερας μου να τα κυνηγαει και εγω να εσκαγα στα γελια με τον πατερα μου και στο τελος και ο μπαμπας μου και τα πουλια ηταν μπουγελωμενα. Τι παιρναγαν τα αμοιρα




Υ. Γ Μην φοβαστε πλειν δεν τα κανω αυτα αυατ τα εκανα οταν ημουν 6:)🙄😛
 
Ειναι μια χαρα και τα δυο :D ειμαι πολυ χαρουμενη! Και ισως αυτη τη φορα τα αυγουλακια να γινουν πουλακια!

Οχι ειχε σπασει το κλουβι και οπως το σηκωσα δεν το καταλαβα.
 
Αν όμως αυτήν τη φορά δεν εκκολαφθούν τα αυγά (που σου εύχομαι να εκκολαφθούν και να πάνε όλα καλά), το ζευγάρι θα πρέπει να χωριστεί άμεσα διότι δεν είναι πλέον η εποχή κατάλληλη για αναπαραγωγή καναρινιών. Σε ένα μήνα πάνω - κάτω θα μπουν σε πτερόρροια και θα πρέπει να έχουν ξεκουραστεί πιο πριν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ένα μήνα πάνω - κάτω θα μπουν σε πτερόρροια και θα πρέπει να έχουν ξεκουραστεί πιο πριν.

Καλημερα τωρα ειδα το μηνυμα σου. Παλι δεν εκολαφθηκαν. Κανονικα τη προηγουμενη Πεμπτη επρεπε, στις 14 μερες σωστα; Πτερορροια τι ειναι ειπαμε; 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top