Διατροφή Θα δίνατε τη βιταμινη breedmax μετα τη ληξη της;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα.. Μια απορια.. Θελω απλα την γνωμη σας. Εχω την βιταμίνη breedmax και ληγει 2/17. Δηλαδη μεχρι τελος αυτου του μηνα. Την συγκεκριμένη την χρησιμοποιώ κατα την διαρκεια της αναπαραγωγής. Επειδη ειδα οτι θα ληξει εβαζα στην αυγοτροφη που φτιαχνω και δινω τα πουλιά για προετοιμασία. Η ερωτηση μου. Εσεις θα δίνατε στα πουλια σας την συγκεκριμένη απο τον Μαρτη και μετα; Στοιχιζει 19 ευρω, ειναι σχεδον γεματη. Οι δικοι μου λενε πως οταν λήγουν καποια φαρμακα μπορεις να τα δινεις για ακομη 6 μηνες. Αν δεν ηταν τα 19 ευρω δεν θα το σκεφτόμουν καν.

(για να προλαβω καποιους : η ερωτηση μου ειναι αν θα δίνατε την Συγκεκριμένη βιταμίνημε τα δεδομενα που δινω. Δεν ρωταω αν θα δινατε γενικα βιταμινες) :D.

Ευχαριστώ.
 
Αριάδνη αν την είχες φυλαγμένη ορθά δηλαδή καλά κλειστή σε χώρο που η θερμοκρασία δεν ήταν πολύ ψηλή, τότε ναι.

Εννοείται οτι τα εχω καπου καλα. Μυρίζει κι ολας μία χαρά. Δεν βλέπω καποια αλλοίωση στην βιταμίνη. Δεν την δοκιμασα κιόλας :).. Η ημερομηνία μονο με αγχωνει.
 
Εγώ δεν θα την έδινα. Στην καλύτερη περίπτωση θα δίνεις breedmin νομίζοντας οτι δίνεις breedmax.

Εννοεις οτι ζημια δεν θα κανει η βιταμίνη αλλα σίγουρα δεν θα δινει τις βιταμίνες που πρέπει.
 
Εννοεις οτι ζημια δεν θα κανει η βιταμίνη αλλα σίγουρα δεν θα δινει τις βιταμίνες που πρέπει.
Έτσι πιστεύω. Συνήθως αυτό υποδηλώνουν οι ημερομηνίες. Δεν πιστεύω να γίνεται για λόγους εμπορικούς/κατανάλωσης.
 
Η ημερομηνία λήξης σημαίνει ότι από εκείνη τη στιγμή και μετά το προϊόν δεν πληρεί τις προδιαγραφές που αναγράφονται στη συσκευασία. Δε σημαίνει ότι γίνεται ένα μπαμ και στις 18/2 θα έχει σαπίσει.

Το χειρότερο σενάριο είναι απλά να έχει χάσει κάποια από τη δραστικότητά του (δεν μπορώ να ξέρω τι ποσοστό). Μιλάμε βέβαια να το συνεχίσεις για ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όχι να έχεις την ίδια συσκευασία και μετά από κανα χρόνο. :D

Οπότε εγώ θα σου έλεγα έστω και σαν placebo (για σένα) να το δώσεις. Αντίθετα, αν είναι να το δώσεις και κάθε μέρα να σκέφτεσαι μήπως πάθουν κάτι μην το δίνεις.
 
Εγώ δε θα την έδινα... κάτι να πάθουν όλα μαζί εξαιτίας της αυγοτροφης και να φταίω εγώ που τους την έδωσα; Απαπαπα!

Δωστην στα ελεύθερα πουλάκια! 😉
 
Εγώ δε θα την έδινα... κάτι να πάθουν όλα μαζί εξαιτίας της αυγοτροφης και να φταίω εγώ που τους την έδωσα; Απαπαπα!

Δωστην στα ελεύθερα πουλάκια! 😉
Κι ας πάθουν εκείνα; :)
Εγώ θα την έδινα πάντως.
 
Εγώ δε θα την έδινα... κάτι να πάθουν όλα μαζί εξαιτίας της αυγοτροφης και να φταίω εγώ που τους την έδωσα; Απαπαπα!

Δωστην στα ελεύθερα πουλάκια! 😉

Ακομη την δίνω αφου δεν εχει αλλαξει ο μηνας και μια χαρα ειναι.

Δεκα ζευγάρια εχω σκοπο να βάλω και μια φορα. Δηλαδη 2 μηνες το πολυ θα χρησιμοποιησω την βιταμίνη. Ετσι καιρό την αγορασα και ληγει τωρα. Αν αγορασω αλλη τωρα θα χρησιμοποιήσω ελαχιστα και του χρόνου θα βρίσκομαι στην ιδια θεση. Αλλα απο την αλλη αν παθουν κατι (που δεν νομιζω) ή δεν δινει αυτά που πρεπει (που είναι το πιο πιθανόν) τότε είναι σαν να μην την βαζω.

Ήθελα την γνωμη σας και σας ευχαριστώ ολους για τις απαιτήσεις σας.
 
Εγώ δεν θα την έδινα μόνο και μόνο για να μην γίνει κάτι στραβό με την αναπαραγωγή και μετά νομίζω ότι φταίει η αυγοτροφη( φυσικα και οι κατασκευαστές έχουν υπολογίσει το χρόνο να είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτό που αναγράφεται, επίσης είναι πλέον ειναι νομός τα προϊόντα τροφίμων να έχουν ένα χρόνο ισχύει, π.χ το ελαιόλαδο που παράγουμε μόνοι μας το πετάμε σε ένα χρόνο αν δεν το καταναλωσουμε).
Τώρα από οικονομικής άποψης αν πετάξεις την αυγοτροφη χάνεις ένα καναρίνι αν την κρατήσεις μπορεί να χάσεις πολλά!

Εγώ λέω να τη πεταξεις και να πάρεις πιο μικρή συσκευασία αν υπάρχει!

Τώρα αν αποφασίσεις να την κρατήσεις κάνε Μιχ με δικιά σου αυγοτροφη κρατά σε μερίδες στην κατάψυξη ή ψυγείο ανάλογα με την ποσότητα
 
π.χ το ελαιόλαδο που παράγουμε μόνοι μας το πετάμε σε ένα χρόνο αν δεν το καταναλωσουμε

δε νομιζω να πεταει κανεις λαδακι σημερα, ασε που αν ειναι σωστα αποθηκευμενο δεν παθαινει απολυτως τιποτα
 
δε νομιζω να πεταει κανεις λαδακι σημερα, ασε που αν ειναι σωστα αποθηκευμενο δεν παθαινει απολυτως τιποτα
Ακριβώς, και γω αυτό εννοούσα ποιο πάνω αλλά ξέχασα να βάλω ερωτηματικό (;)
 
Back
Top